Přestaňte jíst chemii: Budete zdravější a zhubnete! | Moje zdraví

Přestaňte jíst chemii: Budete zdravější a zhubnete!

Přestaňte jíst chemii: Budete zdravější a zhubnete!
Jíst čistě vlastně znamená přemýšlet nad tím, co jíte • Autor: iStock
7. března 2018 • 06:00

Chcete žít zdravěji, zhubnout a zlepšit si fyzičku? Začněte u toho, co jíte. Zkuste koncept čistého stravování. Stačí měsíc a pocítíte změnu nejen na těle, ale budete se prostě cítit lépe.

Znáte koncept čistého stravování (clean eating)? Jakmile zjistíte, co dělá průmyslově vyráběné jídlo s vaším tělem, nebudete mít problém ho z jídelníčku vyřadit nebo ho alespoň omezit. Odměnou vám budou úbytek kil, zlepšení funkce metabolismu i imunitního systému a víc energie.

Během posledního století se na naše stoly dostalo obrovské množství průmyslově zpracovávaného jídla. Výsledkem je, že naše jídelníčky obsahují víc cukru, soli, rafinovaných sacharidů a transmastných kyselin, než je zdrávo. V důsledku toho vážíme stále víc, jsme nemocnější, letargičtější a stále závislejší na předepisovaných lécích. A přitom stačí málo – například místo po balíčku sušenek sáhnout po čerstvém ovoci. Pojďme se společně podívat, co všechno procesované jídlo ovlivňuje a jak se můžeme zbavit jeho negativního vlivu.

Nebezpečí pro zdraví

Spousta průmyslově vyráběných potravin obsahuje látky, které mohou být pro naše tělo nebezpečné a které mohou způsobovat, že se cítíme zle. Jednou nejzákeřnějších je cukr, který se nachází dokonce i tam, kde byste to vůbec nečekali, třeba v salátovém dresinku. A pak jsou zde aditiva, jež jsou ve větším množství toxická až karcinogenní – používají se jako konzervanty, emulzifikátory a stabilizátory. Zapomenout nesmíme ani na umělá barviva, sladidla a dochucovadla. Ta můžou být příčinou některých změn chování u dětí, obezity, a dokonce srdečních obtíží.

Aby toho nebylo málo, i některé zdravé potraviny (například některé müsli tyčinky, sendviče nebo třeba pomazánky) obsahují velké množství transmastných kyselin spojovaných se srdečními a trávicími obtížemi a dalšími zdravotními problémy. A pak je tu ještě sůl. Některé potraviny jí obsahují tolik, že dokážou naplnit denní dávku sodíku už v jedné porci, což vede mimo jiné třeba k zadržování vody v těle.

Přibírání na váze

Tím, že jíme velké množství procesovaného jídla, do sebe dostáváme všechny už zmiňované chemikálie, nezdravé tuky, cukry a sůl, ale nikoli dostatek vitaminů, minerálů, vlákniny a antioxidantů, takže z výživového hlediska vlastně konzumujeme jen prázdné kilojouly.

Proto se typický jídelníček západního světa plný rafinovaných obilovin, sladkých nápojů a procesovaného jídla považuje za příčinu vzniku srdečních onemocnění, cukrovky, obezity a některých druhů rakoviny. Průmyslově zpracovávané jídlo je zkrátka z hlediska výživy značně neefektivní. Bez potřebných výživných látek způsobuje pouze nárůst váhy a zároveň pokles naší energie.

Jeden příklad za všechny: Ve chvíli, kdy si koupíte hotový sendvič, dostáváte vlastně jen dávku rafinovaných sacharidů, které obvykle pocházejí z bílé pšeničné nebo kukuřičné mouky zbavené všech výživných látek, kromě rychle stravitelného cukru. Mimo to, že takové potraviny velmi pravděpodobně mohou za všechny už zmiňované zdravotní problémy, také zvyšují hladinu cukru v krvi, což může vést nejen k tomu, že máte různé chutě, ale také to může způsobovat únavu a pocit nafouknutí a zpomalovat metabolismus.

Tyto potraviny mohou stát dokonce i za výkyvy nálad. Určitě znáte blog Deliciously Ella nebo některé z jejích kuchařek. I když to nikdy takto nenazvala, její jídelníček vychází z výživových principů čistého stravování.

Bez polotovarů budete mít hezčí pleť

Naproti tomu čisté potraviny s sebou nesou řadu benefitů, na které se podíváme blíže. Když začnete jíst čistě, můžete čekat úbytek kilogramů (přestože budete pravděpodobně jíst víc než předtím), čistší pleť a lepší kvalitu vlasů. Budete se cítit silnější, mít víc energie a lépe spát.

V poslední době se tento způsob stravování spojuje také se zlepšením trávení, snížením krevního tlaku a hladiny cholesterolu v krvi i s lepší psychickou kondicí. Protože čisté potraviny obsahují víc výživných látek, jejich zpracování v těle probíhá déle, což znamená, že se budete cítit déle sytí. A dokážou zmírnit také vaši alergii nebo přecitlivělost.

Principy čistého stravování

 • Jezte 5–6 menších porcí denně.
 • Jezte každé 2–3 hodiny.
 • V každém jídle kombinujte bílkoviny a komplexní sacharidy.
 • Pijte minimálně 2 l čisté vody denně.
 •  Nikdy nevynechávejte jídlo, hlavně snídani!
 • Vyhýbejte se průmyslově zpracovaným, rafinovaným potravinám, zejména bílé mouce a cukru.
 • Vyhýbejte se všem nasyceným a transmastným tukům.
 • Vyhýbejte se cukrem naplněným limonádám a alkoholu.
 • Konzumujte adekvátní množství zdravých tuků každý den.
 •  Vyhýbejte se všem kalorickým potravinám, které nemají pro vaše tělo žádnou nutriční hodnotu (obsahují tzv. prázdné kalorie).
 • Dbejte na příjem čerstvé zeleniny a ovoce, které obsahují velké množství vlákniny, vitaminů a enzymů.
 • Držte se vhodných velikostí porcí.

Pro zklidnění těla

Bylinky a koření. O zázvoru a kurkumě se často říká, že dokážou ulevit bolavým svalům. Zkuste je přidat do marinády na maso, dejte si zázvorový čaj nebo vyzkoušejte takzvané zlaté mléko (mléko svařené s kurkumou).

Sója. Dokáže snížit hodnoty zánětlivého parametru CRP, o němž se hovoří mimo jiné i v souvislosti s infarktem myokardu. Sáhněte po fermentované variantě, jako je například tempeh.

Mořské ryby. Dobrou volbou je losos. Jeho růžová barva je dílem karotenoidů, které mají protizánětlivé účinky.

Sladké brambory. Batáty obsahují velké množství vitaminů C a E, které redukují podráždění a zlepšují zdraví pokožky.

Vlašské ořechy. Obsahují kyselinu alfa-linolenovou, která snižuje riziko vzniku srdečních obtíží a cukrovky.

Zelený čaj. Je doslova nabitý katechiny, které bojují s volnými radikály a urychlují regeneraci po cvičení.

Článek vyšel v původním znění v časopise Dieta.

Autor: Linda Háková
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.