Vasektomie: Co to je a jaké jsou její výhody? | Moje zdraví

Mají sexuální revoluci v rukou muži? Změňte svůj pohled na antikoncepci díky vasektomii!

Mají sexuální revoluci v rukou muži? Změňte svůj pohled na antikoncepci díky vasektomii!
Co je to vasektomie a jak se provádí? • Autor: pixabay.com
13. června 2023 • 14:00

Řada mužů má z vasektomie obavy, ale ukazuje se, že přerušení chámovodů je nejspolehlivější forma antikoncepce. Navíc jde o celkem bezproblémový zákrok, po kterém už v ejakulátu nejsou spermie, a muži si tak můžou užívat sex naplno, tedy bez strachu z nežádoucího oplodnění.

Problémů, proč tak málo mužů podstupuje vasektomii, je hned několik. Za prvé se bojí toho, že se může změnit jejich životní situace a oni budou děti zase chtít, a za druhé mají obavy, že po zákroku přijdou o jakýsi atribut svého mužství.

Video se připravuje ...
Neplodnost? Na vině jsou už i muži! Od revoluce se snížil počet spermií o polovinu!

Vasektomie není kastrace!

Problém ega není ale jediný, je poměrně časté, že muži si sterilizaci (tedy vasektomii) stále pletou s kastrací. Obecně pak mají problémy s tím, že se cítí méněcenní, pokud jsou neplodní. Někteří to ale mají i naopak a po vasektomii se jim naopak uleví, protože mohou mít ze sexu větší radost, když se nebojí nežádoucího otěhotnění partnerky.

Statistiky říkají, že o vasektomii zájem lehce roste, i když jen pomalu. V západních zemích je vasektomie mnohem rozšířenější, a to i proto, že jde o mnohem šetrnější zákrok, než je například sterilizace u žen. Přispěla k tomu i novela zákona, díky které od roku 2013 už nemusí muž podstupovat schválení odbornou komisí. Je to jen na něm samotném. Musí samozřejmě ale být před zákrokem detailně informován a podepisuje informovaný souhlas.

Výhody vasektomie

  • nemá vliv na libido
  • nehormonální forma antikoncepce
  • nezměněný požitek z orgasmu

Nevýhody vasektomie

  • dočasná sexuální abstinence (5-14 dní)
  • snížené množství ejakulátu
  • nástup plnohodnotného účinku po cca 30 ejakulacích
  • metoda antikoncepce je zpravidla trvalá (nevratná)

Jak probíhá vasektomie?

Nejdříve se zevní genitál dezinfikuje, pak chirurg nahmatá část chámovodu a provede lokální anestezii. Speciálním nástrojem následně pomocí malého vpichu vypreparuje části chámovodu a přeruší ho. Pak se oba konce uzavřou, často ani není potřeba steh. Stejný postup se pak opakuje na druhé straně šourku. Pacient je zcela při vědomí, nic ho nebolí, jen možná trochu cítí tah na šourku. Zákrok trvá 30 až 40 minut.

Po výkonu je pacient v podstatě schopný běžných aktivit, jen by se měl šetřit. Může ale pracovat. Za zhruba měsíc a půl se pak provádí kontrolní spermiogram, aby potvrdil, že zákrok proběhl dobře.

S vasektomií se pojí mnoho otázek a jednou z nich je ta, kam pak všechny spermie mizí? Nebudou se hromadit ve varlatech? Není se třeba bát, spermie se sice ve varlatech opravdu dále tvoří, ale postupně se tam rozloží a vstřebávají. Hormonálně je ale vše jako předtím.

Sex je stejný jako dřív

Vasektomie proto nemá vliv na sexuální život, tedy kromě toho, že není možné oplodnění a vy se nemusíte zabývat antikoncepcí. Ejakulace, touha i erekce jsou stejné. Jen vzhledem k tomu, že v ejakulátu nejsou spermie, je jeho objem menší zhruba o polovinu.

A co v případě, že by muž své rozhodnutí nemít už žádného potomka chtěl zvrátit? Pak může podstoupit umělé oplodnění, protože jeho spermie se stále tvoří. Je také možné obnovit funkci chámovodu, ve více jak polovině případů se to podaří.

Výhody proti ženským variantám antikoncepce

Vasektomie má navíc mnoho výhod, hlavně když tento zákrok srovnáme s ženskými variantami antikoncepce. Běžné antikoncepční metody mají nemálo vedlejších účinků a u některých z nich navíc existuje riziko selhání kvůli lidskému faktoru (zapomenutá pilulka kombinované antikoncepce, špatně nasazený pesar či antikoncepční kroužek). Některé z metod navíc mohou snižovat ženské libido. Těmto komplikacím se s vasektomií snadno vyhnete. 

Komplikace hrozí jen minimálně

Lékaři také uklidňují, že zákrok není nikterak riskantní. Jediné, co výjimečně hrozí, je krvácení či infekce. Větším problémem mohou být různé nepříjemné pocity v místě přerušení chámovodu, někdy si muž nahmatá citlivé místo, takzvaný granulom. 

Vasektomii nehradí zdravotní pojišťovny, pacient si ji musí zaplatit sám. Vyjde zhruba na 15 000 korun.

Autor: Alžběta Javorková, Marie Bezděková, Iveta Mazáčová
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.