Rakytník chrání přetížený organismus a posiluje imunitu | Moje zdraví

Rakytník chrání přetížený organismus a posiluje imunitu

Rakytník chrání přetížený organismus a posiluje imunitu
Rakytník podporuje imunitu. • Autor: shutterstock.com
18. prosince 2016 • 14:22

Malé oranžové bobulky rakytníku ve stříbrozeleném listoví košatých keřů vídáme nejen podél silnic a cest, ale dobře se vyjímají i v okrasných zahradách domků. Hezký vzhled však není vše, co rakytník řešetlákový může nabídnout… 

Své latinské jméno (Hippophae rhamnoides) tato rostlina získala v časech vlády Alexandra Makedonského, kdy vojáci i koně využívali rakytník na obnovu ztracených sil, koně navíc díky těmto malým bobulkám získali krásně lesklou a hedvábnou srst (hippos Z kůň, phaes Z lesk; tedy v překladu zářivý kůň). 

V současnosti rakytník zažívá velkou renesanci díky znovuobjevování svého unikátního složení. Obsahuje totiž velké množství vitaminů (zejména vitamin C ve výrazném množství, dále vitaminy E, F, P, K, B, D). Sytá oranžová barva plodů signalizuje hojně obsažený vitamin A (beta-karotenu rakytník obsahuje 3x více než mrkev!), nezanedbatelný je obsah omega mastných kyselin, flavonoidů, pektinu, silic, tříslovin a dalších látek důležitých pro zdraví.

Pomoc v boji proti stresu

Již od dob starého Řecka je rakytník vyhledávaným léčivým prostředkem zejména pro svou schopnost podporovat imunitní systém tím, že zvyšuje naši odolnost vůči infekcím, rozpouští hleny při nachlazení a regeneruje sliznici porušenou či podrážděnou dlouhodobým kašlem nebo v důsledku zánětu dutin.

Lidé, kteří mají silnou imunitu, nepodléhají tak často sezonním infekčním a virovým onemocněním a mají odolnější fyzickou i psychickou kondici. Vzácný komplex látek obsažených v rakytníku proto poskytuje organismu dnešního moderního člověka tolik potřebnou podporu pro zvládání nezdravého okolního prostředí a schopnost čelit přemíře stresu i všem negativním vlivům, se kterými se setkává. 

Olej získaný ze semen a plodů rakytníku je cenným produktem, který má hojivé a ochranné účinky zejména na pokožku a sliznice. Prospěšné vlivy rakytníku jsou zde zesíleny koncentrovanou formou, proto má olej silnější razanci s rychlejším nástupem účinků, než kdybyste „zobali“ zralé bobulky přímo z keře na své zahradě…

V každém případě nelze opomenout příznivý vliv rakytníkového oleje na žaludeční sliznici (a celý trávicí trakt), kterou regeneruje a zároveň potlačuje rozvoj bakterie Helicobacter pylori, jež je původcem vzniku žaludečních vředů. Zdravotní efekt je znatelný mimo jiné v rámci snižování rizik kardiovaskulárních chorob (tím, že olej snižuje srážlivost krevních destiček), zajímavá je rovněž schopnost rakytníkového oleje podporovat tvorbu cév v poškozené tkáni. 

Pečuje i o pokožku

Nezanedbatelný je také přínos rakytníkového oleje pro kosmetický průmysl, hojně se přidává do kosmetických přípravků, zejména pěsticích krémů (pomáhá udržet elasticitu pokožky) a přípravků na vlasy (urychluje růst a poskytuje lesk).

Za zmínku stojí také jeho silný vliv na regeneraci kůže a sliznic při popáleninách či omrzlinách, přidává se do mastí pro ekzematiky, pomáhá v případě akné. Olej působí proti rozvoji zánětu v ráně, neboť plody rakytníku obsahují antibakteriální složky, čehož se využívá kupříkladu též při léčbě zánětu ústní dutiny, infekcí močových cest a gynekologických potíží apod. Dá se říci, že spektrum působnosti rakytníku či přímo koncentrovaného rakytníkového oleje je opravdu široké, jak při řešení konkrétních zdravotních problémů, tak v rámci účinné prevence různých onemocnění a podpory zdravého života.

 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.