Ženy, které se s kamarádkami baví o sexu, jsou sexuálně zdravější, ukázala studie | Moje zdraví

Ženy, které se s kamarádkami baví o sexu, jsou sexuálně zdravější, ukázala studie

Ženy, které se s kamarádkami baví o sexu, jsou sexuálně zdravější, ukázala studie
Seriál Sex ve městě • Autor: facebook/Sex in the city
31. prosince 2018 • 06:00

O sexu se s kamarádkami baví 57 procent žen, které jsou single. Se svým partnerem to kupodivu probírá o deset procent z nich méně. Zjistil to výzkum online seznamky Match. Ty, co dokáží o sexu mluvit ať již s kamarádkou nebo s partnerem, pak mají podle svých slov lepší sexuální život.

Odborníci již mnohokrát dokázali, že komunikace s partnerem ohledně sexu výrazně napomáhá ve vztahu a také ke kvalitě sexu. Nyní se díky nové studii ukázalo, že ženám prospívá i rozmluva o svém sexuálním životě s kamarádkami. Mají poté větší odvahu mluvit o sexu s partnerem a zlepšuje se jejich sexuální zdraví a pohoda.

„Ženy jsou v mnohých kulturách učeny o svém sexuálním životě spíše mlčet. Co se týče sexuální výchovy v mladém věku, v řadě států jsou dívky oproti chlapcům rovněž méně informované. Rozmluva o sexu s kamarádkami tak pro ženy představuje způsob, jak se dostat k informacím a radám lidskou cestou, jak bojovat se svou ostýchavostí a jak se zbavit zkreslených představ,“ komentuje k tématu Adam Durčák ze sexshopu Ruzovyslon.cz, který prodává a testuje erotické pomůcky a zabývá se zdravou sexualitou.

Emoce a sex

Také nedávná studie zveřejněná v odborném žurnálu International Journal of Sexual Health nedávno prokázala, že tyto konverzace mohou vést k lepšímu sexuálnímu zdraví a sexuální pohodě žen. Rozmluva s kamarádkou je jako odrazový můstek pro změnu.

Studie se zúčastnilo přes 600 žen a přinesla několik zajímavých poznatků. Zjistila například, že ženy s přítelkyněmi raději mluví o sexu v rovině expresivní komunikace spíše než v té instrumentální. To znamená, že nehledají přesné informace a návody, ale prostě si chtějí „lidsky“, neformálně popovídat.

Z výzkumu dále vyplynulo, že u žen, jejichž kamarádky je podporují a během rozmluv o sexu reagují pozitivně či jim dodávají odvahu, je mnohem větší pravděpodobnost, že si se svým partnerem promluví o věcech, které by ve společném sexu chtěly změnit. „Mnoho vztahů ztroskotá právě na tom, že to v posteli přestane klapat. Jestliže se ale ženám něco nelíbí nebo by chtěly zkusit něco nového, měly by to svému partnerovi rozhodně říct. Právě otevřená komunikace může intimní život dostat na úplně jinou úroveň,“ uzavírá

Nejčastější problémy? Nesoulad!

A jak jsou na tom Češi, co se týče problémů v sexuální oblasti? Sexuologové mají jasno v tom, že tou úplně nejčastější chybou je nedostatek komunikace. Druhou nejčastější, která je většinou přivádí k odborníkům, je nesoulad v sexuálních potřebách. Přitom nutit k sexu někoho, kdo nemá tak velkou potřebu, je veliká chyba, která může vztah úplně zahubit. Většinou je to žena, ale neplatí to vždy, kdo má menší potřebu. Ženy se sice snaží vyhovět, ale není jim to příjemné milovat se častěji, než potřebují.

Jak z toho ven? Pravidlo, které propaguje přední český sexuolog Petr Weiss, je podobné jako pro horskou túru, kde se tempo řídí tím pomalejším. Také v sexu platí, že je třeba se přizpůsobit tomu s menší potřebou, protože ten pomalejší se sice může dočasně přizpůsobit, ale dříve nebo později odpadne.

Autor: Alžběta Javorková
 
Video se připravuje ...

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.