Takhle trpí vaše tělo, když nenávidíte svou práci | Moje zdraví

Takhle trpí vaše tělo, když nenávidíte svou práci

 • Takhle trpí vaše tělo, když nenávidíte svou práci
  Autor: istock.com
  16. června 2019 • 06:00

  Každý z nás občas zažívá v práci perné chvíle. Někdy se ale může stát, že se špatný den nebo týden promění v nikdy nekončící, vyčerpávající pracovní stres, který ničí naše zdraví. Podívejte se, jak na něj reaguje váš organismus.

  Odborník na chování v kolektivech Jeffrey Pfeffer z prestižní americké stanfordské univerzity provedl výzkum, díky kterému zjistil, že až 8 procent ročních nákladů na zdravotní péči v USA a až 120 000 úmrtí způsobuje pracovní nepohoda a stres.

  Ve chvílích, kdy si míru svého duševního vyčerpání ještě úplně neuvědomujete, se už stres začíná podepisovat na vašem těle. Bohužel ale většina lidí není zvyklá připisovat tyhle příznaky syndromu vyhoření, ale spíš jiným, běžnějším okolnostem. Tady jsou hlavní varovné signály, že se na vás práce podepisuje hůř, než si myslíte:

 • Nemůžete spát

  „Lidé si často stěžují na to, že nemůžou spát, protože mají plnou hlavu jiných myšlenek,“ říká klinická psycholožka Maryland Monique Reynolds z Centra pro změnu úzkosti a chování. „Budí se uprostřed noci a přemýšlejí nad seznamem úkolů, které je druhý den čekají. Pokud jsou spojeny výhradně s prací, je to špatné znamení,“ upozorňuje.

 • Trpíte bolestmi hlavy

  Vaše svaly se napínají, aby chránily tělo před zraněním. Jde o obranný mechanismus, který ale může fungovat i v případě, že se chystáte do práce. Chronické napětí ramenou a sevřené čelisti mohou mít za následek bolesti hlavy a migrény. „Stres vytváří fyziologické příznaky projevující se jako bolest,“ uvádí psycholožka.

 • Bolí vás svaly

  Mohou vás ale bolet i jiné části těla, především pak svaly. I na židli za pracovním stolem se můžete neustále cítit, jako byste bojovali s rozzuřeným tygrem. Mozek vám zaplaví adrenalin a další stresové hormony, což je dané tím, jak neustále očekáváte útok ze strany nepříjemného šéfa nebo kolegy. V takových chvílích jste permanentně sevření, případně se u stolu hrbíte v podvědomé snaze se schovat. A právě z toho vás mohou bolet svaly na různých částech těla, jako byste den předtím dřeli celé hodiny v posilovně.

 • Vaše psychika trpí

  Zvýšený stres může zhoršit vaše psychické problémy. „Pokud inklinujete k nějakému druhu duševní choroby, mohla by kvůli nepříjemnému pracovnímu prostředí propuknout naplno,“ varuje psycholožka. Jiní odborníci upozorňují zejména na negativní vliv nefér jednání. „Nespravedlnost je obzvláště toxický faktor, protože zasahuje jádro toho, kým jsme,“ říká kanadský psycholog E. Kevin Kelloway. „Když s vámi někdo zachází nespravedlivě, útočí tím na vaši důstojnost, a v podstatě tím říká, že si nezasloužíte spravedlivé zacházení,“ tvrdí Kelloway.

 • Jste častěji nemocní

  Pokud jste často nachlazení, zamyslete se nad tím, jestli se v práci cítíte dobře. Velké množství výzkumů dokazuje, že chronický stres oslabuje imunitní systém, který je pak náchylnější k nákaze nejrůznějšími viry a bakteriemi.

 • Ztrácíte zájem o sex

  To, jak trávíte svůj čas, odráží vaše hodnoty. Když si budete nosit svou práci domů, můžou tím utrpět vaše vztahy. Americká asociace psychologů upozorňuje, že když ženy musejí upřednostňovat práci nad svým soukromým životem, může to snížit jejich sexuální touhu. U mužů může tento stres vést k nižší produkci testosteronu, a tím i k nižšímu libidu.

 • Jste stále unavení

  Jde o hlubokou únavu, kterou nevyléčí žádné zdřímnutí ani víkendový odpočinek. Nepříjemné pracovní prostředí může vytvořit koloběh, který je velmi vyčerpávající. „Cítíte se přetažení, protože pracujete příliš dlouho, a pracujete příliš dlouho, protože jste přetažení,“ vysvětluje kanadský psycholog.

 • Trápí vás zažívání

  Nespokojení zaměstnanci si stěžují na zažívací problémy, které ovšem nepřičítají negativnímu vlivu svého zaměstnání. Zácpa, průjem, nadýmání nebo bolesti, to vše může být spojeno s pracovním stresem. „Pozoroval jsem to sám na sobě,“ přiznává kanadský psycholog. „V práci, kterou jsem dříve dělal, jsem měl asi půl roku každou neděli bolesti žaludku. Teprve v průběhu času jsem pochopil, že to není z jídla, ale kvůli pondělním pracovním povinnostem, na které jsem už o víkendu začal myslet. Když jsem stresující práci opustil, tenhle příznak okamžitě zmizel,“ svěřil se Kelloway se svým příběhem.

 • Mění se vaše chutě

  Apetit je úzce propojený s mozkem. Při akutním stresu se tak uvolňuje adrenalin a říká vašemu tělu, aby potlačilo trávení a zaměřilo se na záchranu ostatních životně důležitých funkcí. Proto máme někdy ze stresu tak sevřený žaludek, že ani nemůžeme jíst. Zajímavé ale je, že dlouhodobý stres má přesně opačný efekt. V nadledvinkách se totiž začne ve větším množství tvořit hormon kortizol, který zvyšuje hlad. Hladovění u nás tak často vystřídá přejídání. V této souvislosti by mělo zaznít, že sladké potraviny mohou otupit reakce a emoce související se stresem, zároveň jsou ale nezdravé, takže bychom se jim měli spíš vyhýbat.

 • Jak můžeme zmírnit pracovní stres?

  "Lidské tělo občas potřebuje odpočinek, a to i v práci. Pokud je to aspoň trochu možné, dělejte si přestávky. Projděte se, napijte, protáhněte se. Když nedáte vašemu nervovému systému příležitost k odpočinku a resetu, začne to způsobovat dlouhodobé škody,“ vysvětluje psycholog Reynolds. Po práci si proto zacvičte, meditujte a věnujte se svým koníčkům, abyste na stresující práci alespoň na chvíli zapomněli. Můžete také zkusit změnit své myšlení, snažit se být pozitivní a vyhýbat se stresovým situacím, jako například komunikaci s nepříjemnými kolegy. Pokud žádná z těchto metod nepomůže, je nejlepším řešením práci opustit a najít si lepší místo.

Autor: Marie Bezděková
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.