Borovice lesní | Moje zdraví

Borovice lesní

Borovice lesní je strom, jehož mladé výhonky se využívají v léčitelství. Borovice pomáhá především při léčbě dýchací soustavy.

Popis

Borovice lesní (Pinus sylvestris) je jehličnatý, dlouhověký strom dožívající se několika stovek let. Kůra dolní části kmene je šedohnědá, deskovitě rozpukaná. Jehlice dlouhé 4 - 8 cm, vyrůstají ve svazečcích po dvou. Borovice kvete v dubnu až červnu (poprvé ve stáří 15 - 20 let). Samčí šištice jsou žluté, samičí růžově červené a lze je nalézt jednotlivě až po třech na koncích větví pod vrcholovým pupenem. Dozrávají v 3 - 10 cm dlouhé, kuželovitě vejcovité šišky.

Velký přehled léčivých bylinek najdete zde.

Účinné látky

Pupeny borovice obsahují řadu důležitých přírodních látek – zejména terpeny (pinen, limonen nebo cymen) obsažené v jejích silicích. Dále v nich najdeme také pryskyřici, třísloviny, hořčiny, aromatické kyseliny, vitamín C a další látky.

Použití

Praktické využití najde borovice při výrobě éterických olejů, léčivých mastí, sirupů, medu i kosmetiky. Často se přidává i do koupelí.

Účinky na zdraví

Léčivé přípravky z borovice se nejčastěji využívají při onemocnění horních cest dýchacích. Pomáhají uvolňovat ucpané dutiny, usnadňují vykašlávání, očišťují průdušky, bojují proti bakteriím a zároveň celý organismus posilují. Dokáže si však poradit také s horečkou či zánětem močového ústrojí. Borovice posiluje imunitu, oči, pokožku i vlasy, má pozitivní vliv na oběhový systém.

Přírodní přípravky s obsahem výtažku z borovicových pupenů by nikdy neměly být používány dlouhodobě vzhledem ke zmíněným terpenům, které mohou působit poměrně silně dráždivě.

Výskyt

Borovice se přirozeně vyskytují výhradně na severní polokouli. Areál rozšíření rodu je velikýː rostou od oblasti severských lesů přes mírný pás a subtropy až do hor tropů, od mořské hladiny až do výšek 4000 m n. m. V mnoha oblastech tvoří dominantu lesních porostů, někde vystupují až k horní hranici lesa nebo i nad ní.

V Česku roste původní borovice lesní pouze ostrůvkovitě  v Polabí, na Šumavě, na Třeboňsku, ve Slavkovském lese, na Českomoravské vrchovině a na skalnatých a příkrých stráních zaříznutých údolí řek Jihlavy, Oslavy, Rokytné, Dyje. Najdeme ji také v pískovcových skalních městech.

Sběr

Z borovice lesní se sbírají pupeny, a to ještě před tím, než se rozvinou (konec dubna a začátek května). Pupeny odlamujte šetrně a ukládejte do papírového sáčku či proutěného košíčku.

Domácí recepty

Borovicový sirup na podporu imunity

Litrovou sklenici mladých výhonků jemně omyjte pod tekoucí vodou a nakrájejte na asi centimetrové kousky (můžete je i rozmačkat ve hmoždíři). Do sklenice střídavě vkládejte výhonky a cukr (vždy asi čtyřcentimetrovou vrstvu výhonků důkladně prosypte čtyřmi lžičkami cukru. Pokračujte, odkud nebude sklenice zcela plná. Na konci můžete přidat trochu vody.

Sklenici uzavřete a nechte ji na slunném místě zrát po dobu přibližně jednoho týdne (za slunečného počasí). Je-li venku zataženo, může se doba přípravy protáhnout až dvojnásobně. Sirup z borovice poté přeceďte do menší nádoby a odebírejte podle potřeby. Skladuje se na chladném a tmavém místě.

Autor: Marie Bezděková
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.