Rektoskopie
Rektoskopie je endoskopické vyšetření konečníku. Kromě diagnostiky umožňuje toto vyšetření provést i odběr histologických vzorků či drobné léčebné zákroky v oblasti konečníku.
Co je rektoskopie
Používá se k přehlednému zobrazení konečníku při podezření na záněty, píštěle, hemoroidy nebo různé druhy novotvarů. Pacienta k rektoskopii obvykle dožene krvácení z konečníku: Vyšetření pomůže odhalit, zda je důvod k obavám.
Jak probíhá rektoskopie
Vyšetření se provádí pomocí tzv. rigidního (neohebného, pevného) endoskopu zvaného rektoskop. Tvoří jej dlouhá, dutá a kovová trubice opatřená optickým systémem (který bývá pro lepší zobrazení opatřen zvětšovací čočkou) a zdrojem světla. Výkon se provádí v poloze na všech čtyřech při pokrčených loktech i kolenou. Před zavedením rektoskopu provede lékař vyšetření konečníku pohledem a pomocí prstu v rukavici. Pak nanese na konec rektoskopu znecitlivující mast (gel) a zvolna jej zavede do konečníku. Pod zrakovou kontrolou postupuje do požadované hloubky a kontroluje sliznici. Celé vyšetření trvá zhruba 5 až 10 minut.
Co dělat před vyšetřením
Rektoskopii je možné, pokud je to nutné, v určitých případech provést bez předchozí přípravy. Je-li vyšetření plánované, je příprava následující: Den před plánovanou rektoskopií nevečeřte a ráno nesnídejte. Je třeba, abyste se co nejlépe vyprázdnili, buď s pomocí glycerinového čípku, nebo si provedete malé klyzma s přípravkem YAL (tento přípravek užijete 1x večer před vyšetřením a 1x ráno, zhruba 1, 1,5 hodinu před výkonem. Yal je na předpis, který vám vystaví lékař při objednání. Pokud jste byli přijati do nemocnice již večer před výkonem, je možné, že vám bude proveden klystýr.
Po vyšetření
Rektoskopie je jednoduchý výkon, jenž vás po provedení nijak neomezuje. Pokud byly při výkonu odebrány vzorky sliznice, můžete pak drobně krvácet. V takových případech je vhodné zůstat zhruba hodinu pod dohledem lékaře.
V těhotenství
Rektoskopie se za určitých okolností může provést i u těhotné ženy.