Jak vyčistit čakry a dostat do pořádku své tělo i mysl? Naučte se tyto rituály | Moje zdraví

Jak vyčistit čakry a dostat do pořádku své tělo i mysl? Naučte se tyto rituály

Jak vyčistit čakry a dostat do pořádku své tělo i mysl? Naučte se tyto rituály
Jak vyčistit čakry? Pomůžou i barvy oblečení • Autor: istock.cz
20. května 2024 • 06:00

Opakované virózy, bolesti hlavy, únava, potíže se zažíváním a deprese. virózy hlavy únava. To jsou jen některé potíže, které nám mohou způsobovat zablokovaná energetická centra, v indické ájurvédě zvaná čakry. Jak je vyčistit?

Čakrám ájurvédská medicína přikládá velkou váhu. Jako centra naší životní energie v těle totiž ovlivňují vše, od emocí a chování až po zdravotní stav. Dají se přirovnat k otvorům, kterými do těla proudí čistá energie a zároveň jimi odvádíme škodlivou energii ven.

Zdravé tělo rovná se zdravá strava. Jak si sestavit jídelníček? Podívejte se na video: 

Video se připravuje ...
Podcast Restart: Jak zdravě jíst? Doporučení inženýrky v oboru výživyVIDEO 

"Každá čakra má vlastní energetické vibrace. Jestliže se její vibrování zpomalí – kupříkladu strachem, nemocí nebo stresem –, naruší se její rovnováha. Takové čakry pak v těle vytvářejí bloky, které brání zdravému proudění energie, což se může projevit onemocněním některých orgánů," vysvětluje neuropat a odborník na východní medicínu Tomáš Nováček. Proto je třeba zablokované čakry uzdravit a odblokovat.

 A jak v praxi poznáme, kterou čakru je třeba pročistit? "Zejména podle druhu potíží, které člověk pociťuje,“ vysvětluje odborník. Podle toho se pak dá postupovat dále. Přinášíme praktický návod, jak to můžete zvládnout i sami. pomáhá oblékat si barvu zablokované čakry, jíst ovoce a zeleninu dané barvy a pít barevné šťávy.

Kořenová čakra je červená

První čakra představuje pozitivní postoj k životu. Leží u kostrče, konečníku a močového měchýře.

Následky blokace: Člověk má málo duševní i tělesné síly. Může prožívat pocity bezdůvodného strachu o život. Ten, kdo má potíže s kořenovou čakrou, touží po životě, který by byl méně náročný. Zdravotní potíže můžou být choroby tlustého střeva, hemoroidy, křečové žíly, ledvinové kameny.

JAK ODBLOKOVAT

 • Pomocí bylinek, koření, vonných olejů a esencí. Vhodné jsou myrha, cedrové dřevo, pačuli, kadidlo, hřebíček.
 • Vším, co má červenou a vínovou barvu. Může to být východ a západ slunce.
 • Pomocí drahých kamenů achátu, azuritu, hematitu, jaspisu, granátu, korálu, rubínu. Pozice jógy – strom, hora.

Náš tip: Noste každý den něco červeného.

Sakrální čakra je oranžová

Sakrální čakra je centrem čistých emocí, sexuální energie a tvořivé síly. Má zásadní vliv na mezilidské vztahy, zejména mezi opačnými pohlavími. Najdete ji nad pohlavními orgány – v břiše.

Následky blokace: Člověk cítí nadměrnou psychickou zátěž, nejistotu, úzkost, nesnášenlivost, minimální úctu k sobě samému, nedokáže vyjádřit své emoce, příliš probírá emoce druhých lidí, což často vede k sebedestrukci. Muži trpí prostatou, ženy gynekologickými problémy, poruchami menstruace.

JAK ODBLOKOVAT

 • Vším, co má zářící oranžovou barvu, pomáhá plynulá harmonická hudba, zpěv ptáků, zvuk tekoucí vody, fontány, vodotrysku i meditační hudba. Druhou čakru oživuje měsíční světlo a úplněk.
 • Z drahých kamenů pomáhá achát ohnivý, citrín, chrysopras, kalcit oranžový, karneol a měsíční kámen.
 • Pozice jógy – most, holub

Čakra solárního plexu je žlutá

Ovlivňuje naše nižší emoce: strach, žárlivost, vztek. Je naším centrem síly, přes ni přijímáme sluneční energii, která nám také dodává vitalitu. Nachází se přímo u hrudní kosti – u solárního plexu.

Následky blokace: Nevyrovnanost, smutek, nízké sebevědomí, pocity bezmoci, podrážděnost. Choroby pak jsou například nemoci slinivky, jater, žlučníku, žaludku, cukrovka nebo celiakie.

JAK ODBLOKOVAT

 • Vším, co má žlutou, sluneční barvu, pomůžou i ohnivé rytmy hudby, pozorování slunce.
 • Z drahých kamenů jsou vhodné citrín, beryl zlatý, fluorit žlutý, fuchsit, jantar, jaspis žlutý, kalcit žlutý, žlutý opál, sluneční kámen, zlatý topaz, tygří oko.
 • Pozice jógy – loďka, trojúhelník.

Náš tip: Škodí studené prostory, pomůže pohled na pole slunečnic.

Srdeční čakra je zelená

Díky této čakře jsme schopni vciťovat se do pocitů druhých lidí. Je bránou do naší duše, protože v ní sídlí pocity opravdové a hluboké lásky. Je uprostřed hrudníku, mezi prsními bradavkami.

Následky blokace: Smutek, nízké nebo přehnané sebevědomí, přehnaná péče o druhé, závislost. Blok způsobuje choroby srdce, potíže s tlakem, poruchy imunity, spánku nebo rakovinu.

JAK ODBLOKOVAT

 • Vším, co má zelenou či růžovou barvu, klasickou hudbou, procházkami v nedotčené přírodě, růžovými květy, zelenou barvou trávy a luk.
 • Z drahých kamenů jsou vhodné avanturín, chryzokol, jadeit, kunzit, morganit, nefrit, olivín, rodonit, růženín, smaragd, růžový turmalín…
 • Pozice jógy – pozice krávy, pozice velblouda.

Náš tip: Dobře vám udělá pobyt mezi květinami a růžový olej.

Krční čakra je modrá

Krční čakra pomáhá samostatnosti a seberealizaci.

Nachází se v centru lidských vyjadřovacích schopností.

Najdete ji v oblasti krku a šíje. Následky blokace: Neochota naslouchat, neschopnost vyjádřit svůj názor, nízká sebedůvěra, uzavřenost, plachost, ale i přílišné mluvení a snaha ovládat a manipulovat slovem s jinými lidmi. Časté jsou i sluchové potíže, afty, problémy se zuby, zablokovaná tvořivost, špatná komunikace, chrapot, koktání, nemoci štítné žlázy, záněty mandlí, bolesti krční páteře nebo anorexie.

JAK ODBLOKOVAT

Vším, co má jasnou a průhlednou modrou barvu, harmonickou hudbou, meditačním zpěvem, pozorováním modré oblohy, posloucháním tichého šplouchání vln.

 • Drahé kameny pro pročištění krční čakry jsou tyrkys, modrý safír, modrý topaz, akvamarín, azurit, jantar, chalcedon, modrý turmalín.
 • Z vonných esencí, olejů, koření a bylinek poslouží římský heřmánek, cypřiš, máta peprná, eukalyptus, yzop, palo santo, rozmarýn i řebříček.
 • Pozice jógy – pluh, ryba.

Náš tip: Meditujte v trávě – lehněte si a dívejte se aspoň půl hodiny na oblohu. Nebo se koupejte v šalvějové lázni.

Čakra třetího oka  je indigová

V takzvaném třetím oku sídlí naše vyšší duchovní síly, intelekt, intuice a inspirace. Tuto čakru najdete uprostřed čela mezi obočím a má indigově modrou barvu.

Následky blokace: Bolesti hlavy, migrény, poruchy zraku, potíže s hormony a ušní nemoci.

JAK ODBLOKOVAT

 • Vším, co má temně modrou, indigovou barvu, pomůže také spíše klasická hudba, například J. S. Bach, kosmická hudba, pozorování noční oblohy a zářících hvězd.
 • Drahé kameny na odblokování třetího oka jsou například ametyst, azurit, malachit, modrý fl uorit, labradorit, lapis lazuli, fialový safír a vltavín.
 • Z vonných esencí, olejů, koření a bylinek pomáhají kadidlo, jalovec, majoránka, pačuli, rozmarýn, santalové dřevo, vetiver, kořen anděliky, anýz, badyán, máta peprná, tymián, třezalka a bílý smrk.
 • Pozice jógy – hluboký předklon A, pozice orla.

Náš tip: Pomáhá dýchat vůni jasmínu a máty.

Korunní čakra je fialová

V této korunní čakře proudí životní síla, která oživuje všechny čakry podél páteře a rozesílá tak energii do celého těla. Nachází se na temeni hlavy.

Následky blokace: Deprese a pocit osamělosti, neschopnost čelit realitě, silný žal, strach ze smrti, časté migrény a bolesti hlavy, přespříliš intelektuální myšlenky, příliš ve své hlavě. Typickou nemocí je pak těžká deprese, nervové nemoci, schizofrenie a mozkové nádory – zhoubné i nezhoubné.

JAK ODBLOKOVAT:

 • Vším, co má fialovou a bílou barvu. Pomáhá také ticho, hudba navozující klidnou a příjemnou atmosféru, procházky do přírody a pohled do krajiny.
 • Vhodné drahé kameny jsou diamant, ametyst, křišťál, selenit, vltavín a lepidolit.
 • Z vonných esencí, olejů, koření a bylinek pomáhají kadidlo, jasmín, levandule, myrha, neroli, nard, vetiver, bazalka, koriandr, kopr, šalvěj, tymián, vanilka, ylang-ylang.
 • Pozice jógy – mrtvola.

Náš tip: Dobře vám udělá hodně pohybu, ale je třeba ho vyvážit klidem a meditací.

Autor: Marie Chmelíková
 
Video se připravuje ...

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.