Alergická rýma: Projevy, léčba | Moje zdraví

Alergie: Rýma upozorňující na poruchu imunity

Alergie: Rýma upozorňující na poruchu imunity
Alergické příznaky se objeví vždy, když je alergen v blízkosti • Autor: istockphoto.com
15. května 2018 • 11:39

Podle novodobých poznatků vznik a projev alergie z velké části ovlivňuje prostředí, ve kterém se člověk vyskytuje. Znečištěné ovzduší, viry, bakterie, různé chemické látky, biologický materiál, tabákový kouř. To vše negativně působí na náš genofond a podílí se na „probuzení“ alergické aktivity. 

Možná jste se narodili jako atopik, tedy člověk s geneticky podmíněnou rizikovostí k alergické reakci. Ale to neznamená, že nemůžete prožít život BEZ alergických projevů,“ přináší hned v úvodu naději legenda oboru alergologie a imunologie, Rytíř českého lékařského stavu MUDr. Václav Špičák, působící v imunologické a alergologické ambulanci Immuno-Flow v Praze 9. „Svou úlohu zde však hraje bezpočet faktorů,“ dodává vzápětí.

Alergická rýma

Čím je vlastně alergická rýma a proč vzniká? Obecně vzato rýma jako taková znamená, že se organismus, v tomto případě nosní sliznice, musí vyrovnávat s něčím, co se mu nelíbí. Ať už to jsou vpády virů, případně bakterií, kdy jde o rýmu infekční, nebo se pod vlivem různých okolností „rozhodl“ nepřiměřeně reagovat na přítomnost nějaké látky, kupříkladu na pyl břízy.

V tomto případě jde o rýmu neinfekční, alergickou (nebo sennou rýmu), která na rozdíl od rýmy „obyčejné“ představuje systémové onemocnění, jehož základem je eozinofilní zánět nosní sliznice v důsledku nadměrné reaktivity vůči jinak neškodným okolním podnětům  pylům, roztočům apod. V celkovém rámci alergických nemocí patří k nejpočetnějším. V české populaci jde asi o 1819 procent a trend posledních let je spíše stoupající…

Projevy alergie 

Patříte k lidem, kteří se často (bezděky) dotýkají svého nosu s obavou, zda již kapička vodnaté rýmy není na krajíčku? Tento „tik“ je jedním z charakteristických znaků pylového alergika. Dalším z řady laických rozpoznávacích znamení bývá časté kýchání, ucpaný nos bez rýmy, postupná ztráta čichu, nevysvětlitelný kašel bez známek nachlazení (hlavně v nočních hodinách), svědivý pocit v krku, překrvené, slzící a svědící oči, pocit ztíženého dýchání s hvízdavým zvukem, pocity tíhy na hrudníku nebo výsevy svědivých kopřivek. 

Pokud se vás osobně dotýká alespoň část z výše uvedeného, s vysokou pravděpodobností „vítejte“ v řadách alergiků. Dané příznaky se samozřejmě nemusejí objevovat každý den, pouze v určitém období, na určitém místě, za určitých podmínek… Organismus reaguje na podnět, se kterým je aktuálně v úzkém a „nepřátelském“ kontaktu. Jakmile ohrožení opadne nebo reaktant není v dohledu, příznaky mizí. 

Pylová sezona dřevin u nás začíná již v průběhu měsíce února (samozřejmě dle aktuálního počasí) lískou a olší, od března pak nastává prudký nárůst alergenů z dalších stromů (bříza, dub, jilm, tis, topol, vrba…). V průběhu dubna a května je tato pylová sezona nejaktivnější s tím, že v červnu a červenci dochází k útlumu.

Jinak je tomu však u bylin, které mají nástup v průběhu dubna a po letní kulminaci pak odeznívají až do října. Mezi nejsilnější alergeny patří trávy (bojínek, pýr, žito a další), které alergiky nejvíce potrápí během léta, plevele pak útočí i během babího léta (září, někdy i říjen)

Pokud jsou děti či dospělí nepříznivě reagující na pyl alergičtí zároveň na plísně, vlastně si „neodpočinou“, protože sezona plísní začíná na podzim a v různých obměnách se prolíná celou zimou až do jara. 

Shrnuto a podtrženo, pokud je někdo alergikem laicky řečeno širokospektrálním, měl by být „ve střehu“ po celý rok. Ruku v ruce s tím své zdravotní obtíže řešit ve spolupráci s lékařem a samozřejmě nejlépe snažit se jim předcházet.

Slovníček alergika 

Kočičí alergen je zrádný, protože působí, i když tam kočka už není, ale byla  to je rozdíl oproti pylové alergii. Když poodejdete mimo dosah pylu, obtíže vás přejdou, ale kočičí alergen je těžký, lepivý  ulpívá na předmětech, oblečení, nábytku, a dokonce ho přenášíte dál. Dítě třeba může začít reagovat na spolužačku, která má doma kočky, aniž by se s daným zvířetem osobně setkalo… 

Polyvalentní alergie znamená, že jsme vnímaví (hyperreaktivní) na více druhů podnětů kolem nás, tedy že nejde pouze o jeden druh pylu.

Alergická rýma představuje poruchu naší imunity, ztrátu jejích regulací vůči zevnímu prostředí. Čím častěji se expozice alergenu opakuje, tím výraznější jsou rozvoj zánětu a následky jeho účinků. Původně akutní záležitost pozvolna přechází do fáze chronické. Je třeba podstoupit zevrubné alergologické a imunologické vyšetření, které prokáže, zda se skutečně jedná o rýmu alergickou (a ne kupříkladu o virové nachlazení), a zároveň odhalí dané spouštěče. 

Tip: Sledujte tzv. pylový kalendář, který najdete na webu www.pylovasluzba.cz, nebo si můžete nechat zasílat informace o aktuální pylové situaci na svoji e-mailovou adresu. 

U geneticky disponovaných jedinců platí určité pravidlo: Ekzém je rizikem pro astma (v 50 % případů), alergická rýma je rizikem pro astma (ve 30 až 40 %) a astma je rizikem pro alergickou rýmu (ve 40 %). 

Autor: Helena Míková
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.