Jak datum narození ovlivňuje naše zdraví? | Moje zdraví

Datum narození ovlivňuje vaše zdraví celý život! Tuto teorii potvrzuje i věda

Datum narození ovlivňuje vaše zdraví celý život! Tuto teorii potvrzuje i věda
Co ovlivní datum narození? • Autor: istock.cz
5. dubna 2024 • 06:00

I když je většina vědců vůči horoskopům a ezoterii skeptická, v tomhle jsou zajedno.  Měsíc narození má po celý život důlěžitý vliv na naši náchylnost k nemocem. Tento jev není spojen s numerologií ani horoskopy, ale naopak s vědecky ověřenou teorií.

Měsíc narození může mít významný dopad na to, jakými nemocemi si v průběhu života projdeme. Potvrzuje to řada výzkumů, například i tento od vědců z Columbia University. Nepřímo tak navazují i na antického lékaře Hippokrata. Velké množství podobných výzkumů bylo prováděno už ve 20. století, až teď jsou však výsledky prokazatelné a jasné. Vycházejí i z logických poznatků, například že lidé, kteří jsou narozeni v měsíci s vyšší prašností, mají větší náchylnost k astmatu nebo alergii.

Jaké nemoci vás konkrétně ohrožují podle měsíce narození? 

Leden: vysoký krevní tlak, nemoci srdce

Únor: zhoubný nádor plic, dušnost

Březen: nepravidelný srdeční tep a oběhové potíže

Duben: bolesti na hrudi a nemoci srdce

Květen: žádné zvýšené riziko

Červen: bolesti na hrudi, astma

Červenec: žádné zvýšené riziko

Srpen: infekce očí

Září: nemoci dýchacích cest, infekce očí, horečky, zvracení, astma, neurotické obtíže, komplikace během těhotenství a porodu

Říjen: onemocnění plic a dýchacích cest, bolest v krku, alergie na hmyzí bodnutí, bolesti břicha, krátkozrakost a dalekozrakost, bolesti při menstruaci, poporodní deprese

Listopad: ADHD, virové infekce, střevní potíže, problémy s otěhotněním a donošením dítěte, závislost na analgetikách, angíny, gynekologické záněty, průjmy

Prosinec: modřiny

Co ovlivňuje zdraví matky? 

Vědci přisuzují velkou váhu i tomu, v jakém prostředí se matka dítěte pohybovala během těhotenství a jakými nemocemi si prošla. Když například měla žena během těhotenství chřipku, její potomek by potom měl být náchylnější k srdečním chorobám. Výzkum byl proveden mezi 1,7 milionu různých jedinců narozených od roku 1985 do roku 2013 na základě jejich lékařské dokumentace. Věk průměrného testovaného byl 38 let a vědci porovnávali měsíce narození s jednotlivými chorobami, v potaz brali i pohlaví a jiné fyziologické faktory.

Konečný výčet nemocí, které by mohly mít něco společného s měsícem narození, je více než 1600, většina z nich však nejde prokázat s úplnou jistotou. Z těch, u kterých je to však jasně prokazatelné, sestavili tabulku pětapadesáti onemocnění a následně i jakýsi zdravotní horoskop. Z něj například vyplývá, že lidé narození v květnu jsou na tom z hlediska nemocnosti nejlépe na rozdíl od narozených v říjnu.

Některé studie již dříve naznačovaly, že by mohla existovat souvislost mezi datem narození a nemocemi jako astma nebo ADHD. Současný výzkum tyto hypotézy potvrzuje. Vědci budou ale pokračovat a zkoumat další skupiny lidí a zjišťovat, jak se výskyt nemocí mění například v závislosti na dalších podmínkách, ve kterých lidé žijí.

„Tato data by mohla pomoci vědcům odhalit nové rizikové faktory různých onemocnění,“ uvedl vedoucí studie Nicholas Tatonetti, odborný asistent v Columbia University Medical Center (CUMC).

Pokud jste narození v zimě, je vyšší riziko, že onemocníte kardiovaskulárními chorobami, ale naopak nižší, že budete mít potíže neurologické, respirační nebo reprodukční. Lidé narození na podzim to mají přesně naopak.

A ještě jedno upozornění na závěr: To, že zrovna náš měsíc je „ten šťastný“, nás nemá rozhodně vést k tomu, abychom se vykašlali na zdravé návyky a spoléhali na tuto jedinou teorii. Výzkumy totiž prokazují jen vyšší nebo nižší náchylnost, nikoliv absolutní imunitu!

Autor: Kateřina Matušková
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.