Moje zdraví - péče o psychickou i fyzickou pohodu

Plešatost! Jak zabránit padání vlasů? Tohle opravdu funguje

Plešatost! Jak zabránit padání vlasů? Tohle opravdu funguje
Alopecie u mužů má řešení v podobě transplantace • Autor: istock.cz
9. května 2024 • 05:00

Plešatění a ztráta vlasů je pro každého postiženého velký problém. I když se týká obou pohlaví, muže postihuje daleko častěji. Po padesátce dokonce každého druhého.

Během života nám vypadne až několik desítek tisíc vlasů. U zdravého člověka je to denně kolem osmdesáti až stovky, při mytí i několikanásobně více. Přitom trvá asi šest měsíců, než nám na stejném místě z kořínku vyroste nový vlas. Tento proces ztráty a obnovy vlasů trvá celý život. Problém nastává, když vlasy padají kontinuálně a přitom nerostou nové. Začne se vytvářet pleš, která se může rozrůstat. Pak mluvíme o alopecii.

Proč nám vlasy padají?

Příčin neobvyklého vypadávání vlasů je poměrně mnoho. U mužů jde především o genetické důvody, a to dokonce až v 90 procentech. Platí to i pro nejčastější druh plešatosti – androgenní alopecii. Při ní začnou vlasy řídnout nejprve v oblasti koutů a čela, potažmo na temeni hlavy.

„Vlasy ustupují většinou rovnoměrně, a proto si onemocnění v počátku mnoho lidí ani nevšimne. Nejčastěji se začíná rozvíjet po pubertě, a zhoršuje se na jaře a na podzim, z nadmíry stresu, fyzického vypětí, nebo v souvislosti s přidruženými nemocemi, například s lupy nebo seboroickou dermatitidou,“ říká tricholožka Lenka Kašpaříková z Clinical Hair&Health. Androgenní alopecie se zatím nedá vyléčit, jen zpomalit. Proto stále více mužů nakonec zvolí zásadnější řešení – vlasovou transplantaci. Jen loni ji zvolily jako řešení ztráty vlasů 2,2 miliony pacientů.

Není to už tabu

Dřív tomu tak nebylo, transplantaci považovali muži spíš za něco jako sci-fi , nebo manýru celebrit. „Doba se změnila, muži se starají a zajímají o svůj vzhled. Dnes se i slavní muži k vlasové transplantaci bez ostychu přiznávají – i díky nim se pak možnosti procedury šíří mezi lidmi,“ říká estetický chirurg Roman Kufa z Perfect Clinic.

Ideálními adepty pro výkon jsou muži mezi třiceti či čtyřiceti lety, kteří mají středně pokročilou ztrátu vlasů, například výrazné kouty. „Transplantace naopak není vhodná pro příliš mladé pacienty, protože u nich může ztráta vlasů ještě výrazně pokračovat. Dolní věková hranice je tedy asi 25 let,“ upřesňuje odborník na vlasovou transplantaci z Perfect Clinic MUDr. Tomáš Herma.

Kdy dorostou?

Ne vždy ale vlasy vypadnou navždy a bez obnovy. Při difuzní alopecii dochází k rovnoměrnému vypadávání vlasů po celé hlavě a způsobují ho nejčastěji infekční, chronické či autoimunitní nemoci, někdy také velký stres nebo některé léky. Onemocnění je většinou dočasné, a po dobré léčbě základní příčiny vlasy znovu dorostou. Dorůstat můžou i při alopecii areata. K té mívají někteří lidé genetické předpoklady, způsobit ji může i velký stres.

Dochází při ní k autoimunitní reakci, kdy imunitní systém začne na specifi ckých místech napadat vlasové cibulky. Výsledkem jsou pak ohraničené lysiny, mnohdy i celková holohlavost. „Vždy je třeba zahájit léčbu co nejdříve,“ zdůrazňuje Lenka Kašpaříková.

Čas na zpomalení

„Pokud u klienta diagnostikujeme alopecii areata, doporučujeme léčbu v podobě šamponu a vlasové vody, které doplní železo, vitaminy B a podpoří prokrvení pokožky. Dále také komplex vitaminů a aminokyselin na vnitřní užití. Holá místa po léčbě většinou po několika týdnech až měsících dorostou,“ vysvětluje odbornice. Důležitý je i zdravý jídelníček, odpočinek, spánek a celkové zklidnění. „Alopecie areata je často signálem, že je třeba zpomalit a víc se soustředit na sebe,“ doplňuje Lenka Kašpaříková.

Ruční sázení vlasů

Když vypadávání vlasů nezastaví přísun minerálů, vitaminů, zdravá strava, odpočinek a další konzervativní metody, je na čase zvažovat zmiňovanou transplantaci. Metody výkonu můžou být robotické, tedy speciálním přístrojem, anebo manuální – štěp po štěpu ručně aplikuje lékař. „Robotická transplantace nemusí být sice tak jemná jako manuální, její výhodou je ale menší časová náročnost,“ vysvětluje MUDr. Herma.

Ruční „sázení“ vlasových štěpů se provádí speciální dutou mikrojehlou, kterou se jemně navrtávají soubory vlasových cibulek. Jedna po druhé se odebírají z kůže hlavy a velmi opatrně se vkládají do místa vlasového úbytku. „Tam se postupem času přihojí a začnou opět produkovat vlasy,“ doplňuje lékař.

Vypadávání vlasů a vysoký tlak

Větší riziko vypadávání vlasů hrozí mužům, kteří mají vysoký tlak a nedostatek pohybu. Vyplývá to ze studie univerzity v Clevelandu. Kouření stres a nadměrné slunění je připravuje nejčastěji o vlasy ve střední části hlavy, zatímco prodělaná rakovina ničí vlasový porost spíše kolem spánků a po obvodu hlavy.

Komu vlasy nepadají?

Obecně by se dalo říct, že nejnižší riziko vypadávání vlasů mají ženy, které milují kávu a používají na hlavu nějakou ochranu proti slunci – klobouk nebo čepici.

I když alopecie postihuje obě pohlaví, ženy jsou postiženy výrazně méně. O to hůř ztrátu vlasů snášejí. Nejčastějším důvodem problémů není genetika jako u mužů, ale hormony, přesněji jejich nerovnováha – nejčastěji v těhotenství a v menopauze. Negativní vliv má i nadbytek mužských hormonů či přecitlivělost ženského organismu na ně. Ženy také přicházejí o vlasy kvůli nevhodné stravě a tvrdým dietám. Tělo při nich trpí nedostatkem živin, zejména železa.

Domácí recepty pro růst vlasů:

Cibule na hlavu:

Na holá místa můžete použít čerstvou cibuli. Vtírejte ji do pokožky tak dlouho, až kůže zčervená. Potom pleš pomažte medem. Tento recept patří z těch babských mezi údajně nějúčinnější.

Bylinný roztok jako masáž:

Do 350 ml Alpy přidejte dvě hrsti nadrobno nařezaných kořenů lopuchu a dvě hrsti nařezaných kořenů kopřivy. Nechte týden louhovat, občas směs protřepejte. Pak sceďte a doplňte půl litrem destilované vody. Můžete přidat i trochu parfému. Obden si výluhem lysá místa masírujte. Po každém umytí hlavy se provádí výluhem intenzivní masáž vlasových kořínků. Všechny ingredience seženete v lékárnách, v bio obchodech nebo specializovaných prodejnách s bylinami.

Autor: Marie Chmelíková
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.