Obrna | Moje zdraví

Obrna

Jde o virové onemocnění, onemocní hlavně děti, ale týká se i dospělých. K přenosu viru Poliovirus, který obrnu způsobuje, dochází kontaminovanou vodou a potravinami, méně častěji kapénkovou cestou. 

Existuje také dětská mozková obrna, která vzniká už v prenatálním věku a je důsledkem nedostatku kyslíku, zhmoždění při porodu nebo vývojové vady plodu vzniklé například infekcí matky v době těhotenství. Bývá postižena hybnost, někdy také intelekt nemocného.

Nákaza hrozí zejména v zemích, jako jsou Pákistán, Afghánistán a rozvojové země Asie a Afriky.

Postihuje

muži
ženy
děti

Projevuje se

Mozek, svaly

Příznaky obrny

Při mírné formě se projevuje zvýšenou teplotou, bolestmi hlavy a břicha, nevolností, může se objevit ztuhlost zad a nohou. V této formě je léčitelná bez trvalých následků. Těžší forma nemoci vede k  ochrnutí dolních končetin.

Pokud vir napadne mozek, mohou selhat životně důležité orgány, například dýchací a polykací svaly, a pacient může zemřít. Nemoc v těžké formě i při vyléčení zanechává trvalé následky. Inkubační doba jsou jeden až dva týdny.

Léčba obrny

Žádná specifická léčba na obrnu neexistuje, lze jen mírnit příznaky. Nejvíc důležitá je následná rehabilitace po nemoci, zpevnění ochablých svalů, pravidelné protahování.

Léky

Podávají se léky na zmírnění horečky a bolestí – antipyretika, analgetika.

Bylinky

Jsou doporučovány čaje z mateřídoušky, šalvěje, heřmánku, třezalky.

Homeopatika 

Z homeopatik pomáhá Dulcamara, použití konzultujte se svým lékařem.

Domácí léčba a babské rady

Doporučují se koupele z mateřídoušky, šalvěje, heřmánku, třezalky a smrkových výhonků.

Zejména léčbu vrozené dětské mozkové obrny je nutné podpořit domácím cvičením podle pokynů fyzioterapeuta a používáním vhodných kompenzačních pomůcek. K uvolnění svalů také přispívají masáže s použitím olejů z mateřídoušky, šalvěje, heřmánku a třezalky. Na postižené končetiny je dobré natírat kostivalové masti a tinkturu z kokošky pastuší tobolky.

Inkubační doba

Jeden až dva týdny

Očkování

ano

Délka léčby

IndividuálníPár týdnů až doživotní

Vyšetření

Přítomnost viru zjistí lékař na základě laboratorního vyšetření krve pacienta. Dětskou mozkovou obrnu, která je vrozená, zjistí podle poruchy hybnosti novorozence.

Očkování

V ČR existuje od roku 1960 plošné očkování, díky němuž se podařilo nemoc u nás téměř vymýtit. Očkuje se v rámci hexavakcíny v prvních měsících života, přeočkovaní pak cca po 10 letech.

V těhotenství

Dětská mozková obrna může vzniknout právě v těhotenství a při porodu, proto by budoucí matka měla na sebe být co nejvíce opatrná vyhýbat se úrazům a infekcím a necestovat do rizikových oblastí.

Možné komplikace

Při napadení centrální nervové soustavy hrozí smrt pacienta.

Trvalé následky

V některých případech jsou napadené končetiny trvale a bolestivě zdeformované, pokud virus napadne mozek, může dojít k psychickým změnám nebo ke smrti.

Závažnost onemocnění

lehké
střední
vážné

Zdravotní cviky

Po napadení virem obrny je třeba postižené končetiny rehabilitovat podle pokynů zkušeného fyzioterapeuta.

Prevence

Prevencí je očkování, dále pak vyhýbání se rizikovým oblastem, kde je výskyt obrny častější.

Kdy jít k lékaři

Obrana se projevuje zpočátku jako chřipka, k lékaři by měl pacient jít, pokud není proti obrně očkován a pohyboval se v rizikových oblastech.

 
Video se připravuje ...

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.