Jste v práci unavení a nesoustředění? Na vině mohou být tyto zlozvyky. Jak se jich zbavit? | Moje zdraví

Jste v práci unavení a nesoustředění? Na vině mohou být tyto zlozvyky. Jak se jich zbavit?

Jste v práci unavení a nesoustředění? Na vině mohou být tyto zlozvyky. Jak se jich zbavit?
Autor: iStock.com
22. května 2019 • 06:00

V práci trávíme až třetinu svého života, a to je dost velký čas na to, aby se špatné návyky dokázaly odrazit i na našem zdraví. Špatné sezení, stravování, stres, to všechno může vyvolávat další potíže a nemoci. Jak se denně nepřipravovat o energii a naopak zapracovat na svém zdraví?

Ne každý z nás může přímo a zcela ovlivňovat pracovní místo a tempo. Přesto si i přes řadu překážek můžete vybrat pár věcí, které změnit můžete, a vytvořit si tak režim, během kterého se budete cítit zdravě a fit! Na které zlozvyky se zaměřit na svém pracovišti a co s nimi?

Málo se hýbete

Prosedět čtyřicet hodin týdně rozhodně není zdravé. Zatímco z porady nebo od pokladny asi těžko utečete, v jiných případech se zdlouhavému sezení můžete vyhnout. Zkuste se proto alespoň jednou za hodinu zvednout a udělat pár kroků, či dokonce dřepů.

Podpoříte tím proudění nejen krve, ale i lymfy. Zejména v případě, že vás trápí otékání nohou, je pohyb pro zdraví nevyhnutelný. Jak na to nezapomenout? Nastavte si ve svém telefonu připomínku, která vás každou hodinu zvedne ze židle.

Dlouhým sezením také přicházíte o svalovou hmotu. Tomu však můžete zabránit pouhým pitím vody, jelikož aktivujete svaly už jen tím, že je hydratujete. Vyhnete se také bolesti hlavy a nevolnosti, která by vám jinak značně ubrala na produktivitě.

Nepijete

Než si po příchodu do práce poběžíte pro první hrnek kávy, vypijte alespoň sklenici čisté vody. Uvidíte, že energii nemusíte hledat jen v kofeinu. Vypijte v práci osm až deset sklenic denně a počínaje prvním dnem pocítíte ohromný rozdíl!

Jíte těžce stravitelná jídla

Láká vás vůně smaženého kuřete? Nejprve se však zamyslete nad důsledky tak těžce stravitelného jídla. Čeká vás totiž několik hodin sezení s nafouklým břichem, za které může nadbytek kalorií i soli. Navíc si všichni dokážeme představit, že po vydatném obědě nám to dost často úplně "nepálí".

Při dlouhodobém nezdravém stravování si zaděláváte i na vážné zdravotní problémy, jako jsou srdeční onemocnění a cukrovka druhého typu. Raději si vybírejte zdravé lehké obědy, jako jsou kuřecí wrap nebo tuňákový salát, které vás neutlumí, ale naopak vás zásobí energií až na několik hodin.

Nehýbete se ani po práci

I přes pár kroků, kterými svůj pracovní den zpestříte, byste si měli vyhradit ideálně jednu hodinu na nějakou pohybovou aktivitu. Cvičení vám nejen pomůže v hubnutí a zlepšení kondice, ale bude mít i značný vliv na vaši náladu. Přestože může být těžké se po náročném dni přemluvit ke cvičení, endorfiny vás přesvědčí o nezbytnosti pohybu ve vašem životě. 

Nenechávejte nic náhodě, plánujte a příliš nad svým rozhodnutím nepřemýšlejte. Vezměte si s sebou do práce vše, co k aktivitě potřebujete, a hned po skončení pracovní doby vyrazte na squash, badminton nebo třeba plavání. Snažte se práci a sport neprokládat odpočinkem, protože byste se už k aktivitě nemuseli přemluvit. A pokud vás cvičení nebo sport přímo neláká, jděte z práce alespoň hodinu pěšky.

Nezajímají vás vaši kolegové

Na vaši spokojenost a duševní pohodu má nemalý vliv i to, jak se v práci cítíte. V situaci, kdy se budete bát na své kolegy promluvit a celých osm hodin strávíte o samotě, budete se i domů vracet nešťastní. 

Navazování společenských vztahů v práci vám do budoucna značně pomůže. Nejenže oceníte pomoc při řešení pracovních úkolů, ale zejména si budete užívat odlehčená témata, která vás rozesmějí a zlepší vám den.

V tom nejlepším případě budete s kolegy sdílet i nadšení pro zdravá jídla a cvičení, a o vzájemnou motivaci tak nebude nouze. Hledejte v okolí zdravá bistra, zajděte společně na cvičení nebo se pusťte do společné výzvy.

Nemyslíte na své oči

Většina zaměstnání zahrnuje práci u počítače, což má velký vliv na kvalitu zraku a únavu. Přesvícený monitor vám může způsobit bolest hlavy, a dokonce i migrénu. Nechte si zkontrolovat zrak u očního lékaře a nechte si poradit, jak oči příliš nenamáhat a předejít případným problémům.

Vaše pracoviště by nemělo být příliš tmavé, počítačová obrazovka by neměla být umístěna moc vysoko a blízko očí. Ideálně by měla být vzdálena na délku vaší paže.  Práci na počítači prokládejte dalšími činnostmi, abyste vždy očím ulevili, popř. si po hodině u monitoru dejte alespoň pětiminutovou pauzu. Zlepší se vám mimo jiné i soustředění.

Starejte se o své zdraví, a to nejen pomocí zdravé stravy a cvičení, ale i prevencí před onemocněním. Bakterie, které mohou oslabit váš imunitní systém, se nacházejí všude, a tak je třeba dbát na dostatečný příjem vitaminů a minerálů.

Základní vitamin, který by měl být součástí každého jídelníčku, je vitamin C. Ten se nachází v mnoha druzích ovoce i zeleniny. Už jen zařazením citronové šťávy – vymačkané do vody – do jídelníčku jeho příjem značně navýšíte. Pokud víte, že ovoce ani zeleniny příliš nesníte, suplementujte vitamin alespoň v tabletách.

Autor: Veronika Duží
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.