Experti varují: Nedělejme děti babičkám. Limit je 45 let | Moje zdraví

Experti varují: Nedělejme děti babičkám. Limit je 45 let

Experti varují: Nedělejme děti babičkám. Limit je 45 let
Autor: istock.com
23. prosince 2019 • 06:00

Zatímco nyní hradí zdravotní pojišťovny umělé oplodnění ženám do 39 let, experti by rádi tento limit prodloužili o jeden rok na čtyřicet let. Naopak ale varují, po 45. roce života je podle nich umělé oplodnění nerozumné.

Biologický limit mateřství je podle lékařů mezi 45 a 46 lety, v Česku přitom může žena podstoupit IVF až do 49 let. Léčbu IVF, která dokáže pomoci s různými druhy neplodnosti, si ale ženy po dosažení 40. roku hradí samy. Lékaři by to klidně prodloužil o rok, posouvat to ale do vyššího věku omítají. Medicína podle nich sice dokáže zázraky, ale je důležité znát své nejen biologické hranice.

Nechceme dělat děti babičkám – říkají s nadsázkou lékaři a reagují na různé celebrity, které porodily před padesátku. „Podle mého názoru je biologický limit mateřství mezi 45 a 46 lety. Hranici asistované reprodukce bych proto určitě neposouval. Má ale smysl posunout věk, u kterého proplácí umělé oplodnění pojišťovna,“ říká MUDr. Štěpán Machač z kliniky Reprofit.

Průměrný věk prvorodiček se v České republice přehoupl přes 30 let. Zvyšuje se i věk těch, kteří vyhledávají specialisty na umělé oplodnění. V klinice Reprofit se oproti loňsku zvýšil o téměř jeden rok na 37 let. Počet dětí, které se v Česku rodí, naopak klesá. „Společenský trend je rodičovství odkládat a dětí se rodí málo. Později rodí nejen ženy, které mají problém s početím a podstupují umělé oplodnění, ale i ty, které otěhotní přirozeně,“ vysvětluje ředitel kliniky Reprofit Jonáš Vokřál.

Změna věkové hranice IVF

I podle Vokřála by se proto měla změnit vyhláška, jež umožňuje umělé oplodnění proplácet. Dříve pojišťovny hradily IVF ženám do 40 let. Nyní jen do věku 39 let. „Nemůžeme ignorovat společenský trend, lidé chtějí děti v pozdějším věku. Navštěvují nás ženy, které mají mezi 39 a 40 lety a pokoušejí se otěhotnět. Léčba je v tomto věku relativně úspěšná. U žen starších 40 let už vidíme znatelný pokles úspěšnosti. Hranici bych proto dál neposouval. Ten jeden rok by ale řadě žen pomohl,“ říká MUDr. Štěpán Machač.

Žena kolem 40 let je podle Machače na vrcholu života. „Zpravidla ví, co chce, a je na dítě připravená jak emočně, tak materiálně. Rozhodně nejde o žádnou babičku. Musíme si uvědomit, že se prodlužuje i kvalita života a ženy se dožívají 80 let,“ připomíná MUDr. Machač.

Biologický limit mateřství je ale podle něj mezi 45. a 46. rokem, plodnost s věkem prudce klesá. Podle zahraničních studií je jedna léčba asistované reprodukce úspěšná pouze u 10 procent žen starších 42 let.

Nemůžete otěhotnět, otestujte se

Pokud máte problémy s otěhotněním, udělejte si test, který zjistí, jak jsou na tom vaše reprodukční orgány. Test vám ukáže, jaká je vaše takzvaná ovariální rezerva, zjednodušeně řečeno, kolik ještě máte „vajíček k dispozici“. Do 30 let je nedostatek zdravých vajíček poměrně vzácný, po třicítce se ale jejich počet začíná snižovat a pětina žen má již ve věku 38 let vaječníky zcela vyčerpány.

Klesající počet vajíček v závislosti na věku je nejčastější příčinou snižování plodnosti a následné neschopnosti otěhotnět. Na jejich kvalitu má přitom vliv i životní styl ženy, to, zda kouří či zda má vážná onemocnění, jako je například endometrióza. Pokud test naznačí klesající tendenci, měla by žen zvážit, zda je ještě na místě odkládat mateřství.

Obecně platí, že důvod neplodnosti bývá z 35 procent na straně ženy, z 35 procent na straně muže, u čtvrtiny párů je příčinou kombinace problémů obou partnerů a u zbylých pěti procent se na důvod nepřijde. Dobrou zprávou ale je, že i když v Česku neplodnost trápí asi 15 procent, 90 procentům z nich dokáží lékaři pomoci.

Autor: Alžběta Javorková
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.