No Nut November vyzývá k sexuální abstinenci. Proč? | Moje zdraví

Je tu No Nut November. Měsíc, kdy muži nemají souložit ani masturbovat

Je tu No Nut November. Měsíc, kdy muži nemají souložit ani masturbovat
Místo sexu knihu? To je No Nut November • Autor: istock.cz
1. prosince 2023 • 04:35

No Nut November je internetová výzva, která vyzývá muže, aby se celý listopad zdrželi nejen sexu, ale také orgasmu. Původně byla výzva myšlena jako satira, ale někteří účastníci si myslí, že je to zdravé. 

Poprvé byla výzva No Nut November zveřejněna v Urban Dictionary, což je internetový slovník anglického slangu, v roce 2011. O šest let později se stala populární a část mužů ji oproti původnímu záměru začala brát opravdu vážně.

Jak řešit různou potřebu sexu? Podívejte se na video: 

Video se připravuje ...
3138848VIDEO 

Jaká má No Nut November pravidla?

Původně se předpokládalo, že "zakázána" bude jen masturbace, přidal se ale i zákaz pohlavního styku. Jaký to má smysl? Sexuální abstinence, která je dlouhodobá, bude mít bezpochyby na zdraví jedince vliv. Mohou se dostavit různé příznaky a potíže.

"Nicméně, pokud se bavíme o krátkodobé abstinenci, a to z různých důvodů, přirovnala bych to k jakémukoliv půstu, detoxu nebo jiné výzvě, která nás naopak může posunout nebo něčemu novému naučit. Troufám si říct, že po jednom měsíci bez sexuální aktivity se určitě nerozjedou stres, úzkosti, nebo dokonce deprese. Doporučuji se řídit vlastním rozumem, tělem a heslem všeho s mírou," radí Veronika Kubíčková, odbornice na zdravou sexualitu společnosti Růžový slon.

Jaký má No Nut November význam?

Kromě zdravotního efektu, který je ale minimálně diskutabilní, by výzva měla také vést k tomu, aby muži neztráceli čas masturbací či pohlavním stykem, ale naučili se novým věcem. To znamená například, aby se věnovali sportu nebo se naučili nový jazyk.

Má sexuální abstinence zdravotní výhody?

Dlouhodobé zdržování se všech forem sexu včetně masturbace může podle odborníků mít u mužů negativní dopad na jejich sexuální zdraví. Pro mužské tělo je ejakulace zdravá a přímo potřebná. Podle nové studie Harvardovy univerzity může častá ejakulace snížit riziko vzniku rakoviny prostaty. Pro nejlepší zdraví prostaty lékaři doporučují, aby muži dosahovali orgasmu zhruba 21krát měsíčně

Nedostatek sexuální aktivity v dlouhodobém horizontu se může projevit i dalšími příznaky. Mohou se například dostavit problémy se spánkem. Během sexu se do krve uvolňuje hormon štěstí oxytocin, který dodává tělu klid a díky němuž lze i snáze usnout. Sex navíc potlačuje účinky stresového hormonu kortizolu, jehož zvýšená hladina má za následek problémové usínání i špatný a nekvalitní spánek

Dlouhá sexuální abstinence se může projevit také zvýšenou nervozitou, stresem nebo úzkostmi. Sex je důležitý i z hlediska psychické vyrovnanosti a pohody. Po sexu a orgasmu se do těla uvolňují různé chemické látky, jako jsou oxytocin a prolaktin, který přispívá ke zmírnění stresu a současně navozuje relaxaci. V případě nepravidelného sexu se můžou objevit nadměrná nervozita, stres, úzkosti, dokonce deprese. "U některých lidí zase delší erotické strádání může vyústit v mrzutost a zvýšenou míru agrese," varuje Veronika Kubíčková.

 

Autor: Markéta Grosmanová
 
Video se připravuje ...

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.