Šest návyků, kvůli kterým stárnete rychleji. A zbytečně | Moje zdraví

Šest návyků, kvůli kterým stárnete rychleji. A zbytečně

 • Šest návyků, kvůli kterým stárnete rychleji. A zbytečně
  Autor: istock.com
  4. září 2020 • 06:00

  Nikdo nechce stárnout rychleji, než musí. Existují však návyky, které vám zbytečně zkracují život nebo kvůli kterým starší vypadáte. A některé z nich možná děláte denně. Které zdánlivě neškodné zvyky byste měli vyměnit za jiné?

  1. Pití brčkem

  Při pití brčkem stahujete orbicularis oris, kruhový sval ústní. „Častým špulením rtů se prohlubují vrásky kolem úst podobně, jako se vám na čele vytvářejí například vrásky mimické,“ vysvětluje Ronda S. Farah, odborná asistentka dermatologie na University of Minnesota.

  Co dělat: Pijte rovnou ze sklenice, pokud pití brčkem vysloveně nevyžaduje váš zdravotní stav. Navíc plastová brčka už zdaleka nejsou trendy. Příliš ekologické ani zpravidla nejsou jejich přírodní náhražky.

 • 2. Znečištěné okolí

  Podle studie v časopise Journal of Investigative Dermatology se u lidí žijících v Číně a Německu v místech, kde došlo k mírnému nárůstu znečištění, objevilo o čtvrtinu více stařeckých skvrn na obličeji. „Znečištění může zhoršovat působení volných radikálů, které poškozují zdravé buňky pokožky a urychlují stárnutí, tvorbu vrásek, změnu barvy a jemnosti pokožky a mohou způsobovat i rakovinu kůže,“ vysvětluje pro server Oxygenmag.com plastická chirurgyně z New Yorku Amanda Sanzon. Mezi jejími klienty je řada těch, kteří se přestěhovali do města a po několika týdnech zaregistrovali, že se jejich pokožka mění k horšímu.

  Co dělat: Každý se nemůže odstěhovat na vesnici nebo do hor. Přesto můžete vliv znečištěného ovzduší částečně eliminovat. „Přidejte antioxidanty do svého každodenního režimu péče o pleť,“ radí Amanda Sanzone. Používejte  přípravky s vitamíny C a E, krémy s výtažky z hroznů, se zeleným čajem nebo resveratrolem. Peelingy používejte s mírou, nadměrná exfoliace může oslabit přirozenou bariéru pokožky a vést k většímu poškození znečištěním. Antioxidanty nezapomínejte doplnit ani do vaší stravy − ke každému jídlu si dejte čerstvé ovoce a zeleninu.

 •  3. Spaní na břiše

  Spaní na břiše je z hlediska stárnutí obličejové pokožky nejhorší ze všech dalších poloh. Když spíte zabořeni obličejem do polštáře, vytváříte na pokožku několikahodinový konstantní tlak. Důsledkem je ranní otok a zvýšená tvorba „mračících“ vrásek kolem očí a rýhy kolem rtů. Postupem času se pak urychlí i tvorba jemných linií zejména na čele a v dekoltu. Nemluvě o tom, že na polštáři se hromadí nečistoty z pokožky, což může být dobrou půdou pro bakterie, které mají vliv na zvýšenou tvorbu akné.

  Co s tím: Tady nenajdete žádný kompromis, jen jednoduchou radu: Vyhněte se této pozici za každou cenu.

 • 4. Stres a přepracovanost

  Toto vás asi nepřekvapí, tak jen trochu čísel: Ve studii zveřejněné v PLOS ONE sledovali vědci více než 2900 mužů a žen ve věku 30 až 64 let. Ti, kteří udávali vysokou míru pracovního nasazení a stresu, stárli rychleji, což se projevilo kratšími telomery. 

  Co dělat: Krátká období stresu v práci jsou běžná, dávejte si ale pozor, aby stres nepřešel do chronického stádia. Hlídejte si svůj work-life balance, mějte každý den čas na zotavení se z náročných momentů. Hlídejte si čas na odpočinek a sociální a fyzické aktivity. Workoholismus patří do minulého století. 

 • 5. Nedostatek spánku

  Nedostatek spánku je spojen s řadou zdravotních problémů včetně zvýšeného rizika srdečních onemocnění, rakoviny, cukrovky a obezity. Do tohoto seznamu si ale přidejte i stárnutí obličeje. Ženy ve věku 30 až 49, které spějí méně než 5 hodin denně po dobu jednoho měsíce, mají dvojnásobně více jemných vrásek, více vysušenou pokožku a více kožních problémů oproti těm, které spí déle. Vyplynulo to ze studie Estée Lauder a Case Medical Center z University Hospitals.

  Co dělat: Nepovažujte spánek za ztracený čas. Myslete na to, abyste spali alespoň sedm hodin každou noc. Pokud nemůžete spát, zkuste si přečíst, jaké jsou nejčastější příčiny a co s nimi.

 • 6. Přemíra televize

  Možná je vaší oblíbenou relaxací zalehnout před notebook a pustit si pár dílů oblíbeného seriálu za sebou. Jenže každá hodina u televize vás podle studie v British Journal of Sports Medicine stojí 21,8 minut života. Sledování televize v průměru šest hodin denně po celý život prý znamená rovnou o pět let kratší život než čeká ty, kteří žádnou televizi nesledují. „Sledování televize je sedavá aktivita, která zvyšuje riziko mnoha nemocí včetně srdečních chorob, cévní mozkové příhody a cukrovky,“ říká Lennert Veerman, hlavní autor studie z Rady pro rakovinu v Austrálii.  

  Co s tím: Nastavte si limit na maximálně dvě hodiny u televize denně. Podle Veermana řada dalších studií naznačuje, že právě tato doba riziko nezvyšuje. Ideální je být jiné hodiny dne naopak aktivní − procházka na čerstvém vzduchu je to nejlepší, čím si své lenošení u seriálů můžete „vykoupit“.

   

Autor: Pavla Skurovcová
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.