Moje zdraví - péče o psychickou i fyzickou pohodu

Zbavte se špeku pod pasem. 5 metod, které na něj opravdu zaberou

Zbavte se špeku pod pasem. 5 metod, které na něj opravdu zaberou
Jak se zbavit tuku v nejproblematičtější části těla? • Autor: istock.cz
30. října 2023 • 05:00

Tuku v pase a nad ním je třeba se zbavit. Prospějete tím nejen své postavě, ale hlavně svému zdraví. Jaké metody zaberou? 

Pokud se dokážete zbavit tuku kolem pasu a v horní části břicha, nejspíše získáte pocit, že vypadáte lépe. Ale důležitější je, že možná díky tomu budete žít déle, protože ukládání tuku v těchto partiích je spojeno s vyšším rizikem rozvoje srdečních chorob, cukrovky, a dokonce i některých druhů rakoviny. A naopak lidé, kteří se dokážou tohoto tuku zbavit, se nejspíše dočkají zmírnění oběhových potíží, ale také se jim třeba bude lépe spát. Proto má smysl se snažit o to, abyste se tohoto špeku zbavili. 

Kilogramy navíc jsou bohužel často zdrojem šikany. Podívejte se na příběh jedné z těch, které to zažívaly od dětství: 

Video se připravuje ...
Od dětství jsem slýchala, že jsem tlusté prase, sebevědomí jsem si dodávala střídáním parterůVIDEO 

Nemá ale smysl zaměřit se jen na něj a čekat zázraky. „Není možné se zaměřit jen na jednu část těla a na té hubnout. Nejde to ani pomocí diety, ani pomocí cvičení,“ upozorňuje odborník na výživu Pavel Suchánek ze společnosti FitBee. To, že ani intenzivní cvičení nevede k tomu, že by šlo některé partie snáze zredukovat, doložila i tato studie publikovaná před časem v Journal of Strength and Conditioning Research.

Podle Suchánka má smysl snažit se o celkové zhubnutí, díky němuž zmizí i břišní tuk – často jde zejména o tuk útrobní uložený mezi orgány. 

Prostě se víc hýbejte

Zaměřit se při cvičení jen na tuk kolem pasu a nad ním není dobrý nápad, ale zhubnout na břiše bývá snazší než shodit tukové zásoby třeba na zadku, bocích a stehnech – odborníci v tomto případě hovoří o metabolicky aktivním tuku, který lépe reaguje například na intenzivní tělesnou aktivitu. Více například tato studie.

Jinými slovy, má smysl celkově začít více se hýbat, abyste shodili, a na břichu se to dost možná projeví více než jinde. Nemá ale smysl, abyste se soustředili jen na cviky na břicho, efekt nebude zdaleka takový. 

Zkuste intervalový trénink

Zdá se, že na břicho nejvíce platí HIIT neboli vysoce intenzivní intervalový trénink. Tedy cvičení, při kterém člověk střídá cvičení o vysoké zátěži s nízkou zátěží, případně s odpočinkem. Může jít o jízdu na kole, plavání, běhání nebo třeba skákání přes švihadlo – trik je v tom, že chvíli makáte skoro ze všech sil a pak si dáte pauzu, během níž se vaše tepová frekvence zase vrátí do normálu. Celkově by měl intervalový trénink zabrat 30 až 45 minut. 

Posilujte

Nedílnou součástí vašeho tréninkového plánu by se mělo stát posilování, protože i ono trochu přispívá ke spalování tuků. Ale hlavně vám pomáhá budovat si svalovou hmotu, která i v klidu spotřebovává více energie než tukové zásoby.

Zaměřte se na cukry

Určitě má smysl zaměřit se na odlehčení jídelníčku, zejména pak má smysl hodně omezit cukry, a to především ty ve sladkostech včetně nápojů, zrádný je v tomto směru alkohol. Příloh či pečiva se nezbavujte, ale zaměřte se na to, abyste jedli skutečně celozrnné výrobky. Včetně třeba těstovin nebo rýže. 

Rozhodně potřebujete bílkoviny

Omezení příjmu sacharidů ale rozhodně neznamená, že byste měli trpět hlady. O to více se zaměřte na dostatečný příjem kvalitních bílkovin v podobě drůbežího masa, ryb, libového hovězího, vajec, případně luštěnin.  Nezapomínejte ani na ovoce a zejména zeleninu. 

Autor: Ema Ludvíková
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.