Jídla proti stresu a úzkosti: Čím podle vědců zlepšíte náladu? | Moje zdraví

Jídla proti stresu a úzkosti? Takto si podle odborníků zlepšíte náladu!

 • Jídla proti stresu a úzkosti? Takto si podle odborníků zlepšíte náladu!
  Autor: iStock.com
  12. března 2024 • 06:00

  Úzkost a stres ovlivňují mnoho lidí a projevují se různými způsoby v našem těle, od bolestí hlavy až po problémy se zažíváním. Je známo, že pohyb a vyvážená strava mohou mít pozitivní vliv na naše zdraví a pohodu. Ale jaké konkrétní potraviny bychom měli zařadit do svého jídelníčku, abychom se cítili lépe?

  Vlašské ořechy

  Nejenže skvěle chutnají, jsou také bohaté na omega-3 mastné kyseliny, které působí pozitivně na zdraví a náladu. „Vlašáky“ zklidňují nervy, chrání tělo před buněčným poškozením, mají protizánětlivé účinky, přispívají k prevenci před chorobami srdce a obecně cévními chorobami i rakovinovým onemocněním. Navíc jsou zdrojem vysoce kvalitních bílkovin a nenasycených tuků. Obsahují vitaminy, minerály a železo. Pomáhají regulovat krevní tlak a snižovat hladinu cholesterolu. Příznivě ovlivňují dráhy ledvin, plic, tlustého střeva. Díky vitaminům skupiny B prospívají pokožce, vlasům a nehtům, údajně podporují i potenci.

 • Hořká čokoláda

  Vysokoprocentní čokoláda pomáhá ke zlepšení prokrvení mozku a zlepšení jeho funkcí. Snižuje možnost vzniku depresí a je dobrá i pro náš imunitní systém. Podle některých studií její pojídání dokonce snižuje riziko vzniku žaludečních vředů, některých druhů alergií, či dokonce rakoviny. Podle dalších vědců je dobrým pomocníkem proti vzniku zubního kazu. Mějme ale na paměti, že tu mluvíme o hořké čokoládě s vysokým podílem kakaa.

 • Třešně

  Jejich čas je pomalu tady a je dobré si je dopřát plnými hrstmi. Třešně totiž obsahují antioxidanty, které mohou přispět k pocitu klidu. Navíc obsahují i melatotin, hormon, který přispívá ke zdravému spánku a tím i ke správné relaxaci a duševní obnově.

 • Kysané zelí a spol.

  Kvašené či kysané potraviny, jako je zelí, okurky nebo kimči, obsahují probiotika. Tyto přátelské bakterie žijí v zažívacím traktu a pomáhají chránit organismus před škodlivými patogeny. Probiotika v kysaných potravinách uvolňují trávicí enzymy, které ovlivňují chemické pochody v mozku. Díky nim se uvolňuje více serotoninu a dopaminu, které pozitivně ovlivňují náladu.

 • Vejce

  Vejce měla donedávna špatnou pověst kvůli vysokým hladinám cholesterolu, ukazuje se však, že neprávem. Konzumace jednoho až dvou vajec denně je naopak zdraví prospěšná. Jsou bohatá na tryptofan, aminokyselinu, která je nezbytná při tvorbě hormonu štěstí – serotoninu. Dejte si je hned k snídani s celozrnným pečivem a zeleninou – tělu dodáte bílkoviny, potřebnou energii a nebudete mít brzy hlad.

 • Avokádo

  Na živiny bohaté tropické ovoce původem z Ameriky obsahuje vitamin B6 a hořčík, jejichž kombinace podporuje produkci serotoninu v mozku. Obsahuje také 10 gramů vlákniny a nenajdeme v něm žádný sodík, což je dobré pro cholesterol. Obsahuje ale celkem hodně tuku. Ideální dávka? Asi tak jedna třetina avokáda za den. Zkuste přidat pár avokádových kousků do omelet, salátů nebo smoothies, můžete zkusit i výbornou avokádovou pomazánku.

 • Mořské plody

  Mořské plody obsahují omega-3 a omega-6 nenasycené mastné kyseliny, které působí pozitivně na zdraví a náladu. Zařaďte tedy do svého jídelníčku nejen mořské plody, ale i lososa, makrelu či sardinky jednou či dvakrát týdně.

 • Matcha

  Jemně mletý zelený čaj z Japonska se ukazuje jako výrazný spojenec proti úzkosti. Obsahuje totiž aminokyselinu L-theanin, což podporuje tvorbu hormonů dopaminu a serotoninu, které kromě jiného zlepšují náladu a pocit uvolnění. Dále posilují schopnost koncentrace a paměť. Kromě toho čaj obsahuje i spoustu látek, které například posilují imunitu.

 • Heřmánkový čaj

  A když už jsme u čajů a bylinek, zmiňme i domácí léčivku. Účinky heřmánku v našich krajích asi nikoho nepřekvapí. Tuto bylinku můžete využít k léčbě neduhů po celý rok, hodí se k vnitřnímu i zevnímu použití, a to jak pro dospělé, tak pro kojence.

  Celkově je heřmánek vhodný ke zklidnění psychiky a obzvláště v kombinaci s meduňkou je vhodný při potížích s nespavostí.

   

Autor: Pavla Skurovcová, Valentina Lebová
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.