Laserová operace oka | Moje zdraví

Laserová operace oka je rychlý zákrok. Kdy je na ni pravý čas?

Laserová operace oka je rychlý zákrok. Kdy je na ni pravý čas?
Laserová operace se nepoužívá jen kvůli dioptrickým vadám • Autor: shutterstock.com
25. srpna 2017 • 13:42

Laserové operace v očním lékařství už nejsou žádnou novinkou. Používají se řadu let při korekci zraku na dálku, na blízko a posledních několik let i při odstraňování šedého zákalu. 

Lasery používané v očním lékařství a operace, které je s jejich pomocí možné provést, za posledních deset let ušly kus cesty. Od dříve užívaných zákroků, kdy se narušoval celý povrch rohovky, až k nejnovější metodě, kdy se rohovka nenaruší téměř vůbec a hojení po zákroku je velmi rychlé.

„Současné přístroje jsou bezpečnější, spolehlivější a přinášejí dlouhodobé výsledky. Výsledky operací jsou tak pro pacienty příznivější, bolest a nepříjemné pocity po operaci menší a umožňují i péči u těch pacientů, kde to v minulosti nebylo možné. Například při strmosti rohovky nebo u tenké rohovky,“ říká MUDr. Andrea Janeková z Očního centra Praha.

Jak probíhá laserová operace očí?

Laser je v očním lékařství stále nejvíc používán při korekci zraku, zejména krátkozrakosti, kdy pacient špatně vidí na dálku. „Typickým pacientem z této skupiny je mladý člověk ve věku od 18 do 40 let, který dlouhodobě nosí brýle či kontaktní čočky na dálku, a časem zjistí, že ho brýle nebo čočky obtěžují,“ uvádí lékařka. Metod, které lze uplatnit při korekci zraku na dálku pomocí laseru, je více.

„Nejvíce užívaný postup spočívá v tom, že se pomocí femtosekundového laseru vytvoří na rohovce tenká lamela, kterou lékař odklopí, pomocí excimerového laseru pak změní zakřivení rohovky a lamelu následně vrátí zpět,“ popisuje MUDr. Janeková.

Existuje i další, méně invazivní metoda. Při ní se nevytváří celá lamela, ale pouze jakási kapsa umožňující přístup do rohovky. „I v tomto případě se laserem pracuje na zakřivení rohovky. A odstraněná tkáň je přes takto vytvořený vstup odebrána,“ doplňuje oční lékařka. Při obou typech operací výkon na obou očích trvá řádově desítky minut, práce laseru na jednom oku zabere 20–30 vteřin a pacient vnímá výrazné zlepšení zraku ihned po zákroku, plně pak večer nebo druhý den. 

Laser je využíván i při korekci zraku u pacientů s dioptrickou vadou zároveň na dálku a na blízko, tedy při korekci hypermetropie v kombinaci s presbyopií (vetchozrakostí). V tomto případě se femtosekundový laser používá obdobně jako skalpel.

„Pomocí laseru nařízneme rohovku, čímž opět vytvoříme přístupovou cestu. Dále je laser použit při otevření čočkového pouzdra a rozdělení původní čočky. Tímto vstupem ultrazvukovou sondou odsajeme původní čočku pacienta a na její místo vložíme čočku novou, která umožňuje vidění do dálky i nablízko,“ upřesňuje oftalmoložka.

Laser se také velmi často využívá k léčbě astigmatismu.

Laserová operace jako léčba zákalu

Velmi obdobný je i princip použití laseru při odstranění šedého zákalu. Také zde laser slouží místo skalpelu, při naříznutí rohovky, otevření čočkového pouzdra a rozdělení čočky, čímž je umožněno vyjmutí zakalené čočky a její nahrazení čočkou novou. S šedým zákalem souvisí též odstranění „sekundárního“ šedého zákalu, i tady je laser využíván.

„Po operaci šedého zákalu se již umělá čočka nezkalí, ale může se zakalit pouzdro, v němž byla uložena původní lidská čočka a kde je uložena čočka nová. Pokud se zadní pouzdro zakalí, pacient vnímá vidění opět jako zamlžené a někdy může mylně říkat, že se mu šedý zákal vrátil,“ přibližuje MUDr. Janeková. 

Očištění zakaleného pouzdra se provádí v lokální anestezii, vsedě, během krátkého zhruba pětiminutového zákroku. „Do pouzdra je ve střední části pomocí laserových pulzů vytvořen otvor a tím dojde opět k obnově vidění. Zákrok je bezbolestný a nemá žádná omezení pro pacienta. Znovu se toto zakalení pouzdra ve většině případů již neobjevuje,“ ujasňuje lékařka.

Jiný typ laseru je možné použít i při léčbě zeleného zákalu, je však vyhrazen spíše pro závažnější případy, kdy již ke snižování nitroočního tlaku nestačí užívání očních kapek. „Není-li léčba pomocí kapek účinná, přistupujeme k laserovému či chirurgickému zákroku. Při nich je opět cílem usnadnit průtok nitrooční tekutiny a tím snížit nitrooční tlak na dostatečné hodnoty, kdy ideálně nedochází k další progresi onemocnění,“ dodává Andrea Janeková.

Kdy jít na operaci oka?

Odstranění dioptrií na dálku je v současné době nejčastější laserovou operací. Nejvíce ji vyhledávají mladí lidé, kteří si nechtějí každý den sahat do oka a nandavat kontaktní čočky, případně je čočky nebo brýle začaly nějak omezovat. 

„Pokud se především mladý pacient rozhoduje o podstoupení tohoto výkonu, měl by mít oční vadu ustálenou. To znamená, že by se mu po dobu posledních jednoho až dvou let neměly měnit dioptrie. Jen tak je možné docílit toho, že po výkonu výsledek vidění na dálku bude co nejvíce stabilní a vidění se nebude zhoršovat v důsledku zvyšování vady při neustálených dioptriích,“ uzavírá MUDr. Janeková. 

Po laserovém odstranění dioptrií na dálku platí tyto zásady: 

  • Pacient si nesmí sahat do okna po dobu několika dní. 
  • Ženy si po dobu jednoho týdne nesmějí líčit oči.
  • Měsíc po zákroku s výměnou nitrooční čočky za umělou se navíc pacienta týkají omezení zvedání těžkých břemen a vykonávání delší práce v předklonu.

Kdy je laserová operace oka nevhodná?

Laserové zákroky při odstraňování dioptrických vad mají i své kontraindikace, tedy situace, kdy se operovat nesmí. „Z celkových onemocnění je možné jmenovat některé autoimunitní choroby, jako je sklerodermie, rovněž diabetes, pokud je nemocný trvale na inzulinu, překážkou je také opar v oku v anamnéze. Laser se dále nepoužívá při vyklenutí rohovky zvaném keratokonus,“ jmenuje lékařka. Operovat se nemá ani v průběhu těhotenství a kojení.

Autor: Barbora Neubergerová
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.