Smrtící „zombie droga“ tranq sužuje USA. Lidem kvůli ní odpadávají kusy masa
Opioidová krize ve Spojených státech pokračuje. Nyní k ní přispívá i takzvaná zombie droga neboli tranq. Odborníci před touto látkou varují nejen kvůli účinkům na psychické zdraví, ale i proto, že způsobuje svým konzumentům otevřené a nehojící se rány.
Co je to zombie droga – tranq?
Xylazine, běžně známý jako tranq nebo zombie droga, je neopioidní analgetikum, které tlumí centrální nervový systém. Zpravidla ho využívají veterináři k mírnění bolesti nebo jako sedativum a svalový relaxant pro psy, kočky nebo koně.
V drogovém prostředí se ale užívá zcela jinak. Samostatně se tranq nepoužívá, dealeři či sami narkomané ho míchají s heroinem, fentanylem nebo kokainem. Důvody k tomu mají hned dva. Zaprvé se přimícháním tranqu jednotlivé dávky drogy zlevní a zároveň dochází k posílení účinků výše zmíněných drog.
Jaké má zombie droga účinky?
Kombinace heroinu nebo kokainu s tranqem tvoří velmi nebezpečný koktejl látek, který svým uživatelům způsobuje velké otevřené a špatně se hojící rány na kůži. Důsledkem může být vznik nekrózy či odpadávání kusů kůže a masa. To je také jeden z důvodů, proč si tranq vysloužil přezdívku zombie droga. Dalším důvodem je nejpíš i to, jakým způsobem se lidé pod vlivem tranqu chovají a hýbají.
Hned po aplikaci látky se u uživatelů zombie drogy objevují podobné stavy jako po předávkování opiáty. Tedy:
- zpomalené dýchání
- nízký krevní tlak
- zpomalení srdeční akce
Při pravidelné konzumaci pak uživatelé trpí dalšími komplikacemi:
- nekrotické kožní léze
- abscesy
- kožní infekce
- amnézie
Způsobů, jak se tranq aplikuje, je celá řada. Do krevního oběhu ji drogově závislí dostávají nejčastěji kouřením, šňupáním nebo injekčně. A právě s injekční aplikací se pojí nejzávažnější kožní problémy. Léze se ale objevují nejen v místě vpichu, ale také kdekoli jinde.
Dá se zombie drogou předávkovat?
Rizika spojená s předávkováním jsou možná významnější než u jiných drog. Jelikož zatím neexistuje rychlý test, který by odhalil přítomnost tranqu v těle, je případná pomoc po předávkování komplikovaná. Stejně tak zatím zdravotníci nemají k dispozici látky, které by mohly devastující účinky této drogy rychle zvrátit.