Popáleniny | Moje zdraví

Popáleniny

Popáleniny vznikají působením horka a horkých předmětů, ohně, chemikálií či elektřiny na lidské tělo.

Popáleniny se dělí většinou na tři stupně podle závažnosti.

Popáleniny prvního stupně, pro které je charakteristické zarudnutí. Doprovází je bolest a otok, hojí se většinou do 14 dnů bez následků.

Popáleniny druhého stupně, při kterých dochází ke vzniku puchýřů. Při správné péči se hojí bez jizev během několika týdnů. Tyto popáleniny bývají nejbolestivější.

Popáleniny třetího stupně jsou paradoxně méně bolestivé, i když je kůže těžce poškozena, s ní ovšem také nervová zakončení v kůži. Kůže je šedá nebo hnědočerná, zuhelnatělá, Hojení trvá měsíce, bývá potřeba transplantace a vznikají četné jizvy.

Někdy bývá u popálenin přidáván ještě čtvrtý stupeň, kterým se označuje stav, kdy došlo ke zuhelnatění a odumření kůže a ke zničení hlubších tkání.

Rozsáhlejší popáleniny mohou vést až k rozvoji šoku.

První pomoc při popáleninách

  • odstraňte zdroj tepla (vyproštění raněného, uhašení hořících oděvů, svlečené horkých oděvů a podobně)
  • popáleniny chlaďte

Menší popáleniny, třeba na dlani, na noze a podobně lze chladit proudem vody. Nepoužívejte žádné masti, zásypy a puchýře nepropichujte. Pokud je ale zasažena větší část těla, třeba celé břicho nebo záda, je vhodnější použít chladný obklad.

Ponořit celého pacienta do vody při rozsáhlejších popáleninách se nedoporučuje, může dojít i k podchlazení organismu.

Účinné chlazení by mělo začít co nejdříve a trvat 15 až 20 minut. Pokud to postiženému přináší úlevu, lze chladit i déle.

Rozsah poškození pokožky nemusí nic vypovídat o rozsahu vnitřních zranění. Stav popálenin se může ještě dále zhoršovat. S popáleninami druhého a třetího stupně určitě zajděte k lékaři. Zejména u druhého a třetího stupně, pokud si nejste jistí, se nezdráhejte zavolat na linku 155.

Prevence

Myslete na to, že nejdůležitější je prevence. Šňůra od rychlovarné konvice by měla vést z linky vždy za nábytkem, aby ji žádné dítě nemohlo chytit a konvici tak na sebe strhnout. Na stůl s ubrusem nepatří horké nápoje či polévky, pokud chodí dítě kolem a může se chytit ubrusu. Vařte vždy na zadních plotýnkách. Když vaříte nebo pečete, mějte dítě na očích, nespoléhejte se na to, že vše je zajištěné.

Některé věci vás ani nenapadnou – dítě kolem sebe může máchnout hračkou, nějakým dlouhým předmětem a tím na sebe zvrhnout něco horkého z místa, na které by podle odhadu jen ručičkou dosáhnout nemělo. Více informací se dozvíte na www.kurzyprvnipomoci.cz.

 

Nejnovější články

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.