Co způsobuje kouření ženskému organismu? Více vrásek a horší pleť jsou to nejmenší | Moje zdraví

Co způsobuje kouření ženskému organismu? Více vrásek a horší pleť jsou to nejmenší

Co způsobuje kouření ženskému organismu? Více vrásek a horší pleť jsou to nejmenší
Důsledky kouření na ženský organismus • Autor: iStock.com
3. února 2020 • 12:00

Že má kouření neblahý vliv na organismus, je všeobecně známo. Trpí tělo i vzhled. I přesto si v České republice pravidelně či příležitostně cigaretu zapálí přibližně 22 % žen, které jsou starší 15 let. Kouření se podepisuje na jejich vzhledu, ovlivňuje plodnost a těhotenství a přibližuje je k nádorovému onemocnění. Co vše ženám kouření způsobuje?

Kouřením trpí nejen zdraví, ale i vzhled. Uvádí se, že za 10 let aktivního kouření mohou kuřáci zestárnout o více než 12 let. Kouřením trpí pleť, vlasy, ale i nehty a vše je viditelné. Kuřáci mají více vrásek, neboť jejich pleť ztrácí vitamín C, kolagen a elastin, a kvůli tomu může mít šedivý nebo zažloutlý nádech. Především ženy kuřačky pak často vypadají starší, než ve skutečnosti jsou. Vlasy v důsledku kouření slábnou, ztrácejí pigment a vitalitu. Dalším viditelným následkem kouření jsou zažloutlé zuby a špatný dech. Cigareta krásu opravdu nepřidává, ač se s ní mnozí cítí sebevědomě. A to nemluvíme o zdraví. Co všechno kouření ženám způsobuje?

Rychlejší cesta k nádoru

Riziko smrtelného onemocnění je u žen, které kouří, 3x větší než u žen nekuřaček a podle průzkumů mají i 25x větší riziko vzniku rakoviny plic. Kouření také způsobuje většinu onemocnění srdce a cév u žen pod 50 let a v porovnání s muži kuřáky mají ženy kuřačky až o 25 % vyšší riziko ischemické srdeční nemoci. A to není vše. Kouření má samozřejmě také vliv na vznik nádorových onemocnění, mezi něž patří rakovina prsu. A to jak aktivní kouření, tak i tzv. kouření z druhé ruky, kouření pasivní, tedy pobyt nekuřáků v zakouřeném prostředí. Potvrzují to i studie, které prokázaly, že ženy kuřačky s diagnostikovanou rakovinou prsu zemřely dvakrát dříve než ženy se stejnou diagnózou, které nekouřily. Příčinou je odhalená souvislost mezi expozicí cigaretovému kouři a zvýšenou tvorbou nádorových buněk při vzniku rakoviny prsu.

Kouření se též dotýká i druhého obávaného ženského onemocnění, rakoviny děložního čípku. Mezi ženami s HPV infekcemi měly ty, které kouří, vyšší virovou zátěž na děložním čípku než ženy, které nekouří. Souvislost mezi kouřením a onemocněním rakovinou prsu a děložního čípku potvrzují i odborníci. „Protože děložními sekrety se vylučují některé látky z tabákového kouře, zvyšuje se tak riziko nádorů, zejména děložního čípku. Kouření, především pokud žena začala kouřit v mladém věku, také zvyšuje riziko nádorů prsu,“ upozorňuje prof. MUDr. Eva Králíková z Centra pro závislé na tabáku 1. LF UK a VFN. Tento výčet negativních dopadů kouření na zdraví žen není ale zdaleka kompletní.

Kouření v těhotenství

Smutná statistika se týká také kouření během těhotenství. Podle dostupných údajů cigaretu v celé době těhotenství neodloží asi 7 % budoucích maminek. Proč? „Kouření není rizikem jen pro nastávající matky, ale samozřejmě také pro plod. Bohužel někdy slyšíme od našich pacientek, že jim gynekolog radil kouření jen omezit, ne přestávat, že by to pro dítě byl stres. To je úplný nesmysl, každá cigareta poškozuje, navíc stres zhoršuje. Těhotná žena by neměla ani pobývat v zakouřeném prostředí,“ dodává Eva Králíková. Kouření v těhotenství může vyvolat dlouhodobé problémy, hrozí nebezpečí předčasného porodu, děti vystavené tabákovému kouři ještě v děloze mají po porodu nižší hmotnost a mívají také nižší objem mozku. Jsou vystaveny zvýšenému riziku syndromu náhlého úmrtí kojenců, syndromu ADHD, astmatu a dalších nemocí.

Cigareta jako pomocník v sociální interakci

Důvodů pro típnutí poslední cigarety je mnoho, ale udělat tento krok a přestat není snadné. Mnohé ženy vnímají totiž cigaretu jako pomocnici ve společnosti, kdy bývají nervózní, neví, jak se chovat či jak využít čas, a cigareta je tohoto pocitu zbaví. „Ženy bývají více závislé psychosociálně, tedy potřebují kouřit zejména v určitých situacích či společnosti. Muži jsou naopak častěji závislí více fyzicky, na nikotinu. Ženy tedy někdy potřebují podrobněji probírat jednotlivá nekuřácká řešení svých typicky kuřáckých situací,“ sděluje svoji zkušenost z Centra pro závislé na tabáku prof. Králíková. Je mnoho žen, které začaly kouřit až v kuřáckém kolektivu, například s kolegy v práci nebo s kamarádkami. Ale je také hodně žen, které se právě se svojí kamarádkou nebo spolupracovnicí rozhodly s kouřením přestat.

Nekuřácká firma

Na základě těchto pozorování, kdy je právě pracovní prostředí místem, kde kouření začíná, přetrvává a je společensky respektováno, vznikl projekt „Nekuřácká firma“, který nabízí program odvykání kouření pro zaměstnance přímo ve firmách, kam docházejí vyškolení lékaři a pomáhají kuřákům projít celým procesem odvykání. Projekt Nekuřácká firma je vedený pod odborným lékařským dohledem a přispívají na něj zdravotní pojišťovny. „Každá podpora pomáhá, ať už to je rodina, kamarádky nebo kolegové. Chodí k nám několik skupin zaměstnanců z různých pracovišť. Prakticky všude se k těm, kteří přišli první, postupně přidávají další, většina kuřáků by totiž raději nekouřila,“ říká prof. Eva Králíková z 1. LF UK a VFN.

Podpora okolí je velmi důležitá. A je-li ve vašem domácím prostředí i v pracovním, snázeji se lze této závislosti, jež našemu tělu v ničem neprospívá, zbavit.

Autor: Petra Kubalová
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.