Těhotné trápí nadýmání: Potraviny to mohou změnit | Moje zdraví

Těhotné trápí nadýmání: Potraviny to mohou změnit

Těhotné trápí nadýmání: Potraviny to mohou změnit
Změny jsou v těhotenství normální • Autor: shutterstock.com
10. srpna 2017 • 06:00

Těhotenství je období, kdy je tělo budoucí maminky vystaveno mnoha změnám. Veškerá zátěž, kterou organismus prochází, je podložena potřebou zabezpečit správný vývoj plodu.

Fyzické i psychické změny se projevují v různé intenzitě. Například zatímco některé těhotné nemají téměř žádné problémy s trávicím ústrojím, pro jiné se stanou součástí každého dne gravidity. Zdaleka nejde jen o ranní nevolnost či pálení žáhy. Těhotné si často stěžují na zácpu a nadýmání.

Zvýšený výskyt nadýmání v těhotenství má dvě hlavní příčiny: hormonální a mechanickou. V těhotenství totiž dochází ke zpomalení trávicích procesů vlivem zvýšené hladiny ženského pohlavního hormonu progesteronu. Dochází k ochabnutí hladké svaloviny ve střevě, což brání snadnému odchodu plynů.

Druhým důvodem je, že především v pozdějším stadiu těhotenství tlačí děloha na střeva a tím dochází k mechanickému zpomalení postupu potravy a plynů. Opatření proti nadýmání se v těhotenství neliší od opatření mimo něj. Spočívají v tzv. režimových opatřeních a podávání vhodných léků s obsahem simetikonu. Z režimových opatření je důležitá úprava stravovacích návyků. Dostatek času na jídlo vede ke snížení množství spolykaného vzduchu, který často bývá jednou z příčin nadýmání.

Potíže s nadýmáním zásadně ovlivní vhodná skladba potravin. Je třeba omezit cukry, vyhnout se nadýmavým potravinám (luštěniny, košťálová zelenina, některé peckovice, cibule) a vyvarovat se nadměrného pití sycených minerálních vod. Také přiměřený pohyb (například každodenní 20minutová procházka) přispěje ke zvýšení pohyblivosti střev. Pomoci mohou také bylinné čaje (máta, fenykl, anýz) nebo masáž břicha (krouživé pohyby od pravého podbřišku ve směru hodinových ručiček).

Jaké potraviny byste měli vynechat pokud máte potíže s nadýmáním? Podívejte se na naše video.

Video se připravuje ...
9 potravin, kterým se vyhněte, pokud máte potíže s nadýmánímVIDEO 

Autor: redakce Moje zdraví
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.