Jak zastavit vypadávání vlasů | Moje zdraví

Ztrácíte vlasy? Poradíme, jak zastavit jejich vypadávání

Video se připravuje ...
18. dubna 2019 • 06:00

Znají to ženy po porodu i muži po třicítce. Vlasy začínají řídnout a na hřebenu je jich ráno celý chomáč. Normální je ztráta do 100 vlasů denně. Pokud je jich víc, máte možná zdravotní problém a měli byste to začít řešit.

Bujará kštice je jednou ze známek zdraví. Průměrný člověk má na hlavě zhruba sto tisíc vlasů. S věkem se postupně začíná jejich počet zmenšovat, ale vypadávání je vysoce individuální.

Vlasy vyrůstají z vlasových folikulů, tedy váčků, a pokud vlas vypadne nebo je vytrhnut, za čas se ve váčku utvoří vlas nový. Vlasy mají stejně jako všechno ostatní v přírodě svůj cyklus. Rostou zhruba tři až sedm let, pak přecházejí do fáze odumírání a klidu, která trvá tři měsíce, a pak vlas vypadne.

Vlasové váčky jsou všude na těle kromě dlaní, spodní strany prstů a plosek nohou. Člověk jich má zhruba pět milionů.

Proč vlasy vypadávají?

Na nadměrném vypadávání (alopecii) vlasů mají hlavní podíl hormony, zejména testosteron. Proto jsou muži častěji plešatí než ženy. Také hormonální nerovnováha například po porodu, při kojení nebo onemocněních štítné žlázy či nadledvinek může vést k chudší pokrývce hlavy.

Zajímavé je, že vlasy na zadní straně hlavy jsou více odolné vůči testosteronu, proto dříve vypadává temeno a předek hlavy. Při transplantacích se také často přendávají vlasy ze zadní části hlavy dopředu.

Dalšími důvody, proč vlasy vypadávají, jsou stres a nedostatek vitamínů a minerálů. Psychická pohoda se na našem těle podepíše nejen na vlasech, ale i nehtech a kůži. Proto je důležité umět pracovat na odbourávání stresu a vyrovnané duši. Pokud nevíte, jak na to, podívejte se v našem videu.

Video se připravuje ...
10 rad, jak se zbavit napětí a stresuVIDEO 

Svou roli může sehrát i výběr nebo nadměrné používání vlasové kosmetiky. Pokud vám vlasy vypadávají, zkuste ji tedy vyměnit či omezit. Stejně tak se vyhněte častému mytí a fénování, které vlasům také škodí.

Jak omezit vypadávání vlasů?

Nejdůležitější je stanovit příčinu nadměrného vypadávání vlasů. Pokud je to stres nebo hormonální nerovnováha v důsledku nějaké životní situace (těhotenství, porod, kojení), je situace řešitelná úpravou životosprávy a odbouráním stresových faktorů.

Problém s vypadáváním vlasů lze řešit především změnou jídelníčku. Je důležité soustředit se na stravu bohatou na bílkoviny, rozhodně se vyhněte jakékoliv redukční dietě.

Proti vypadávání vlasů pozitivně působí především vitaminy skupiny B, zejména vitamin B2 neboli riboflavin, vitamin B5 neboli kyselina pantotenová a vitamin B6 neboli pyridoxin. Riboflavin je obsažen v kvasnicích, vnitřnostech (především játrech a ledvinách), mléce, vejcích, vepřovém a hovězím masu nebo rybách. Kyselinu pantotenovou najdete hlavně v mase a vnitřnostech, celozrnném pečivu a luštěninách. Taktéž pyridoxin je obsažen v mase a vnitřnostech, ve vejcích, rybách, kvasnicích, celozrnném pečivu, banánech, bramborách, zelí nebo ořeších.

Dále jsou důležité vitamín C, který najdete zejména v ovoci a zelenině, železo, selen, zinek a hořčík. Vhodné je jíst maso, vnitřnosti, luštěniny, mořské ryby, ořechy a fazole. Zinek vám poslouží nejen proti vypadávání vlasů, ale také proti jejich lámání a šedivění. Najdete ho v celozrnných výrobcích, sezamu, luštěninách, sóje, žloutku a rýži.

Masáž hlavy prokrví vlasové kořínky

Kromě úpravy stravy může pomoci i pravidelná masáž hlavy. Existují na ni i speciální přípravky nebo můžete použít rozmarýnový olej či tinkturu, která zároveň pomáhá i proti bolestem hlavy. Masáž posílí vlasové kořínky a urychlí prokrvení. Měla by se provádět pravidelně dvakrát denně tři minuty.

Kdy jít k lékaři?

Dalším řešením je zakoupení léčivých přípravků a doplňků stravy v lékárně, tím určitě nic nezkazíte. Krajním řešením je transplantace vlasů, před níž by měl být ale každopádně diagnostikován důvod ztráty vlasového porostu.

Vypadávání vlasů může totiž signalizovat mnohé zdravotní problémy, takže pokud trvá déle než tři měsíce a úprava stravy a životního stylu nepomáhá, určitě navštivte dermatologa.

Autor: Pavla Skurovcová
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.