Streptokok A: Jak poznat příznaky nebezpečné infekce? | Moje zdraví

Streptokok A zabíjí víc než dřív. Antibiotika nezabírají. Letos mu v Česku podlehlo už několik lidí

Streptokok A zabíjí víc než dřív. Antibiotika nezabírají. Letos mu v Česku podlehlo už několik lidí
Streptococcus pyogenes tvoří řetízky. • Autor: Profimedia.cz
16. března 2023 • 12:00

Nemocnice v USA, Velké Británii a už i u nás se začínají potýkat s novým problémem. Mezi lidmi se začíná zřejmě šířit nákaza streptokokem typu A, který ale nereaguje na antibiotickou léčbu. Několik lidí, včetně dětí, už této nákaze v česku podlehlo.

Streptokok je nejčastějším původcem všech bakteriálních onemocnění, se kterými se potýkáme. Způsobuje dobře léčitelné stavy jako je zánětů středního ucha, ale dokáže ohrozit život nemocemi jako je zápal plic nebo meningitida. Streptokok ale zpravidla dobře reaguje na léčbu.

Video se připravuje ...
Trápí vás bolest v krku? Víme jak se jí zbavit!VIDEO 

Tuzemští lékaři se ale v posledních měsících setkávají s pacienty, kterým klasická léčba nezabírá. A bohužel v některých případech si odnášejí trvalé následky a někteří z nich dokonce nákaze podlehnou i přes intenzivní péči.

Podle dat Státního zdravotního ústavu zemřelo kvůli invazivní streptokokové nákaze jen v letošním lednu 5 lidí. Za celý rok 2022 pak 20 lidí. V předchozích pěti letech ale tomuto typu bakterie podlehlo maximálně 7 lidí ročně.

Co může streptokok A způsobit?

Nejrozšířenějším typem streptokoka je právě streptokok A, který napadá kůži nebo sliznice. Zpravidla je zodpovědný za angínu nebo spálu. Právě tyto nemoci se v posledních měsících v populaci šíří velmi „úspěšně“. Nákaza tímto patogenem je ale také zodpovědná za kožní nemoci jako je impetigo nebo růže.

V těžších případech může u pacientů propuknout sepse, syndrom toxického šoku nebo revmatická horečka. Tak se projeví po neúspěšné léčbě antibiotiky. Doprovázet jí totiž může poškození srdce zánětem osrdečníku nebo chlopní. Ve všech těchto případech je pak pacient přímo ohrožen na životě.

Příznaky streptokoka A

Symptomy infekce mohou být velmi rozličné, velmi totiž záleží na druhu infekce. Zpozornět byste ale měli v okamžiku, kdy se u vás nebo u vašich dětí objeví tyto příznaky:

  • bolest v krku nebo bolest při polykání
  • horečka
  • únava nebo celková schvácenost
  • vyrážka (typická hlavně pro spálu)
  • zimnice

Léčba streptokokové infekce

Drtivá většina těchto infekcí je snadno léčitelná a účinkují na ně úzkospektrá antibiotika, nejúčinnějším lékem je stále klasický penicilin. Pokud to ale stav pacienta vyžaduje, musí lékaři přistoupit k léčbě dalšími antibiotiky.

Dnes víc než jindy odborníci žádají veřejnost, aby dodržovala léčebné postupy. Pokud vám nebo vašim dětem lékař předepíše antibiotika, je nutné postupovat podle jeho doporučení. Tedy dodržet přesné dávkování, rozestup mezi jednotlivými dávkami i délku léčby. V opačném případě hrozí, že se tělo bakterie zcela nezbaví a infekce se projeví znovu.

Proč se streptokok šíří víc než obvykle?

Proč se v populaci takto invazivní nákaza šíří víc než v předchozích letech? Lékaři přesný důvod neznají. Nicméně podle Státního zdravotního ústavu může být příčinou takzvaná „nepromořenost“. Lidé si během opatření, která měla bránit šíření koronaviru, odvykli na běžné patogeny a nyní jsou k nim nejspíše vnímavější, než tomu bylo před pandemií.

Jak moc je streptokok A nakažlivý?

Streptokok A se šíří poměrně snadno vzduchem, tedy kapénkovou cestou. Ale i prostřednictvím předmětů, kterých se nakažený dotýkal. V populaci se navíc pohybuje poměrně dost takzvaných bacilonosičů, tedy lidí, kteří sice neprojevují žádné známky nemoci, ale infekci bohužel do svého okolí šíří.

Autor: miv
 
Video se připravuje ...

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.