Lupy | Moje zdraví

Lupy

Lupy se tvoří na hlavě, jedná se o nadměrné množství odumřelých částí kůže. Nejedná se o nijak závažné onemocnění, lupy jsou poměrně častým problémem. Avšak z estetického hlediska se jedná o velké znepříjemnění běžného života.

Lupy jsou kousky kůže, které se odlupují od pokožky hlavy a částečně odpadávají od hlavy a částečně zůstávají ve vlasech. Mohou mít různou velikost od malých nepatrných bílých teček až po větší kousky kůže.

Lupy se dělí na dva typy, na suché a mastné. Suché lupy méně svědí, sypou se, poletují a zůstávají na oblečení. Pokožka může být suchá, bývá často podrážděná a svědí. Mohou se na ní objevovat i začervenalá místa.

Mastné lupy zůstávají na pokožce, hůře se odlupují, více svědí a mohou zapáchat.

Postihuje

muži
ženy
děti

Projevuje se

pokožka hlavy

Příznaky lupů

Na pokožce hlavy se začnou tvořit bílé šupinky, které odpadávají a usazují se jak ve vlasech, tak na oblečení. Lupy se mohou objevovat na celé hlavě nebo pouze na některých místech. Postižená místa mohou svědit.

Jak vypadají lupy:

Příčinou tvorby lupů může být celá řada:

  • nevhodná vlasová kosmetika a péče (týká se to jak šampónů, tak i stylingových přípravků jako jsou gely nebo spreje). Někdy je na vině nedostatečné oplachování těchto přípravků, lupy může způsobovat i časté mytí nebo časté kartáčování svědící pokožky.
  • nesprávný jídelníček
  • chybějící vitamíny a minerály (především vitamín B, selen a zinek)
  • suchá pokožka
  • vážnější onemocnění, například lupénka, kvasinkové infekce nebo seboroická dermatitida. Při seberoické dermatitida se objevují plošky suché nebo mastné šupinkovaté kůže a zarudnutí ve vlasech, na obličeji nebo i v podpaždí. Lupénka má mnoho projevů - více se dočtete v zde.
  • stres nebo psychické vypětí.

Léčba

Úplně vyléčit lupy nelze, lze však pokožku udržovat s minimem výskytu lupů. Pro léčbu se využívají speciální šampóny, které jsou k dostání nejen v drogériích, ale hlavně v lékárnách. Důležité však je, abyste použili správný šampon na typ lupů, kterým trpíte (suché nebo mastné).

Pokud máte mastné lupy, používejte šampón a kondicionér se protiplísňovými a antibakteriálními účinky. Na suché lupy vyzkoušejte kosmetické přípravky s obsahem uklidňujících a hydratačních látek.

Pokud po několika týdnech užívání šamponu lupy nezmizí, je vhodné navštívit lékaře, který zjistí příčinu vašeho stavu, doporučí vám účinnější přípravky a případně předepíše léky nebo doplňky stravy.

Nenašli jste, co jste hledali?lupénkaekzémseboroická dermatitida

Léky

Na lupy, které se nedaří dlouhodobě potlačit, lékař může předepsat antimykotika.

Bylinky

Použijte 2 lžíce rozmarýny lékařské a přelijte ji 250 ml vroucí vody. Nechce vylouhovat a sceďte. Touto vodou si pak jednou denně opláchněte vlasy a nechte je přirozeně uschnout.

Homeopatika

Na velké šupiny kůže a padající vlasy, které doprovází svědění nebo pálení, se využívá Cantharis.

Inkubační doba

-

Očkování

ne

Délka léčby

záleží na příčině

Domácí léčba a babské rady

2 lžíce jablečného octa dejte do 500 ml vody a opláchněte si vlasy, které pak nechce přirozeně uschnout.

Vyšetření

Pokud se lupů nemůžete zbavit, kožní lékař vám provede dermatologické vyšetření, při kterém odebere vzorek kůže z postižené oblasti.

Možné komplikace

Pokud lupy neléčíte, mohou vzniknout na pokožce hlavy velké strupy, jejichž vymizení trvá poněkud déle.

Prevence

Abyste předešli lupům, je vhodné používat šetrné vlasové přípravky a nemýt si vlasy příliš často a ani v příliš horké vodě. Pokud se vám vlasy hodně mastí, využívejte pro jejich častější mytí šampony k tomu určené.

Lupy mají tendenci se tvořit hlavně v zimě, kvůli změnám teplot, proto je vhodné nosit čepici. Dále jsou důležité správná strava, dostatek vitamínů a minerálů, především vitamínů B a zinku. Lupy také mohou znázorňovat psychickou nepohodu jedince nebo poruchu imunity.

Závažnost onemocnění

lehké
střední
vážné

Kdy jít k lékaři

Pokud se vám nedaří lupy dlouhodobě odstranit běžnými způsoby, zajděte si ke kožnímu lékaři.

 

Nejnovější články

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.