Prvosenka jarní (petrklíč) | Moje zdraví

Prvosenka jarní (petrklíč)

Prvosenka jarní (Primula veris), lidově též petrklíč, je drobnější vytrvalá bylina. V lidovém léčitelství se používá pro přípravu čajů nebo nálevů, kdy pomáhá při celé řadě zdravotních potíží. Rostlina se dožívá mnoha let.

Popis

Prvosenka jarní je bylina dosahující i s květem výšky 20–25 cm. Z podzemního oddenku vyrůstají měkké listy uspořádané v přízemní růžici. Vonné žluté květy vyrůstají na jednostranném okolíku. Prvosenka jarní se může dožít více než padesáti let.

Účinné látky

Petrklíč obsahuje minerální soli, flavonoidy, vitamín C, estery kyseliny salicylové, kyselinu křemičitou, glykosidy, karoten, saponiny primeverin a primulaverin, stopy silice a další.

Účinky na zdraví

Prvosenka má sedativní účinky, takže je možné ji použít při nervovém přepětí, bolestech hlavy nervového původu i při problémech se spánkem. Nálev z květů bylinky pomáhá při nachlazení, zánětech horních cest dýchacích a kašli, protože výrazně zlepšuje vykašlávání. Dále působí petrklíč močopudně, a pomáhá tak k rozpadu drobných močových kamenů. Většinou se používá jako součást bylinných směsí (např. s jitrocelem, černým bezem, podbělem, fenyklem a dalšími při průduškových onemocněních).

Výskyt

Prvosenku najdeme především v Evropě a Asii, zejména pak v teplejších polohách nížin a pahorkatin, zejména ve světlých listnatých lesích, hájích, prosluněných stráních a v křovinách. Dokáže přežít i chladné podnebí, například v severním Skotsku. V Česku jde o vzácný, až ohrožený druh rostliny.

Sběr

Léčivé látky obsahuje květ a oddenek – ten ovšem pro léčebné účely v domácí lékárně nepřipadá v úvahu, protože rostlina je chráněná! Květy bez stonku se sbírají od dubna do května, suší se velmi rychle a ve stínu, umělá teplota nesmí překročit 40 °C. 

Domácí recepty

Čaj 

Čaj z květů čistí pleť, odstraňuje pihy a vyrovnává vrásky. 2 lžičky květů nebo řezané natě přelijeme ¼ l vařící vody a necháme 15 minut louhovat. Pijeme vlažný, 1 šálek denně.

Autor: Marie Bezděková
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.