Salmonela: Přenos bakterií hrozí i z masa či zeleniny | Moje zdraví

Hrozba jménem salmonela: Dejte si pozor na maso i zeleninu

4. června 2019 • 06:00

Když se řekne salmonela, většina lidí si vybaví nepříjemné průjmové onemocnění, za které můžou zmrzlina ze stánku nebo míchaná vajíčka. Pravdou ale je, že nakazit se můžete i po konzumaci masa nebo zeleniny.

Salmonelóza se stále pravidelně vrací, ročně se jí u nás nakazí kolem 10 000 lidí. Pokud už se objeví nějaká epidemie, většinou pochází ze špatně skladovaného majonézového jídla nebo z domácích vajec. V poslední době se ale objevily zprávy o mase kontaminovaném salmonelou, dovezeném k nám ze sousedního Polska.

Maso je horší než zmrzlina

Vedoucí na dětských táborech obvykle zakazují dětem kupovat a jíst zmrzlinu u stánků právě z důvodu obavy z nákazy salmonelou. Lékaři se ale shodují na tom, že bakterie se nejčastěji vyskytují ve vejcích, zatímco zmrzlina se většinou vyrábí z práškové směsi. Mnohem větší riziko onemocnění tak hrozí při konzumaci nejen samotných vajec, ale například také u drůbežího, vepřového, hovězího masa, ryb a podobně.

Nákaza hrozí hned dvakrát

Salmonela pochází od zvířat, která ji nejčastěji mají už za života a kontaminují vlastní produkty (vejce). K nakažení pak dochází ve chvíli, kdy člověk tyto potraviny sní v syrové podobě nebo po nedostatečné tepelné úpravě (saláty, zákusky, majonézy, omáčky, pomazánky, salámy, sekaná atd.). Druhým způsobem nákazy je kontaminace při přípravě těchto potravin. V tomto případě bývá na vině nedodržení základních pravidel osobní a provozní hygieny.

Salmonela se nevyhýbá ani zelenině

Mnoho lidí to neví, ale je třeba myslet i na to, že salmonelou mohou být kontaminované i různé druhy ovoce a zeleniny, a to i při krájení stejným nožem jako nakažené maso. V poslední době navíc bývají bakterie často zjištěny například v salátu. Ovoce i zeleninu bychom tak měli vždy řádně omývat pod tekoucí vodou.

Nemoc ohrožuje hlavně děti a seniory

Inkubační doba se u salmonelózy nejčastěji pohybuje v rozmezí od šesti do čtyřiadvaceti hodin. Mezi hlavní příznaky salmonely patří bolesti hlavy, únava, teplota, vodnatý průjem, případně i zvracení. Průvodním jevem nemoci je celková dehydratace organismu. Nejvíce ohrožené jsou děti, ale i senioři a lidé s oslabenou imunitu. Onemocnět můžou ale i ti, kteří snědli větší množství potravin se salmonelou, protože jí pochopitelně není všude stejně. Více o léčbě salmonely si přečtěte ZDE.

Zabírají vysoké teploty

Špatnou zprávou je, že bakterie salmonely se nedají zničit mražením, a dokonce se tak nezastaví ani jejich rozmnožování. V potravinách na ně ale naopak platí vysoké teploty. Jako účinná teplota se uvádí 75 °C po dobu pěti minut v jádru potraviny, var a teploty nad 100 °C salmonely spolehlivě ničí.

Na potraviny, ze kterých hrozí nákaza salmonelou, se podívejte v naší fotogalerii:

Autor: Marie Bezděková
 
Video se připravuje ...

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.