Marburgská horečka
Jedná se o infekční onemocnění, které patří do skupiny takzvaných krvácivých či hemoragických horeček. Nemoc vyvolává virus Marburg, který se přenáší na člověka tělesnými tekutinami či krví z nemocných primátů či jiného nakaženého člověka. Úmrtnost je u tohoto onemocnění poměrně vysoká.
Příznaky marburgské horečky
Onemocnění se objeví náhle a to 5 až 9 dní po kontaktu s virem. Objeví se bolesti hlavy, svalů, kloubů, končetin, zad a vysoká horečka a to i více než 40°C. Dále se přidává nevolnost, zvracení, zimnice, zánět hltanu, vyrážka, krvácení pod kůží, krev ve stolici a krvácení z dalších tělesných dutin. Může dojít i k poškození mozkové tkáně.
Pacient většinou umírá z velkých krevních ztrát, kdy upadá do šoku a ztrácí vědomí. Úmrtnost se pohybuje mezi 50 až 90 %, smrt většinou přichází po 8 až 9 dnech. U někoho se může po pár týdnech dostavit i zlepšení a uzdravení.
Inkubační doba: 5 - 9 dní
Způsob nákazy
Kontakt s nakaženým netopýrem, opicí nebo člověkem a jeho krví, slinami, močí nebo stolicí.
Léčba marburgské horečky
Léčba jako taková neexistuje, pacient je uložen na lůžko, kde je pozorován a kde jsou monitorovány a udržovány jeho základní životní funkce. Podporuje se hydratace organismu a dýchání, často je nutná podpora krevního oběhu a prevence metabolického rozvratu organismu.
Očkování: Prozatím žádné očkování neexistuje.
Vyšetření
Provádí se imunologické testy, a to ve specializovaných centrech. Odebírají se také vzorky tělesných tekutin.
Komplikace
Komplikací jsou hlavně krvácivé projevy onemocnění, v důsledku kterých pacienti často umírají.
Prevence
Vhodnou prevencí je hygiena, dále pak vyhýbat se kontaktu s netopýry, opicemi a nakaženými jedinci. Ti, kteří zemřou na marburgskou horečku, by měli být ihned pohřbeni.
Kdy jít k lékaři
Lékaře navštivte, pokud víte, že jste přišli do kontaktu s nakaženým zvířetem nebo člověkem, obzvlášť pokud jste podnikli cestu do Afriky, nebo pokud se u vás objeví vysoká horečka.