Covid-19: V případě onemocnění přestaňte používat kontaktní čočky | Moje zdraví

Covid-19: V případě onemocnění přestaňte používat kontaktní čočky

Covid-19: V případě onemocnění přestaňte používat kontaktní čočky
Autor: istockphoto.com
3. dubna 2020 • 06:00

Je v době pandemie virem COVID-19 bezpečné nosit kontaktní čočky, nebo je lepší a bezpečnější je vyměnit za brýle? A jak minimalizovat riziko, že se vir dostane do těla?

Ve chvíli, kdy začnete pociťovat příznaky COVID-19, jako jsou kašel nebo teplota, měli byste přestat nosit kontaktní čočky. „Myslím, že stejně jako u chřipky je to rozumné. Následný rozvoj onemocnění může způsobit zánět spojivek a zhoršit podmínky nošení kontaktních čoček. V těchto případech doporučuji nosit brýle,“ uvádí MUDr. Lucie Valešová, primářka Oční kliniky DuoVize Praha. 

Pokud jste ale zdraví, není třeba se bát. „Myslím, že uživatelům kontaktních čoček vyšší riziko nákazy koronavirem nehrozí,“ domnívá se Valešová. Zároveň však připomíná, že je třeba v období všudypřítomné hrozby nákazy více než kdy jindy dbát na zvýšenou hygienu při jejich výměně. „Uživatelé kontaktních čoček by měli dodržovat všechna standardní doporučení, ale vzhledem k tomu, že většina nositelů je nedodržuje, doporučuji je zpřísnit. Nepřekračujte délku použitelnosti, takže čtrnáctidenní čočky je nutné vyhodit, i když je nositel měl jen dvakrát za ty dva týdny. Dále používat roztoky z lékáren, dbát na dobu použitelnosti, měnit častěji pouzdro na čočky,“ upozorňuje oftalmoložka. 

Myjte si ruce jako po kontaktu s chilli

Samozřejmostí je důkladné mytí rukou při jejich vyndávání a nasazování – s trochou nadsázky se tvrdí, že by si v době pandemie měl člověk mýt ruce stejně důkladně, jako by krájel chilli papričky a poté si chtěl vyjmout z očí kontaktní čočky. Abyste zamezili vniknutí infekce, snažte se nedotýkat očí, obzvlášť v rizikových prostředích, jako je městská hromadná doprava. Nejhygieničtější variantou jsou jednodenní čočky, pokud používáte vícedenní, vždy je na noc vyjměte a uložte do pouzdra s dezinfekčním roztokem. 

Rozhodně podle lékařky neplatí, že by čočky naopak před nákazou chránily. Kryjí totiž jen rohovku, ale virus se přenáší přes spojivku, která kryta není. K minimalizování rizika je proto dobré používat ochranné brýle, jejich roli mohou splnit brýle sluneční, i když stoprocentní ochranu také neposkytují. „Údajně obyčejné brýle oči neochrání, ale podle mého názoru každá mechanická zábrana před kapénkami může mít svůj smysl,“ myslí si Lucie Valešová. Čím větší plochu brýle zakrývají, tím lépe chrání. Nejdůkladnější ochranu poskytují ochranné brýle, které přiléhají těsně ke kůži. 

Jak zamezit zamlžení brýlí? 

Lékařka se také snaží poradit všem těm, co mají problém při kombinaci nošení roušky a dioptrických brýlí. Řadu z nich například trápí mlžný opar na skle, vznikající při nošení roušky. Tento problém můžete eliminovat tím, že je ošetříte přípravkem proti zamlžování, případně tenkou vrstvou tuhého mýdla, rozetřeného hadříkem z mikrovlákna na obou stranách. Protože na brýlích se mohou zachytit nečistoty včetně virů, nezapomeňte je po příchodu domů důkladně umýt teplou vodou a mýdlem. Na rozdíl od roušek je však nevyvařujte, aby nedošlo k poškození obrub, ani nepoužívejte agresivní dezinfekce, jako je Savo.

Zároveň více než kdy jindy dbejte na to, aby vám brýle dobře seděly – například nepadaly z nosu a byly dobře fixovány za ušima. Jejich posouváním se totiž zbytečně dotýkáte prsty obličeje, což je v této době nežádoucí. Nechte si je proto srovnat v některé z optik, které mají výjimku a zůstaly ve většině případů otevřené. Raději si ale předem telefonicky zjistěte, jaká je aktuální provozní doba.

Autor: Alžběta Javorková
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.