Malárie | Moje zdraví

Malárie

Malárie je parazitické záchvatové onemocnění, které může v krajních případech ohrozit člověka na životě. S malárií se v našem podnebném pásmu nesetkáme, ovšem je to velké riziko pro cestovatele, kteří se vydají do Afriky, Střední či Jižní Ameriky nebo do některých částí Asie.

Jedná se o jedno z nejnebezpečnějších tropických onemocnění, které je přenášeno kousnutím od samičky komára rodu Anopheles. Kousnutím se do těla postiženého dostanou drobní parazité, kteří napadají červené krvinky. Podle druhu parazita rozlišujeme tropickou malárii (nejzávažnější, život ohrožující), třídenní malárii a čtyřdenní malárii.

Příznaky

Malárie se může z počátku projevovat jako obyčejná chřipka. Pacient si stěžuje na bolesti hlavy, svalů a kloubů, nevolnost, případně zvracení.

Postihuje

muži
ženy
děti

Projevuje se

celé tělo

Nicméně hlavním a charakteristickým příznakem je tak zvaný malarický záchvat, který vzniká z důvodů prasknutí červených krvinek naplněných parazity. Tento jev je doprovázen náhlým pocitem chladu a třesavkou, která trvá zhruba 15 minut. Ta je vystřídána vysokou horečkou, trvající zpravidla cca 6 hodin, po které se pacient začne výrazně potit. Tyto záchvaty se při neléčeném stavu pravidelně opakují.

Projevem malárie je také anémie, tedy nedostatek červených krvinek, jejichž počet je snížen praskáním. Pacient může mít také žloutenku.

Inkubační doba

Inkubační doba je zpravidla jeden až několik týdnů, u některých druhů se však může projevit i po několika měsících.

Léčba

Infekce způsobená parazitem je život ohrožující, proto je důležité včasné nasazení léčby ihned při podezření na malárii. Pacienta je v takovém případě třeba hospitalizovat.

Nenašli jste, co jste hledali?horečkachřipkažloutenkazimnice

Léky

K léčbě malárie se nejčastěji používá chinin, ten ničí původce malárie. Zásadní je dostatek tekutin. V případě silné anemie je pacientovi podávána krevní transfuze.

Vyšetření

Diagnostika malárie se provádí mikroskopicky z kapky krve. Lékař tak zjistí případnou přítomnost parazitů a jejich druh. Vyšetření je třeba během léčby opakovat, a to kvůli určení stadia parazita a tím pádem i nemoci.

Očkování

Proti malárii zatím nebyla vyvinuta účinná vakcína, očkování se proto provádí formou hemoprofylaxe, tedy preventivním užíváním antimalarik. Antimalarika jsou k dostání pouze na lékařský předpis, který nejprve prověří celkový stav pacienta. Konkrétní profylaxe je předepisována vždy na základě zhodnocení zdravotního stavu a aktuální malarické situace v zemi, kterou se chystáte navštívit. Léky je pak třeba užívat vždy ve stejný den v týdnu a ve stejnou hodinu, a to jeden týden před cestou, při pobytu v malarické oblasti a jeden až čtyři týdny po návratu. Mezi nejčastěji používaná antimalarika patří Delagil, Lariam, Malarone nebo Paludrin.

Inkubační doba

jeden až několik týdnů, někdy i měsíce

Očkování

ano
Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal?

V těhotenství

Těhotným ženám se nedoporučuje navštěvovat oblasti s výskytem malárie. Nákaza se totiž může snadno přenést z matky na plod. V těhotenství se také nedoporučuje užívat antimalarika jako prevenci, jelikož mají nežádoucí účinky na plod.

Co byste měla dělat v těhotenství si přečtěte zde.

Možné komplikace

Mezi možné komplikace patří mozková malárie, otok plic, výrazná hypoglykémie, případně tubulární nekróza ledvin.

Prevence

Pokud se chystáte do oblastí, kde se malárie vyskytuje, myslete na prevenci. Zásadní je dobrý oděv a obutí (dlouhé kalhoty, dlouhé triko a vysoké boty), které eliminují komáří kousnutí. Nezapomínejte pravidelně používat repelent. Pokud se dlouhodobě zdržujete v oblasti s vysokým výskytem komárů, doporučuje se zdržovat se výhradně pod ochrannou sítí, moskytiérou.

Vhodnou prevencí je také očkování formou chemoprofylaxe - preventivní užívání antimalarik.

 

Nejnovější články

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.