Test na rakovinu děložního čípku bude v Česku zdarma | Moje zdraví

Test na rakovinu děložního čípku bude v Česku zdarma

Test na rakovinu děložního čípku bude v Česku zdarma
Autor: istock.com
21. srpna 2020 • 06:00

Pro ženy, které se obávají, že by mohly mít rakovinu děložního čípku, máme dobrou zprávu. Screeningový test HPV DNA, který dokáže odhalit původce dříve, než zákeřná nemoc propukne, bude nyní pro české ženy zdarma.

Přítomnost pohlavně přenosného vysoce rizikového lidského papilomaviru (HPV), který dlouhodobým působením v organizmu ženy způsobuje rakovinu děložního čípku, potvrdí či vyloučí HPV DNA test. Lze o něj požádat v rámci preventivní gynekologické prohlídky. V České republice bude pro ženy ve věku 35 až 45 let nově hrazen z veřejného zdravotního pojištění.

Všechny potřebné informace o příznacích rakoviny děložního čípku najdete zde.

Lékaři v Česku diagnostikují přes 800 nových případů rakoviny děložního čípku ročně a každý den na ni zemře jedna žena. V 95–100 % je v těle pacientky s nádorem na děložním čípku přítomen vysoce rizikový lidský papilomavirus (HPV). „Onemocnění se vyvíjí plíživě, dlouho nemá žádné příznaky, ale předejít se mu dá. Velice spolehlivé řešení představuje vakcinace proti HPV, ideálně když je zkombinována s prevencí. Klasická forma má podobu odběru cytologie, tedy buněčného stěru z povrchu děložního čípku. Modernější a výrazně citlivější metodou je testace na přítomnost papilomavirů,“ uvádí MUDr. Vladimír Dvořák, Ph.D., předseda České gynekologické a porodnické společnosti ČLS JEP.

Pět největších mýtů o rakovině děložního čípku čtěte zde.

Nebezpečný virus

HPV je v současnosti nejčastější sexuálně přenosnou infekcí, ve většině případů ji však zlikviduje přirozená obranyschopnost organizmu. Pokud virus v těle přetrvává, může způsobit zhoubné onkologické onemocnění. Citlivost cytologického stěru, který ženy absolvují v rámci preventivních gynekologických prohlídek, se pohybuje mezi 60–75 %. Proto celá řada zemí přistupuje k modernizaci screeningové metody stanovením DNA samotného původce onemocnění. Zařazení testu HPV DNA do prevence přináší lékařům i jejich pacientkám významný benefit: mimořádně vysokou spolehlivost v předjímání možného budoucího rizika. Takovou informaci neumí podat žádné jiné dostupné vyšetření. 

Koho nejvíc ohrožuje HPV virus? Více čtěte zde.

Test uhradí pojišťovna

Prevence karcinomu děložního čípku patří dlouhodobě mezi hlavní priority Ministerstva zdravotnictví v oblasti ženského zdraví. Na základě platných nařízení je pro prevenci odebírán jednou ročně cytologický stěr, jehož cílem je odhalit buněčné změny spojené s předrakovinovými stadii onemocnění na děložním čípku. Nejzásadnější bariérou pro dostatečnou účinnost prevence je podle lékařů nedostatečný zájem českých žen: Screeningu se jich každoročně účastní méně než 60 %.

Světová zdravotnická organizace označila vzrůstající výskyt HPV onemocnění za závažnější epidemii než HIV a současně vyzvala některé země, aby se problematikou intenzivně zaobíraly. Rozhodnutím Ministerstva zdravotnictví se k výzvě WHO připojuje i Česká republika. Zařadí se tím mezi země, jako jsou Velká Británie, Francie, Španělsko, Itálie, Německo či Nizozemí, kde se HPV DNA test stal nedílnou součástí preventivních gynekologických vyšetření. Zatímco dosud byl u nás test identifikující vysoce rizikové typy HPV viru při prevenci hrazen pacientkami jako nadstandardní výkon, nyní by měl vejít v platnost návrh na hrazení testu zdravotními pojišťovnami pro ženy ve věku 35 až 45 let.

Očkování proti HPV je i pro chlapce. Více čtěte zde.

Rizikové pacientky zůstanou pod kontrolou

„HPV DNA test žena nepociťuje nijak jinak, než jako běžný odběr z děložního čípku. Je to velice moderní laboratorní metoda,“ popisuje průběh vyšetření MUDr. Vladimír Dvořák, Ph.D. Doplnění programu prevence ukáže na rizikové pacientky, kterým je zapotřebí nabídnout intenzivnější sledování. Čím dříve se rozvoj onemocnění zachytí, tím více se zlepšuje prognóza a zároveň se snižuje finanční náročnost léčby. Včasná diagnóza může mnoha pacientkám zachránit život. Ženám, jejichž výsledek na HPV DNA vyjde negativní, přináší test cenné dlouhodobé uklidnění. Z klinického hlediska je prokázané, že je-li HPV vyšetření ve věku nad 30 let negativní, tato žena má velmi nízkou pravděpodobnost, že se u ní v následujících deseti letech rozvine nádor. K rozvoji předrakovinových změn totiž dochází v průměru za 15 let od infekce vysoce rizikovými typy HPV.

Fakta o HPV a rakovině děložního hrdla

  • Během života se s HPV setká téměř každý z nás (8 z 10 osob).
  • Závěry mezinárodních studií potvrzují, že až u třetiny žen, které měly výsledek cytologie v pořádku, skrytě probíhalo onemocnění rakovinou děložního čípku.
  • V posledních deseti letech došlo v ČR k poklesu výskytu onemocnění o 25 % a poklesu úmrtnosti na tento zhoubný nádor o 14 %. 
  • Přesto však naše země zaujímá 15. nejvyšší místo v Evropě v úmrtnosti na rakovinu děložního čípku.

Autor: Marie Bezděková
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.