Nemůžete usnout? Pak rozhodně nedělejte tyto věci, jinak vám to nepůjde vůbec!
- Nemůžete pořádně spát a ráno jste unavení?
Občas se stane, že není většího zoufalství, než když si strašně moc přejete spát, ale nejde vám usnout. Civíte do stropu, měníte polohy co pár minut, odkopáváte ze sebe peřinu, pak se zase přikrýváte, prostě zažíváte takové malé peklo. Dost možná byste už dávno mohli spát, ale nevědomky si proces usínání zhoršujete. Čím?
- "Jestli se vám nedaří usnout do dvaceti až třiceti minut, pak vstaňte z postele a jděte do jiné místnosti," říká odborník na spánek, Teofilo Lee-Chiong. Pusťte se do nějaké uklidňující aktivity, třeba čtení, a do postele se vraťte až ve chvíli, kdy budete cítit skutečně ospalost. To vám pomůže zabránit tomu, aby byla vaše postel a ložnice spojována s neklidem a špatnými myšlenkami.
Zůstáváte v posteli déle jak dvacet minut
- Snažte se ubránit špatným myšlenkám a hlavně strachu z toho, že se vám zase určitě nepodaří usnout. Právě obavy z nespavosti udržují lidi vzhůru. Každý z nás má čas od času špatný spánek způsobený mnoha aspekty. Raději se zaměstnejte jinou činností, která vám nedá upadnout do těchto špatných myšlenek.
Dopředu se bojíte, že neusnete
- Jestli nemůžete usnout, pak si rozhodně nerozsvěcujte v posteli lampičku, abyste se na to svoje neštěstí podívali. Pokud budete mít rozsvíceno, rozhodíte si tím hormon melatonin, který určuje, zda se vám chce spát, či nikoliv. Pokud je totiž světlo, melatonin se vyplavuje nedostatečně, čímž tělu dává signál, že už nepotřebuje spát. Naopak během tmy se hormon vyplavuje, i proto se nám během zimního období, kdy není tolik denního světla, chce více spát.
Máte rozsvícená světla
- Podobně jako se světlem je to i s elektronikou, která vyzařuje tzv. modré světlo. "Pokud před spaním zíráte na přístroj vydávající modré záření, může tato situace sloužit jako podnět uvádějící vaše tělo do stavu pohotovosti, čímž se sníží jeho schopnost později usnout," uvádí se v knize Spánková revoluce od Arianny Huffingtonové. Takže takové projíždění sociálních sítí těsně před tím, než jdete spát, může pěkně rozhodit vaše cirkadánní rytmy a produkci melatoninu.
Hrajete si s telefonem nebo jinou elektronikou
- Těžko říct, kde se vzala fabulace, že pokud člověk nemůže usnout, pomůže mu dát si skleničku alkoholu. Ono to totiž paradoxně může mít úplně opačný efekt. I když vás možná opilost uvede do spánku, vy se rozhodně nevyspíte. Tělo totiž bude mít dost práce s tím, aby požitý alkohol spálilo, takže se nikdy nedostanete do REM spánku, což způsobí, že druhý den budete mnohem unavenější.
Dáte si skleničku na dobrou noc
- Zní to sice jako ideální plán, že když se v noci pořádně nevyspíte, doženete to druhý den přes den. Jenže pokud to takto aplikujete delší dobu, tak si rozhodíte naprosto cirkadánní rytmus, tedy budete mít pak větší problémy s usínáním a spánkem. K tomu samému může dojít, i když chodíte spát a vstáváte v nepravidelné hodiny. Snažte se tedy i o víkendu dodržovat přibližně stejnou dobu vstávání. Samozřejmě když přes týden chodíte do práce na sedmou, neznamená to, že musíte vstávat i o víkendu v půl šesté. Ale do osmi byste se měli snažit vyhrabat z postele.
Spíte přes den
- Sice se říká, že světlo v lednici je právě proto, aby tam člověk mohl chodit i v noci, ale jestliže máte problémy se spánkem, potom vám to rozhodně nedoporučujeme. A to z toho stejného důvodu jako byste si neměli rozsvěcovat v ložnici a civět do telefonu. Světlo, byť zdánlivě neškodné, může narušit vyplavování hormonu melatonin a vaše tělo dostat do naprosto bdělého stavu.
Hledáte štěstí v ledničce
- A vůbec – chodit v noci do ledničky není dobrý nápad. Ne snad proto, že bychom museli držet linii, ale protože tělo potřebuje čas na to, aby strávilo to, co jste mu dali, a mohlo pak v klidu odpočívat. Jestliže jste tedy ve večerních hodinách měli nějaký těžký pokrm, jako třeba guláš nebo pizzu, není se čemu divit, že nemůžete spát. Tělo teď totiž jede na plné obrátky, aby napravilo, co jste vy spáchali.
Měli jste večer těžké jídlo
- Tělo a mysl potřebují vědět, kde mají spát. Proto se snažte maximálně vyvarovat tomu, abyste usnuli u televize na gauči v obýváku. Klidně tam ležte a odpočívejte, ale jakmile na sobě budete pozorovat, že pomalu začínáte dřímat, raději se seberte a jděte do ložnice. Pokud bude mít mozek spojenou postel a spánek, bude se vám tam pak usínat mnohem jednodušeji.
Spíte na gauči
Témata: