Které potraviny a léky nejíst při léčbě warfarinem? | Moje zdraví

Léky na ředění krve: Jaké potraviny a léky nesmíte jíst?

Léky na ředění krve: Jaké potraviny a léky nesmíte jíst?
Při užívání Warfarinu si hlídejte stravování • Autor: istockphoto.com
8. prosince 2017 • 06:00

Lidé léčení warfarinem, lékem na ředění krve, a dalšími léky se stejnou účinnou látkou musejí kontrolovat příjem vitaminu K, který je obsažen zejména v listové a košťálové zelenině. Účinnost warfarinu ovlivňují potraviny, doplňky stravy a léky. 

Účinek warfarinu v těle může být zvýšen při horečce, průjmu, v důsledku náhlého snížení příjmu potravy (např. při nechutenství nebo razantní redukční dietě), při jaterním onemocnění (např. žloutence), tyreotoxikóze („otravě“ hormony štítné žlázy při její nadměrné činnosti) nebo po konzumaci většího množství alkoholu.

Co se týče alkoholu, bez rizika ovlivnění účinnosti warfarinu je možné pít jeden drink denně (0,5 l piva, 2 dl vína nebo 0,5 dl destilátu), záleží však na celkovém zdravotním stavu; pití alkoholu proto vždy konzultujte se svým lékařem. Naopak nejvýznamnějším faktorem snižujícím účinek warfarinu je vysoký příjem vitaminu K potravou. 

  • Železo, hořčík, zinek, živočišné uhlí: Mohou tvořit vazby s warfarinem a snižovat jeho vstřebávání, užívejte je proto minimálně 2 hodiny před užitím warfarinu nebo 2 hodiny po něm.
  •  Třezalka tečkovaná: Snižuje efekt warfarinu i některých dalších léků. Během léčby warfarinem se pití odvarů z třezalky i jiných bylinek vyvarujte. Rovněž při užívání jiných léků vždy konzultujte pití odvaru z třezalky s lékařem nebo lékárníkem. 
  • Probiotika: Laktobacily a bifidobakterie mohou zvyšovat přirozenou syntézu vitaminu K ve střevech a tím druhotně snižovat účinek warfarinu, tento efekt však nebývá významný. 
  • Grapefruit, grapefruitová šťáva: Jednorázové požití nemá na účinek warfarinu vliv, ale pravidelná konzumace může u některých osob účinek warfarinu zvýšit. 
  • Proteinové koncentráty užívané sportovci s cílem zmnožit svalovou hmotu mohou významně snížit účinek warfarinu, neboť dojde ke zvýšené tvorbě albuminu, na který se warfarin váže. 
  • Potravinové doplňky: Obsahují často vitamin K nebo jiné účinné látky, které mohou vstupovat do interakce s warfarinem, proto je třeba se jim buď vyhnout, nebo užívání konkrétního přípravku konzultovat s lékařem.

Interakce warfarinu s léky 

Efekt léčby warfarinem rovněž může být ovlivněn (zvýšen i snížen) současným užíváním některých léků.

  •  Nesteroidní antirevmatika (např. ibuprofen, piroxikam, nimesulid, lornoxikam, meloxikam): Zvyšují účinek warfarinu a narušují sliznici (u disponovaných jedinců to vede až ke vzniku dvanácterníkových nebo žaludečních vředů), což u pacientů léčených warfarinem může zvyšovat riziko krvácení do zažívacího traktu. Pokud je užívání nesteroidních antirevmatik indikováno, je ověřené jako bezpečné užívání diklofenaku, který neovlivňuje účinek warfarinu, spolu s protivředovým lékem ze skupiny inhibitorů protonové pumpy (např. omeprazolem). 
  • Léky s kyselinou acetylsalicylovou: Zvyšují účinek warfarinu a riziko krvácení. Výjimkou je malá dávka kyseliny acetylsalicylové (do 100 mg denně), která je podávána jako protidestičkový lék např. pacientům po infarktu myokardu, zde je však také nutné současně užívat protivředový lék ze skupiny inhibitorů protonové pumpy.
  • Antiepileptika s účinnou látkou karbamazepin: Používají se rovněž jako léky proti neuralgickým bolestem, přetrvávajícím např. po pásovém oparu. 
  • Antibiotika: Některá antibiotika zpomalují odbourávání warfarinu a zvyšují tak jeho účinnost. Rizikové jsou v tomto smyslu zejména deriváty tetracyklinu, erytromycin, klaritromycin, roxitromycin a zvláště kotrimoxazol (např. Biseptol, Bismoral, Septrin, Sumetrolim) i jeho základní složka trimetoprim (Triprim). Naopak relativně bezpečnější jsou penicilin a jeho deriváty, tabletové cefalosporiny, azitromycin, ofl oxacin, ciprofl oxacin, spiramycin. 
  • Léky užívané při běžném nachlazení: Je možné užívat kodein nebo běžná nekodeinová antitusika (Stoptussin, Sinecod, Tussin), na odkašlání Mucosolvan, Bromhexin, ACC. Lze používat běžné nosní kapky proti rýmě, z vitaminových preparátů vitamin C do 500 mg denně (doporučená denní dávka je 60 mg). Proti horečce je možné nasadit léky s paracetamolem do 1000 mg denně (v jedné tabletě Paralenu pro dospělé je 250 nebo 500 mg paracetamolu) nebo metamizol, nikoli však léky s kyselinou acetylsalicylovou (viz výše).
  • Léky na snížení krevních tuků včetně cholesterolu (fibráty či statiny): Fibráty výrazně zvyšují účinek warfarinu a měly by se současně s warfarinem předepisovat jen výjimečně. Statiny zvyšují účinek warfarinu jen u některých jedinců, po jejich nasazení, vysazení nebo změně dávky je proto nutné vždy zhruba za týden zkontrolovat INR (INR Z international normalized ratio, mezinárodní normalizovaný poměr; naměřená hodnota v podstatě udává, kolikrát déle trvá, než se krev dotyčného srazí oproti normálu. Pro léčebné účely se hodnota INR udržuje většinou mezi 2 a 3, v některých indikacích mezi 2,0 a 3,5 nebo 2,5 a 3,5). 
  • Léky proti poruchám srdečního rytmu (antiarytmika): Amiodaron velmi silně brzdí odbourávání warfarinu, tj. zvyšuje jeho účinek. Podobný, ale méně výrazný efekt má i propafenon-hydrochlorid (Prolekofen, Propafenon). Časté kontroly INR jsou nezbytné, po nasazení amiodaronu v nasycovací dávce je nutné INR kontrolovat 2x týdně. 

Doporučení při léčbě warfarinem 

  • Řádně užívejte předepsané léky.
  • Dodržujte termíny kontrol.
  • Hlaste ošetřujícímu lékaři jakékoli komplikace zdravotního stavu, další svoje onemocnění a medikamenty předepsané jiným lékařem, i když máte pocit, že s léčbou warfarinem vůbec nesouvisejí. Naopak dalším lékařům (včetně svého zubaře!) vždy oznamte, že užíváte warfarin.
  • Neužívejte svévolně (bez konzultace s ošetřujícím lékařem) volně prodejné léky, hrozí možnost interakce s warfarinem a tím ovlivnění léčby jak ve smyslu zvýšení, tak snížení účinku.
  • Z jídelníčku škrtněte potraviny s vysokým a zároveň nestabilním obsahem vitaminu K (listová a košťálová zelenina, zelené čaje), ale zachovejte pestrou skladbu stravy se zastoupením potravin s nižším a stabilním obsahem tohoto vitaminu. Konzumujte mléčné výrobky, cereálie, pečivo, chléb, rýži, brambory, maso, ryby, vejce, ovoce, ze zeleniny rajčata, ředkvičky, kukuřici, cibuli, mrkev, květák, celer, cukety, z tuků spíše slunečnicový olej a v rozumné míře máslo (příliš mnoho mléčného tuku neprospívá cévám).
  • Vyvarujte se náhlých změn jídelníčku i jednorázových gastronomických excesů (kilo brokolice nebo špenátu na posezení opravdu ne).
  • Nepřehánějte to s alkoholem a natrvalo odložte cigaretu, abyste chránili cévy, kterým nikotin velmi škodí. 


Odborná spolupráce: prim. MUDr. Petr Kessler, oddělení hematologie a transfuziologie Nemocnice Pelhřimov, www.hospital-pe.cz

Autor: Dita Váchová
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.