Puchýře | Moje zdraví

Puchýře

Puchýř je poranění kůže, které vzniká uvolněním vrchní vrstvy pokožky od škáry. Na kůži vznikne v místě poranění dutina naplněná tekutinou – nejčastěji tkáňovým mokem či zánětlivým exsudátem. Tekutina má chránit spodní část tkáně kůže před dalším poškozováním, které vzniká nejčastěji kvůli tření nebo tlaku.

Puchýře se mohou objevit i v důsledku spálení, opaření nebo omrznutí kůže, při kontaktu s různými chemikáliemi, při onemocněních (například neštovice) nebo také jako reakce na bodnutí hmyzem. Puchýř může mít různou velikost. Může se vyskytovat buď ojediněle, nebo ve větších skupinách. Pokud se ovšem skupina puchýřů vyskytne na těle a člověk nezná jasnou příčinu, je dobré zajít okamžitě za lékařem.

Postihuje

muži
ženy
děti

Projevuje se

kůže

Léčba

Před ošetřením si vždy důkladně umyjte ruce, puchýře se snadno infikují. Nikdy je nestrhávejte. Nechte puchýř volně odkrytý, jen pokud je v místech, kde se o něj nic netře – oblečení či boty. Pokud se tření nevyhnete, pak ho kryjte sterilním obvazem či náplastí, ale neutahujte je příliš pevně.

Pokud možno puchýř nepropichujte, hrozí infekce a zanícení rány, což může být poměrně bolestivé. Velké a hodně naplněné puchýře mají tendenci samy prasknout – v tomto případě je lze velmi opatrně propíchnout sterilní jehlou a tekutinu z nich vypustit. Pokud sám praskne, pak neodstřihujte okraje, ale ránu co nejrychleji přelepte. Z puchýře náplast nestrhávejte, počkejte, až se odlepí sama. Velkou pozornost věnujte puchýřům v případě, že jste diabetik – jejich hojení může být problematické.
Než se místo zcela zhojí, vyhněte se pokud možno tomu, co puchýř způsobilo (vyměňte boty za jiné a podobně).

Léky

Puchýře se rychleji hojí při využití principu takzvaného vlhkého hojení. Tomu dopomohou různé gely nebo gelové či hydrokoloidní náplasti, které se dají koupit v lékárně.

Bylinky

Hojení pomůže například měsíčková mast nebo gel s aloe vera.

Homeopatika

Puchýřky, které doprovází svědění (například při neštovicích) pomáhá řešit Rhus toxicodendron 15 CH.

Dávkování: 5 granulí 3x denně

Domácí léčba a babské rady

Někteří doporučují potírat puchýře 3x denně ústní vodou nebo krémem na opruzeniny. Hojení umí pomoci také zelený čaj, kterým můžete puchýře potírat.

Inkubační doba

-

Očkování

ne

Délka léčby

záleží na rozsahu postižení

Prevence

Puchýře bývají často následkem chůze ve špatně sednoucích nebo v nových botách. Obuv tedy vybírejte tak, aby byla pohodlná a dobře na noze seděla. Počítejte s tím, že po namáhavých dnech nebo v letních vedrech může noha otékat. Než se v botách vydáte na celodenní výlet (ať již do přírody nebo do města), měli byste si je pořádně rozšlápnout. Do vysokých bot patří také dobře padnoucí a bavlněné ponožky. Umělé nedobře odvádí pot a ve vlhkém prostředí se puchýře tvoří rychleji.

 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.