Nadměrné slunění neškodí jen kůži. Víte o rakovině očí? | Moje zdraví

Nadměrné slunění neškodí jen kůži. Víte o rakovině očí?

Nadměrné slunění neškodí jen kůži. Víte o rakovině očí?
Autor: iStock.com
31. srpna 2019 • 06:00

I když se před následky přílišného opalování stále varuje, mnoho lidí toho nedbá. Neuvědomují si přitom, že už jen zčervenání kůže, natož její spálení je nebezpečné vzhledem k možnému vzniku nádorového onemocnění. Kromě kožních problémů slunce škodí i očím.

To, že v létě je potřeba chránit oči, ví každý. Sluneční paprsky, slaná nebo chlorovaná voda, to vše může oči dráždit a způsobovat začervenání. Mnohem menší povědomí mezi lidmi ale je o tom, že i v oku může následkem UV záření vzniknout nádorové onemocnění.

Nedostatečná ochrana očí před UV zářením je přitom společně s umělým osvětlením jedním ze dvou hlavních viníků nárůstu počtu pacientů s diagnostikovaným nitroočním melanomem. Ten přitom patří k nejzhoubnějším nádorům vůbec.

Nitrooční melanom

I když se před následky přílišného opalování stále varuje, mnoho lidí toho nedbá. Neuvědomují si přitom, že už jen zčervenání kůže, natož její spálení je nebezpečné vzhledem k možnému vzniku nádorového onemocnění. Kromě kožních problémů slunce škodí i očím.

Zhoubný melanom se může objevit na povrchu oka, v oblasti víček a spojivek, ale i uvnitř oka. Onemocnění se nevyhýbá ani dětem, projevit se přitom může až o několik let později. „Rakovina víček postihuje stejně muže i ženy. Nejohroženější skupinou jsou lidé nad 45 let, ale může postihnout kteroukoliv věkovou kategorii,“ vysvětluje Pavel Stodůlka, přednosta sítě očních klinik Gemini.

Sluneční brýle i pro děti

Riziko onemocnění melanomem je podle něj vyšší u lidí, kteří k němu mají sklony geneticky. Platí přitom, že potíže se mohou projevit se zpožděním i několika let. Proti UV záření by proto měly být chráněny i děti, pokud jsou často na prudkém slunci.

 

Jak vysvětluje Pavel Stodůlka, ještě před zhruba 50 lety byl nitrooční melanom spíše raritou, dnes počet pacientů s tímto onemocněním stále roste. Ročně toto onemocnění postihne zhruba 600 Čechů. „Výskyt rakoviny očních víček, zejména melanomu, postupně stoupá. Nejčastější příčinou je UV záření, jehož intenzita je nejvyšší v jarním a letním období,“ vysvětluje Silvie Ovesná, lékařka zlínské oční kliniky Gemini.

Na růstu počtu nemocných se podle lékařů spolupodílí životní styl, kdy lidé tráví stále více času v uzavřených prostorách pod umělým osvětlením. Nedostatkem denního světla tak dochází ke ztrátě přirozené pigmentace kůže a oka, která má ochrannou funkci. Pokud člověk tráví příliš času pod umělým osvětlením, může o tuto ochranu zcela přijít.

Nemoc je třeba včas odhalit

Včasné odhalení onemocnění může zachránit zrak i život pacienta. Riziko zanedbání léčby spočívá především v tom, že v počátečních stádiích nitrooční melanom nebolí. „V časném stadiu může být rakovina na povrchu oka relativně dobře odhalitelná, například změnou tvaru víček nebo oční štěrbiny, novotvary na víčkách nebo změnou barvy kůže a oka. Pokud však nádor vyrůstá uvnitř oka ze sítnice, může trvat i roky, než se projeví, například zhoršeným viděním nebo zastíněním zorného pole. U melanomu větších rozměrů hrozí metastázy do plic, mozku, jater či kostí,“ popisuje Stodůlka.

Proto jsou podle něj důležité preventivní oční prohlídky, které by měl člověk starší 40 let absolvovat jednou za dva roky. Pozdě objevený melanom může zapříčinit slepotu, a pokud metastázuje i do jiných orgánů, pak i smrt pacienta. Optimální léčba je volena podle typu a stadia onemocnění. „Obdobně jako u rakoviny kůže může být voleno mezi ozařováním a chirurgickým zákrokem nebo jejich kombinací,“ říká Pavel Stodůlka.

Následky slunečního záření jsou přitom oprávněně spojovány spíše s nádory kůže. Podle poslední Zdravotnické ročenky (2017) představují zhoubné nádory v průměru čtvrtinu všech úmrtí v Česku a druhou nejčastější příčinu smrti po nemocích srdce a cév. Na zhoubný melanom kůže, který velmi rychle metastázuje do dalších částí těla, zemře ročně v České republice okolo 400 osob.

Ochrana na prvním místě

Tak jako je důležité chránit před nebezpečným slunečním zářením kůži, podstatná je i ochrana očí a očního okolí. Jemnou kůži víček je možné chránit krémy s vyšším ochranným faktorem a brýlemi s dostatečným filtrem. V neposlední řadě by se nemělo zapomínat ani na pokrývku hlavy s kšiltem, který stíní oči před prudkým sluncem.

 

 

 

 

Autor: Alžběta Javorková
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.