Dětská laryngitida – příznaky, léčba a prevence
Mezi nejběžnější dětské nemoci bezpochyby patří zánět hrtanu neboli laryngitida. Obvykle postihuje děti ve věku 6 až 36 měsíců a zpravidla se objevuje na podzim a v zimě. Jaké jsou příčiny tohoto virového onemocnění, jak jej co nejlépe léčit a lze mu předcházet?
Laryngitida u dospělých většinou nepředstavuje závažný problém, ale u malých dětí někdy bývá velmi dramatický – dítě se v důsledku otoku hrtanu může začít dusit.
Příznaky laryngitidy
Laryngitida (odvozeno z latinského larynx = hrtan) je zpravidla virového původu a je to nemoc tak trochu zákeřná – často přijde bez varování, většinou v noci a ohlásí se suchým dráždivým kašlem.
K tomu se postupně přidají další symptomy:
- rýma
- bolest v krku
- teplota
- otok hrtanu a s tím spojené dýchací obtíže
Protože v hrtanu jsou uloženy hlasivky, zánět logicky postihne i ty, což se projeví chrapotem až ztrátou hlasu. Pro laryngitidu je také typické, že příznaky se rychle zhoršují, zvláště pokud je dítě rozrušené. Zásadní je tedy zachovat klid a snažit se, aby dítě bylo v co největší psychické pohodě.
Příčiny laryngitidy
Laryngitida je obvykle přidružená k některé z virových infekcí typických pro zimní měsíce. Nejčastěji ji způsobují viry parainfluenzy (parachřipky), influenzy (chřipkové viry) či RS viry (respirační viry).
K rozvoji nemoci pak obvykle velkou měrou přispěje:
- kontakt s dráždivými látkami (včetně cigaretového kouře)
- nadměrné zatížení hlasivek (například silný dlouhotrvající křik)
- reflux
- chronický zánět nosních dutin
Léčba laryngitidy
Akutní zánět hrtanu obvykle vymizí během několika dní, ty nejlehčí formy ani nevyžadují žádnou léčbu. Lékaře je ale potřeba vyhledat vždy, když dítě:
- obtížně dýchá
- při výdechu hlasitě sípe
- slintá více než obvykle
- s námahou polyká
- dostane horečku
Nicméně i u těžších případů je léčba cílena spíše na zmírnění příznaků (tlumení kašle, snižování teploty), případně, je-li to nutné, se podávají kortikosteroidy. Antibiotika se předepisují pouze tehdy, je-li laryngitida provázena také bakteriální infekcí.
Pro urychlení léčby se zpravidla doporučuje:
- pít dostatek tekutin, aby se hrtan nevysušoval
- zvlhčovat vzduch v okolí dítěte (není-li k dispozici zvlhčovač vzduchu, lze jej snadno nahradit rozvěšenými mokrými ručníky, v topné sezóně ideálně rozloženými na topení, aby se odpařovalo co nejvíce vody. Pomoci mohou také podomácku vyrobené rozprašovače vody)
- vyhýbat se studenému vzduchu
- šetřit hlasivky (pozor, šepot namáhá hlasivky ještě více než křik)
- používat jen omezeně léky k uvolnění dýchacích cest (vysušují hrdlo)
Prevence laryngitidy u dětí
Hlavní roli v prevenci laryngitidy hraje nos, který nejenže zajišťuje dýchání, ale jeho sliznice také zachycuje škodlivé mikroby. Je-li ovšem sliznice příliš zahleněná, nefunguje správně. Je proto nutné udržovat čisté nosní dutiny. Každodenní hygiena by tak měla zahrnovat i čištění nosu, v žádném případě se však nesmí čistit mechanicky zevnitř, aby nedošlo k poškození sliznice. Stačí otírat nosní dírky zvenku jemnou žínkou, k čištění vnitřku dutin poslouží výplachy solným roztokem, nejlepší je mořská voda, která kromě soli obsahuje i řadu minerálů a stopových prvků. Vždy je ale nezbytné řídit se doporučeními daného výrobku a nezvyšovat uvedené dávkování, jinak se bude nos příliš vysušovat. V případě většího zahlenění je potřeba pravidelně odsávat hleny odsávačkou.
Jak již bylo zmíněno, ke vzniku laryngitidy přispívá mimo jiné cigaretový kouř, v přítomnosti dětí bychom nikdy neměli kouřit.
K prevenci zánětů hrtanu také patří:
- dodržování hygieny
- pravidelný pobyt na čerstvém vzduchu
- omezení pobytu v prašném a suchém prostředí (doma tedy udržujeme čisto a v případě potřeby zvlhčujeme vzduch)
- dostatečný příjem tekutin
- celkové posilování imunity