Proč zdravý stres není jenom mýtus? Jeho úloha a výhody pro náš život | Moje zdraví

Proč zdravý stres není jenom mýtus? Jeho úloha a výhody pro náš život

Proč zdravý stres není jenom mýtus? Jeho úloha a výhody pro náš život
. • Autor: Pexels.com
27. června 2023 • 06:00

Povětšinou platí, že stres je nevítaným společníkem, který stojí za celou řadou zdravotních obtíží. Přesto jsou situace, kdy stres nemusí být tak úplně škodlivý. Ba naopak může být dokonce vítaným společníkem. Nevěříte? Pak si přečtěte náš článek a možná změníte názor.

Je sice potřeba naučit se se stresem pracovat, abychom ho co možná nejlépe zvládali, přehánět to však nemusíme. Pokud se totiž potýkáme jen s malým množstvím stresu, může nám to v životě dokonce pomoct.

Video se připravuje ...
Pár tipů, jak se zbavit stresuVIDEO 

Stres je veličina, která nás vyzývá k boji nebo útěku. Jsou však situace, kdy nám stres rozproudí adrenalin a my se „hecneme“ k lepšímu výkonu.

Je stres vítaný?

Obecně platí, že dobrým stresem definujeme takovou situaci, kdy nás stres stimuluje tak akorát. Vzniká tedy v situacích, které nejsou jednoduché, ale které považujeme za příjemné a přínosné. Těmi jsou například povýšení v zaměstnání, založení rodiny nebo účast ve sportovním utkání.

V očekávání

Dobrým stresem tedy rozumíme všechny situace, které jsou pro nás vzrušující a na jejichž konci čekáme zaslouženou odměnu. Pokaždé, když se nám podaří jakýkoliv lepší výsledek, a to i za cenu, že se nervujeme, jde o stres, který neškodí.

V čem pomáhá?

V krátkodobém časovém horizontu nám stres pomáhá zvyšovat přirozenou obranyschopnost našeho těla. Ano, čtete správně. Pokud stres trvá krátce, je přínosem pro naši imunitu. V praxi to znamená, že přípravou na stres se v našem těle zvýší produkce interleukinů. Chemických látek, které tělu zajistí dočasnou imunitní ochranu.

Výkonnost mozku

Dalším vítaným benefitem souvisejícím s krátkodobým stresem je, že pomáhá zvyšovat výkonnost mozku. Stresem dochází k produkci neurotrofinů, které posilují naši produktivitu a schopnost se koncentrovat.

Učíme se být lepšími

Tím, že se naučíme zvládat stresové okamžiky, naučíme se lépe reagovat na ty, které budou následovat. I zde totiž platí pravidlo, že trénink dělá mistra. Jakmile zvládnete stres ze zkoušky nebo povýšení v práci, ověříte si, že nejenže nešlo o nic závažného, ale i že zvládnout to nebyl zas takový problém.

Víte, jaké zdravotní problémy sužují českou populaci?

Autor: Valentina Lebová
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.