Objevte sílu zázvoru! 5 důvodů, proč si ho dopřát každý den | Moje zdraví

Objevte sílu zázvoru! 5 důvodů, proč si ho dopřát každý den

22. ledna 2024 • 04:29

Intenzivní chuť a nezaměnitelná vůně! Kromě svého využití v kuchyni je zázvor známý také svými léčivými účinky. Zde je pět důvodů, proč byste měli začlenit zázvor do jídelníčku a využívat jeho prospěšné látky.

Na co je dobrý zázvor:

1. Působí protizánětlivě

Zázvor vám pomůže, ať už bojujete se zánětem dutin nebo kloubů. Kromě toho látky v zázvoru mírně tlumí otoky.

2. Podporuje imunitu

Ne nadarmo během nachlazení popíjíme zázvorový čaj. Kromě podpory imunitního systému zázvor pomáhá ničit viry a bakterie. Je zdrojem draslíku, hořčíku, fosforu, vápníku a také vitaminů C a E.

3. Reguluje hladinu cukru v krvi

Dlouhodobá a pravidelná konzumace zázvoru dokáže regulovat hladiny cukru v krvi. To ale platí pro zdravé jedince. Ti, kteří už potíže mají nebo se léčí s vysokým tlakem či užívají léky na ředění krve, což je všechno poměrně častá kombinace potíží ve vyšším věku, si na zázvor naopak musí dát pozor. Dokonce je třeba, aby se poradili se svým lékařem. 

4. Tlumí menstruační bolesti

Zázvor má nejen protizánětlivé účinky, ale umí i mírně tlumit bolest. Pokud trpíte během menstruace křečemi nebo migrénou, zkuste do svého jídelníčku zázvor zařadit.

Které bylinky mírní menstruační bolesti? Podívejte se do fotogalerie:

5. Podporuje trávení

Pomáhá mírnit nadýmání, zklidňuje žaludek a podporuje pohyb potravy trávicím traktem.

Nežádoucí účinky zázvoru

Pravidelná konzumace zázvoru určitě není na škodu, naopak. Během 24 hodin bychom ho ale neměli sníst více než 4 gramy (v sušené podobě jen 1 gram). Při „předávkování“ totiž hrozí nepříjemné vedlejší účinky, jako jsou průjem a zvracení, ohrozit může ale i funkci srdce.  

Kdo by zázvor neměl konzumovat?

Stejně jako pro jiné „přírodní léky“ platí i pro zázvor několik pravidel, která bychom měli mít na paměti. Zvýšené konzumaci zázvoru by se měly vyhýbat těhotné ženy a děti. Opatrní by měli být, jak již bylo řečeno, i ti, kteří dlouhodobě užívají léky, ti by se měli poradit se svým lékařem nebo lékárníkem.

Jak udělat zázvorový čaj?

  • 0,5 litru vody
  • 2 až 3 čajové lžičky jemně strouhaného zázvoru
  • med

V menším rendlíku uvařte vodu a přidejte nastrouhaný zázvor, přikryjte pokličkou, nechte přibližně 15 minut louhovat a sceďte. Do čaje si můžete přidat med nebo pár lístků vaší oblíbené bylinky.

Autor: Iveta Burketová
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.