Babské rady jak se rychle a účinně zbavit spálenin od sluníčka | Moje zdraví

Co pomáhá na spálení od sluníčka? Rady a tipy na první pomoc z přírody

 • 2. července 2018 • 06:00

  Kdo to zažil, ví jak moc kůže spálená od sluníčka bolí. Rychlá a účinná pomoc je ale jednoduchá a určitě ji máte i vy doma v kuchyni. Čím ošetřit popálenou kůži?

  Syrový vaječný bílek je výborný na spáleniny v kuchyni, kůži zchladí a zklidní. Je proto skvělý i na kůži spálenou od sluníčka. Namažte na postižené místo a nechte působit několik minut, pat setřete vlažnou vodou.

  Aloe vera je rostlina, jejíž výtažek je v kosmetickém, ale i farmaceutickém průmyslu dobře známý. Pokožku zchladí a zklidní. Je užitečné mít doma tuto nenáročnou rostlinu, odříznout list a menší postižená místa namazat šťávou. Na větší spálené plochy se vyplatí koupit si gel z této květiny nebo přímo krém po opalování s výtažkem z aloe vera.

  Bylinkové obklady na spálenou kůži

  Jednou z možností, jak zmírnit bolest popálené kůže, jsou obklady z bylinek. Na zchlazení skvěle funguje máta, protizánětlivě i na uklidnění kůže použijte obklad z heřmánku. Látky v zeleném čaji, jako jsou třísloviny a teobromin, pomáhají proti bolesti. Z uvedených bylin udělejte výluh, nechte vychladit a přikládejte jako obklady.

  Na spálenou kůži pomáhá i jogurt

  Mléčné výrobky mají na kůži uklidňující a hojivé účinky. Ne nadarmo se používají i jako pleťové masky. Probiotický jogurt obsahuje živé probiotické kultury a enzymy a pomáhá léčit pokožku. Vychlazený jogurt nebo tvaroh zlehka namažte na popálenou kůži a nechte působit, dokud nezteplá (5 až 10 minut), potom smyjte vlažnou vodou. Pokud máte jen mléko, namočte do něj hadřík, vyždímejte a přikládejte na postižené místo.

  Víte, jak vybírat jogurt nejen na spáleniny? Podívejte se naše video.

  Video se připravuje ...
  Odborná garantka iniciativy Vím, co jím Karolína Hlavatá poradí, jaký ovocný jogurt si vybrat a jaký rozhodně nekupovatVIDEO 

 • Voda

  Při spálení kůže hodně pijte

  Voda je skvělá, ale zvenku vám na popáleniny moc nepomůže. Užívejte ji hlavně zevnitř. Tělo potřebuje více tekutin na chlazení organismu. Navíc váš organismus bojuje vlastně se zraněním, takže každá pomoc navíc se mu hodí. Pijte minerálky s obsahem draslíku a sodíku, protože tyhle látky ztrácí vaše tělo v horku nejrychleji. Není nutné pít je s ledem, protože tělo pak spotřebovává energii na to, aby je zase uvedlo na normální teplotu, a vlastně se zahřívá.

  Zapomeňte na slunce

  Určitě vás to už napadlo, ale jen pro pořádek – pokud jste spálení, nechoďte na slunce. Alespoň dva dny. Spálená místa zakrývejte lehkou prodyšnou látkou, když už musíte ven, držte se ve stínu a v chladu, mažte se ochranným krémem s vysokým faktorem a hodně pijte. Pokud se vám vytvořily na pokožce puchýře, tak je nepropichujte, tekutina v nich léčí, navíc je velké riziko zanesení infekce. Trpíte-li zimnicí a máte horečku, vyhledejte lékaře.

Autor: Kateřina Erbsová
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.