Osteoporóza | Moje zdraví

Osteoporóza

Osteoporóza je onemocnění, které se projevuje úbytkem kostní hmoty a poruchami její struktury. Kost je velice metabolicky aktivní orgán, neustále dochází k její přestavbě – vstřebávání na jedné straně a novostavbě na straně druhé – jen díky tomu se kost dokáže například hojit. Při tomto onemocnění kosti ztrácejí vápník, tedy minerál, který způsobuje jejich tvrdost, přičemž nedochází k jeho plynulému a stejně hodnotnému doplňování. Tím se kost stává křehčí a snadněji se zlomí. Po 30. roce věku kostní hmoty ubývá přirozeně, k rychlejšímu úbytku dochází nevhodným životním stylem.

Nejčastější příčiny osteoporózy jsou:

  • úbytek pohlavních hormonů (netýká se jen žen, ale i mužů, u kterých dochází k tzv. andropauze)
  • nedostatek vitamínu D (ten může být způsoben buď nedostatečným přísunem vitamínu D do těla, nebo poruchou jeho vstřebávání)
  • nedostatek tělesné aktivity (včetně dlouhodobého upoutání na lůžko)
  • kouření a alkohol
  • některé léky (v důsledku užívání kortikoidů mohou trpět osteoporózou například pacienti s revmatoidní artritidou)
  • některé onemocnění (poruchy příjmu potravy, štítné žlázy a podobně)

Rozeznáváme dvě formy osteoporózy – primární a sekundární. Primární osteoporóza může být tzv. idiopatická – tedy  nemá jednoznačně definovanou konkrétní příčinu, dále osteoporóza spojená se stářím, při které se jedná o přirozený úbytek kostní hmoty v pokročilém věku a postmenopauzální osteoporóza, která se vyvine asi u třetiny žen po menopauze.

Sekundární forma osteoporózy – podmíněná konkrétní příčinou, např. určitým onemocněním, některými léky nebo špatnými stravovacími návyky. Na vzniku osteoporózy se tedy podílejí různé faktory; některé z nich neznáme nebo je přímo nemůžeme ovlivnit. Mezi ty, které ovlivnit můžeme, patří především správná výživa a pohyb. Sekundární forma osteoporózy může být zapříčiněna onemocněním štítné žlázy, dlouhodobým užíváním kortikosteroidů a dalšími chorobami.

Postihuje

muži
ženy
děti

Projevuje se

kosti

Příznaky osteoporózy

Osteoporóza je chronické onemocnění, které může zůstat dlouho nepoznáno. Prvním projevem mohou být silné bolesti v zádech. U pacienta může dojít ke zlomenině kosti překvapivě již při malém úrazu nebo pádu nebo při běžné situaci, například při doskoku ze schodů a podobně. Zlomeniny se nejčastěji objevují v zápěstí, v krčku stehenní kosti nebo v páteři.

Dalším klinickým příznakem může být postupná ztráta tělesné výšky, což provází pomalý vývoj "kulatých" zad.
Osteoporóza může být odhalena i při rentgenovém vyšetření, kde může být vidět řídnutí kosti.
Vhodné je preventivně podstoupit denzitometrické vyšetření, pomocí kterého se měří hustota kostní tkáně a lze tak u pacientů odhalit osteoporózu včas. To by měl na základě obtíží nebo rizikových faktorů doporučit ošetřující lékař a vyšetření hradí pojišťovna. Pacienti si ale mohou vyšetření zaplatit také sami, cena se pohybuje v řádu stokorun.

Léčba

Léčba se odvíjí od věku pacienta, pohlaví a jeho zdravotního stavu. V první řadě by měl člověk upravit stravu a zaměřit se na dostatečný příjem vápníku a vitamínu D. Dle doporučení lékaře by měl člověk zvolit také vhodné cvičení a pohyb.

Před zahájením léčby osteoporózy je nutné přesně stanovit důvod, proč ke vzniku osteoporózy došlo. Léčba se různí dle příčiny.

V terapii osteoporózy se používají léky, které různými mechanismy dokážou zmenšit úbytek kostní hmoty, a dále léky, které podpoří tvorbu nové. Cílem léčby je snížit riziko zlomenin. Léky je potřeba užívat pravidelně a dlouhodobě, většinou po dobu několika let. Předepisovat léčbu může v současné době revmatolog, ortoped, gynekolog, endokrinolog a internista.

Léky

Léky se používají k zastavení úbytku kostní hmoty a k podpoření tvorby nové.

Bylinky

Při léčbě osteoporózy pomáhají sezamová a maková semínka, která obsahují vysoké množství vápníku. Doporučuje se i čaj z přesličky rolní a kopřivy dvoudomé dvakrát denně. Vhodné jsou celerové, mrkvové a citronové šťávy.

Homeopatika

Proces řídnutí kostí mohou zpomalit homeopatika. Při tomto onemocnění se doporučuje lék Osteocynesine, 2x denně 1 tabletku. Lék je však těžko dostupný, a proto ho můžeme nahradit kombinací léků Calcarea carbonica 9 CH, Calcarea phosphorica 9 CH a Calcarea fluorica 9 CH, 1x denně 5 granulí od každého léku.

Dojde-li v důsledku osteoporózy ke zlomenině, např. krčku (kyčle), podáváme výše uvedenou trojkombinaci léků (2x denně 5 granulí od každého léku) v kombinaci s lékem Symphytum 9 CH, který zrychluje hojení kostí.

Přidáváme také lék Arnika 9 CH. Dávkování: 3–4x denně 5 granulí. Lék Arnika se používá na hojení všech úrazů (pohmožděnin, zlomenin, podvrtnutí) – výrazně totiž tlumí bolest a zkracuje dobu rekonvalescence. Při otoku místa postiženého úrazem podáváme lék Apis 30 CH, 4–5x denně 5 granulí.

(Zdroj: Formánková Kateřina, Kabelková Miriam, Ludvíková Ilona: Poznáváme homeopatii, Grada, 2010)

Domácí léčba a babské rady

Své zdraví můžete ovlivnit přiměřeným pohybem a vhodnou stravou. Měli byste se zaměřit především na doporučený příjem vitamínů, který může pomáhat nejen při osteoporóze, ale může být i její prevencí. Velice důležitý vápník můžete získat například z mléka, mléčných výrobků, brokolice, kapusty, fíků, mandlí, sóji, lískových oříšků, sezamu, máku, kakaa, slunečnicových semínek, vajec, sardinek nebo mléčné čokolády.

Nestačí však jenom zvýšit příjem vápníku, je důležité zároveň snížit příjem potravin, které vstřebávání vápníku omezují.  Z tohoto pohledu je velice nevhodné pití Coca-Coly, dále mezi potraviny snižující vstřebávání vápníku patří živočišné  bílkoviny (vejce, maso), přemíra cukru, kávy, bílé mouky, špenátu a mandlí. S osteoporózou také pomáhají bojovat česnek a cibule, obsahují totiž síru nezbytnou pro zdraví kostí.

Očkování

ne

Délka léčby

dlouhodobá
Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal?

Vyšetření

V současné době je základním vyšetřením pro diagnózu osteoporózy tzv. celotělová osteodenzitometrie (DXA). Jedná se nízkozátěžové rentgenové vyšetření, které trvá asi 20 minut. Dávka rentgenového záření je asi 8x nižší než při snímkování plic. Vleže na lůžku nad kterým jezdí posuvné rameno denzitometru Vám bude změřena kostní denzita (resp. množství kostního minerálu) na kyčli a v oblasti bederní páteře, v některých případech též na předloktí. Měření provádí rentgenový laborant, popis vyšetření pak lékař příslušného osteologického pracoviště.  

QCT (kvantitativní výpočetní tomografie): hodnotí se v oblasti bederní páteře či hlavice kosti stehenní, pro vyšetřovaného přestavuje vyšší radiační zátěž.

QUS (kvantitativní ultrasonometrie) – toto vyšetření dodá informace nejen o množství kostní hmoty, ale zároveň i o kvalitě a struktuře kosti. Pro diagnostiku osteoporózy ani pro sledování účinnosti léčby není samo o sobě dostačující, používá se v kombinaci s dalšími vyšetřeními. Pro pacienty představuje menší radiační zátěž.

Výsledkem vyšetření je takzvané T-skóre a Z-skóre. T-skóre ukáže, jak se vaše hodnoty liší od tabulkových hodnot kostní minerální denzity mladých zdravých jedinců stejného pohlaví, Z-skóre porovná vaše hodnoty s průměrnými hodnotami u osob stejného pohlaví i věku.

T-skóre

0 až –1 ukazuje na normální stav

–1 až –2,5 značí osteopenii (zvýšené riziko onemocněním osteoporózou v budoucnu)

méně než –2,5 odpovídá osteoporóze

Pokles hustoty kostního minerálu o jednu směrodatnou odchylku zdvojnásobuje riziko zlomeniny.

Závažnost onemocnění

lehké
střední
vážné

Zdravotní cviky

Obecně platí, že cvičení u pacientů s osteoporózou by mělo být individuálně posouzeno fyzioterapeutem či rehabilitačním lékařem. Důraz klademe na cviky s výdrží. Provádíme cviky pomalu, tahem, cvičení nesmí vyvolávat bolest. Součástí cvičení by měla být dechová gymnastika (při níž jednak aktivujeme trupové svaly, jednak podporujeme ventilační funkci plic). Aby mělo cvičení efekt, mělo by být pravidelné a dlouhodobé. Vhodné je též cvičení v bazénu pro jeho dvojí účinek (využíváme tlak a vztlak vody; pohyby jsou pomalé proti odporu vody). Vhodným doplněním životosprávy a pohybového režimu je chůze.

Prevence

Jako prevence onemocnění je vhodný pravidelný pohyb, který ovšem nepřetíží tělo, například procházky.

Stravu obohaťte potravinami bohatými na vápník, což nejsou jen mléčné výrobky, ale také například luštěniny. Vhodné je i doplnění vitaminu D, buď pomocí umělých preparátů, nebo přirozenou cestou, tedy díky přiměřenému pobytu na slunci. Vyhněte se alkoholu a cigaretám.

 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.