Rodit ve 37 jako Meghan Markle? Lékaři před tím varují | Moje zdraví

Rodit ve 37 jako Meghan Markle? Lékaři před tím varují

Rodit ve 37 jako Meghan Markle? Lékaři před tím varují
Autor: istock.com
8. května 2019 • 06:00

Celý svět sledoval v posledních dnech příchod nového královského potomka ve Velké Británii. Vévodkyně ze Sussexu Meghan Markle porodila svého prvního syna v sedmatřiceti letech. Je tak jednou z mnoha žen, které potvrzují trend odkládání mateřství. S pozdějšími porody ale rostou i zdravotní rizika, která hrozí nejen maminkám, ale i jejich dětem.

Gynekologové se obecně shodují na tom, že ideální biologický věk na první miminko je od 24 do 28 let. Ženy kolem třicítky samozřejmě přivádějí na svět také zdravé děti, od tohoto věku výše ale rizika nejrůznějších komplikací stoupají.

Problémy s otěhotněním

Ze všeho nejdřív je třeba si uvědomit, že přijít do jiného stavu ve vyšším věku může být někdy problematické. Ženy by měly počítat s tím, že nejspíš bude trvat déle než rok, než se jim to podaří. Jedné ze šesti žen ve věku 35 až 39 let se to ale bohužel nepoštěstí ani po této době. Pokud je navíc jejich partnerovi nad čtyřicet let, nepodaří se to dokonce každé čtvrté.

Předčasné porody i potraty

Těhotné ženy ve vyšším věku mají větší riziko výskytu obezity nebo chronického onemocnění, ať už se jedná o vysoký krevní tlak, cukrovku, nebo jiné problémy, což může mít negativní vliv na těhotenství. Navíc jim hrozí i potrat či předčasný porod. Uvádí se, že jedním z důvodů těchto komplikací může být konizace děložního čípku, která se ze zdravotních důvodů častěji provádí u žen ve věku 35+. Během výkonu je z čípku odstraněna část tkáně, u které byla laboratorní analýzou prokázána přítomnost patologických buněk. U starších maminek se také častěji objevují děložní myomy, které zvyšují riziko, že se miminko narodí dříve. Také samotný porod může být komplikovaný. Ztížit ho může špatně uložená placenta nebo obrácená poloha plodu.

Naděje na delší život

Přestože výčet problémů, které mohou u starších maminek nastat, je poměrně rozsáhlý, nemusí si naštěstí úplně zoufat. Výzkumy totiž prokázaly, že pokud se jim podaří otěhotnět, přistupují ke svému mateřství lépe než ty mladší. „Víme, že s rostoucím věkem jsou lidé více mentálně flexibilní, jsou tolerantnější k ostatním lidem a celkově se jim lépe daří po emocionální stránce. Proto psychologická zralost může vysvětlovat, proč starší matky své děti méně fyzicky trestají,“ vysvětluje profesor Dion Sommer z univerzity v Aarhusu. A je tu ještě jedno pozitivum. „Výzkumy ukazují, že ženy, které jednou nebo dvakrát porodily ve třetím a čtvrtém desetiletí svého života, mají větší šanci dožít se více než osmdesáti a devadesáti let,“ uvádí porodní asistentka Danna Dahlenová.

Strach z Downova syndromu

V dnešní době už není výjimkou, když se pro miminko rozhodnou i ženy starší čtyřiceti let. Ty se podle odborníků nejvíc bojí především mentálního postižení dítěte. Tím nejčastějším bývá Downův syndrom, který je způsoben poruchou 21. chromozomu. Zatímco u dvacetiletých matek se objevuje v jednom případu z 1500 těhotenství, ve 40 letech hrozí u každého stého dítěte. Častější jsou ale i další chromozomální poruchy, které se bohužel nedají ovlivnit životosprávou ani tím, že nastávající maminka podstoupí všechna potřebná vyšetření včetně těch genetických.

V případě, že výsledky potvrdí možné postižení dítěte, se matka musí rozhodnout, jestli si dítě ponechá, nebo nikoli. Dobrou zprávou je ale alespoň to, že ženy po čtyřicítce jsou schopny donosit a porodit potomka snáze než dříve. Důvodem je to, že víc dbají na zdravý životní styl, než tomu bylo před dvaceti lety. Častěji si hlídají zdravý jídelníček, pravidelně cvičí a sportují. Díky tomu jsou schopné udržovat své tělo ve formě, čímž zmírňují riziko komplikací při porodu.

Starší otcové na tom nejsou lépe

Na zdraví dětí se ovšem může negativně podepsat vyšší věk jejich otců. Jedna z největších studií zaměřená na schizofreniky odhalila, že 15 procent případů výskytu této psychické poruchy je u lidí, které se narodily otcům starším 30 let. U dětí padesátníků se pak schizofrenie vyvíjí až pětkrát častěji.


Trend stále pokračuje

Statistiky hovoří zcela jasně. Průměrný věk maminek neustále stoupá, a to už od roku 2001. Tehdy se rodily děti ženám s průměrným věkem 27,3 roku. V roce 2010 prolomil třicetiletou hranici a v roce 2017 dosáhl úrovně 30,7 roku. Zajímavostí je, že nejvyšší věk prvorodiček je v Praze. O tom, že ženy v posledních letech odkládají mateřství, svědčí jasně i fakt, že přibývá těhotných ve věku 35 až 39 let, a dokonce i 40 až 44 let.

 

Autor: Marie Bezděková
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.