Moje zdraví - péče o psychickou i fyzickou pohodu

Leden měsíc infarktů? Mrazy potíže zhoršují. Naopak sex ani sauna srdci neškodí

Leden měsíc infarktů? Mrazy potíže zhoršují. Naopak sex ani sauna srdci neškodí
Zima srdce ohrožuje více jak vedro • Autor: istock.cz
12. ledna 2024 • 04:47

Máte pocit, že nejhůře je srdci v horkých letních dnech? Není to pravda, právě současné mrazivé počasí může srdeční potíže zhoršovat a vést až k infarktu. 

Každoročně se s infarktem myokardu potýkají desetitisíce Čechů. Mezi časté spouštěče patří špatný životní styl, nadváha, vysoký krevní tlak či cholesterol. Jaké další faktory ale ovlivňují vznik infarktu a co je důležité o něm vědět?

"V Evropě, Českou republiku nevyjímaje, ale i v drsnějších podmínkách Kanady, či naopak v některých subtropických oblastech nacházíme souvislost mezi proměnou teplot a výskytem infarktů či úmrtími na chronickou ischemickou chorobu srdeční. Teplotní propad o přibližně 10 °C zvedá počet srdečních příhod asi o sedm procent," říká prof. MUDr. Aleš Linhart, DrSc., předseda České kardiologické společnosti. V roce 2020 například vévodil, co se počtu infarktů týče, leden. 

Cévy se zjednodušeně řečeno následkem chladu zúží, a sníží se tak průtok krve, který zásobuje kyslíkem srdce. Ještě horší potíže nastávají, když se změní počasí. 

Srdeční potíže patří mezi ty, na které se nejčastěji umírá. Podívejte se na video: 

Video se připravuje ...
Pět nejčastějších nemocí, na které Češi umírají

Sauna a sex? Nebojte se

Naopak neplatí stereotypní představy o tom, že srdce ohrožují sauna a sex. Saunování má pro lidský organismus pozitivní účinky. Kromě příjemného zážitku pomáhá i s uvolňováním dýchacích cest a snižuje rizika cévních a kardiovaskulárních onemocnění.

Pravidelné saunování zlepšuje funkci výstelky cév, která pak dokáže svižněji a ve větším množství produkovat látky (oxid dusnatý), které naše cévy přirozeně rozšiřují. Je to taková cévní gymnastika. Cévy jsou pak pružnější, lépe se přizpůsobují pulsní vlně, a tím působí proti abnormálnímu zvýšení krevního tlaku

Pravidelné saunování je zdravé, ale v případě vysokého tlaku či onemocnění srdce je třeba se před návštěvou sauny poradit se svým lékařem.

Sex je sport

Ani sex není nic, co by srdci škodilo. Při sexu statisticky vznikne jen méně než jedno procento všech infarktů, proto není třeba se ho obávat. Nejjednodušší je brát sex jako jakoukoliv jinou fyzickou zátěž. Pokud vám lékař doporučuje mírně sportovat, bude pro vás i sex bezpečnou aktivitou. Sex je důležitou součástí života a ani taková událost, jako je srdeční infarkt, by ho neměla úplně vyřadit. Sexem se totiž nejen zlepší vaše fyzická kondice, ale také se vám vrátí důvěra ve vaše vlastní tělo a zdraví.

Cholesterol a tlak zvyšují riziko osmkrát

Opravdu špatný vliv na srdce ale rozhodně mají cholesterol a vysoký krevní tlak. Riziko infarktu u lidí s vysokým cholesterolem a tlakem je až osmkrát vyšší než u lidí s normálními hodnotami. 

K nejzávažnějším rizikovým faktorům kardiovaskulárních příhod patří vysoká hladina LDL-cholesterolu a vysoký krevní tlak, tedy hypertenze. Je proto důležité nepodceňovat kontrolní prohlídky a navštěvovat svého lékaře alespoň jednou do roka. Riziko vzniku infarktu myokardu totiž u osob s hypertenzí bývá až dvojnásobně vyšší než u zdravé populace. U pacientů s vysokou hladinou cholesterolu i vyšším tlakem stoupá dokonce až na osminásobek.

Jak infarktu předcházet?

"Stejně jako u jiných chorob i u infarktu platí, že mnohem lepší než ho léčit je mu předcházet. Je důležité nekouřit a vyhýbat se zakouřeným místnostem, pravidelně cvičit, pomůže každodenní půlhodina svižné chůze, udržovat tělesnou hmotnost, zdravě se stravovat, omezit konzumaci alkoholu, hlídat si krevní tlak a hladinu cholesterolu. Dále je třeba dbát o zdravou hladinu cukru, vyhýbat se stresu, dopřát si dostatečný spánek a chodit na pravidelné lékařské prohlídky. Zvláště by na dodržování těchto doporučení měli dbát muži starší 45 let a ženy nad 55 let, u nichž je riziko infarktu zvýšené," vysvětluje prof. MUDr. Miroslav Souček, garant projektu Srdce v hlavě.

Autor: Markéta Grosmanová
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.