Lupy
Lupy se tvoří na hlavě, jedná se o nadměrné množství odumřelých částí kůže. Nejedná se o nijak závažné onemocnění, lupy jsou poměrně častým problémem. Avšak z estetického hlediska se jedná o velké znepříjemnění běžného života.
Lupy jsou kousky kůže, které se odlupují od pokožky hlavy a částečně odpadávají od hlavy a částečně zůstávají ve vlasech. Mohou mít různou velikost od malých nepatrných bílých teček až po větší kousky kůže.
Lupy se dělí na dva typy, na suché a mastné. Suché lupy méně svědí, sypou se, poletují a zůstávají na oblečení. Pokožka může být suchá, bývá často podrážděná a svědí. Mohou se na ní objevovat i začervenalá místa.
Mastné lupy zůstávají na pokožce, hůře se odlupují, více svědí a mohou zapáchat.
Postihuje
Projevuje se
Příznaky lupů
Na pokožce hlavy se začnou tvořit bílé šupinky, které odpadávají a usazují se jak ve vlasech, tak na oblečení. Lupy se mohou objevovat na celé hlavě nebo pouze na některých místech. Postižená místa mohou svědit.
Jak vypadají lupy:
Fotogalerie
Příčinou tvorby lupů může být celá řada:
- nevhodná vlasová kosmetika a péče (týká se to jak šampónů, tak i stylingových přípravků jako jsou gely nebo spreje). Někdy je na vině nedostatečné oplachování těchto přípravků, lupy může způsobovat i časté mytí nebo časté kartáčování svědící pokožky.
- nesprávný jídelníček
- chybějící vitamíny a minerály (především vitamín B, selen a zinek)
- suchá pokožka
- vážnější onemocnění, například lupénka, kvasinkové infekce nebo seboroická dermatitida. Při seberoické dermatitida se objevují plošky suché nebo mastné šupinkovaté kůže a zarudnutí ve vlasech, na obličeji nebo i v podpaždí. Lupénka má mnoho projevů - více se dočtete v zde.
- stres nebo psychické vypětí.
Léčba
Úplně vyléčit lupy nelze, lze však pokožku udržovat s minimem výskytu lupů. Pro léčbu se využívají speciální šampóny, které jsou k dostání nejen v drogériích, ale hlavně v lékárnách. Důležité však je, abyste použili správný šampon na typ lupů, kterým trpíte (suché nebo mastné).
Pokud máte mastné lupy, používejte šampón a kondicionér se protiplísňovými a antibakteriálními účinky. Na suché lupy vyzkoušejte kosmetické přípravky s obsahem uklidňujících a hydratačních látek.
Pokud po několika týdnech užívání šamponu lupy nezmizí, je vhodné navštívit lékaře, který zjistí příčinu vašeho stavu, doporučí vám účinnější přípravky a případně předepíše léky nebo doplňky stravy.
Léky
Na lupy, které se nedaří dlouhodobě potlačit, lékař může předepsat antimykotika.
Bylinky
Použijte 2 lžíce rozmarýny lékařské a přelijte ji 250 ml vroucí vody. Nechce vylouhovat a sceďte. Touto vodou si pak jednou denně opláchněte vlasy a nechte je přirozeně uschnout.
Homeopatika
Na velké šupiny kůže a padající vlasy, které doprovází svědění nebo pálení, se využívá Cantharis.
Inkubační doba
-Očkování
neDélka léčby
záleží na příčiněDomácí léčba a babské rady
2 lžíce jablečného octa dejte do 500 ml vody a opláchněte si vlasy, které pak nechce přirozeně uschnout.
Vyšetření
Pokud se lupů nemůžete zbavit, kožní lékař vám provede dermatologické vyšetření, při kterém odebere vzorek kůže z postižené oblasti.
Možné komplikace
Pokud lupy neléčíte, mohou vzniknout na pokožce hlavy velké strupy, jejichž vymizení trvá poněkud déle.
Prevence
Abyste předešli lupům, je vhodné používat šetrné vlasové přípravky a nemýt si vlasy příliš často a ani v příliš horké vodě. Pokud se vám vlasy hodně mastí, využívejte pro jejich častější mytí šampony k tomu určené.
Lupy mají tendenci se tvořit hlavně v zimě, kvůli změnám teplot, proto je vhodné nosit čepici. Dále jsou důležité správná strava, dostatek vitamínů a minerálů, především vitamínů B a zinku. Lupy také mohou znázorňovat psychickou nepohodu jedince nebo poruchu imunity.
Závažnost onemocnění
Kdy jít k lékaři
Pokud se vám nedaří lupy dlouhodobě odstranit běžnými způsoby, zajděte si ke kožnímu lékaři.