Způsobují špatné podprsenky rakovinu? | Moje zdraví

Způsobují špatné podprsenky rakovinu?

 • 21. října 2021 • 14:00

  Oblečení může škodit zdraví, ať už jeho absence třeba tím, že nastydnete nebo se spálíte od sluníčka, tak i jeho přítomnost. Těsné džíny a mokré plavky způsobují gynekologické záněty. Některá tvrzení jdou ale ještě dál. Autoři knihy Móda si to žádá tvrdí, že špatně zvolená podprsenka může za vznik rakoviny prsu. Je to pravda?

  Redakce časopisu a webu Moje zdraví se spojily, aby společně podpořily projekt Chraň se na podporu prevence některých závažných onemocnění, která v době koronavirové pandemie zapomínáme hlídat. Projekt vznikl ve spolupráci s iniciativou Loono (www.loono.cz). Ta sdružuje tým mladých lékařů, studentů medicíny a dalších profesionálů, kterým záleží na tom, aby se lidé více zajímali o prevenci. V říjnu tak nastává ta pravá chvíle, jak si nejlépe hlídat svá prsa.  

  Video se připravuje ...
  Jak si správně vyšetřit prsa? Podívejte se na návod!VIDEO 

  S výběrem podprsenky to bývá kříž samo o sobě, natožpak když vás někdo začne děsit s tím, že její nošení může způsobovat rakovinu. Podle autorů knihy Móda si to žádá je to pro nás nepřirozené, ucpává lymfu a ve výsledku může způsobit rakovinu. Je to pravda? Znamená to tedy, že bychom měly tento kus oblečení odhodit?

 • Jaké jsou nejčastější příčiny?

  Podle lékařských statistik onemocní rakovinou prsu v České republice každá desátá žena. V Evropě a Spojených státech amerických je to prý dokonce každá osmá. Veřejnost ukazuje prstem na viníky a spousty podnětů. Můžou to být genetické zatížení, tedy to, jestli matka nebo sestra prodělaly tuto nemoc, špatná životospráva, zvýšená hladina hormonu estrogenu, věk nebo působení toxických látek.

 • Na vině jsou i velká prsa

  Kromě toho se ale kolem vznášejí i další rizikové faktory, které podle různých zastánců mohou za rakovinu prsu. Třeba velká ňadra. Ženy, které disponují větším objemem košíčků, prý mohou spíše onemocnět rakovinou prsu. Jenže podle lékařů je to jen mýtus. Nejde o to, že by velikost byla tím faktorem, ale o to, že může být obtížnější ve větších ňadrech ložisko odhalit. Proto je důležité se kontrolovat důkladně. Často se ale také objevuje názor, že nemoc spouští nošení podprsenek. Stojí za ním autorka knihy Doba jedová Anna Strunecká, ale i Sydney Ross Singer a Sonna Grismaijer, autoři knihy Móda si to žádá.

  Vliv může mít i velikost • Autor: Shutterstock
 • Zabijácká móda

  Chlapi by to zaručeně ocenili, my bychom trpěly a už v pětadvaceti tahaly prsa pod koleny. Tedy v případě, kdybychom daly na rady autorů knihy Móda si to žádá, která staví na pranýř podprsenky. Podle nich mohou za rakovinu prsu, a to hned z mnoha důvodů. Na spodním prádle, bez kterého si dnes většina z nás nedovede představit život, neshledávají ani píď pozitiv. Jeden z argumentů, o které se autoři Sydney Ross Singer a Sonna Grismaijer opírají, je ten, že i jiné kousky oblečení nám mohou způsobovat zdravotní komplikace.

 • Špatné jsou i boty nebo slipy

  Není to tedy pouze dámské spodní prádlo, čemu přisuzují zdravotní problémy. Podprsenky srovnávají třeba s botami. Když nosíte uzavřené, ve kterých se vám potí nohy, může to vést k plísním. U žen zase podpatky mohou deformovat páteř a způsobovat hallux valgus neboli vbočený palec. Ani pánové nejsou ušetřeni kritického pohledu z hlediska oblečení. Autoři knihy upozorňují na spojitost mezi těsnými slipy a neplodností.

 • Ucpávají proud lymfy

  Když se ale vrátíme k podprsence: Jako jeden z argumentů, proč ji nenosit a proč by nám mohla škodit, slouží i její tvar. "Tvar ženských ňader od přírody neodpovídá tvaru podprsenek. Kdyby tomu tak bylo, ženy by podprsenky nepotřebovaly," píšou ve své knize. Navíc je prý podprsenka příliš těsná, což způsobuje všechny problémy. Hlavní roli v tom hrají lymfatické žlázy. Ty slouží k tomu, aby z našeho těla vyplavovaly škodlivé látky, které by se jinak v organismu hromadily. 

 • Může za to i estrogen

  A v důsledku působení škodlivých látek může tkáň degenerovat natolik, že se jedna nebo více rakovinotvorných buněk, které máme všichni v sobě, můžou začít nekontrolovaně množit. Pak tkáň ztrácí svou obranyschopnost a zhoubné buňky nezvládá odstraňovat. Ucpaná lymfatická žláza ale může působit i na hormony, konkrétně estrogen. Ten se vyplavuje během celého cyklu a spolu s progesteronem připravuje tělo na těhotenství. Může mimo jiné i za to, že se nám během menstruace trochu zvětší prsa. No a protože máme nevhodnou podprsenku, tak se prsa zaškrtí – a lymfa už vůbec nemá šanci.

  Dejte si pozor na to, jestli vám není podprsenka příliš těsná • Autor: Shutterstock.com

 • Co tedy dělat?

  Nejlepší možností, jak tomu zabránit, je nenosit spodní prádlo. Samotní autoři jsou si ale vědomi, že v dnešní době to není úplně možné, alespoň v civilizovaných státech. Přesto bychom měli nosit spodní prádlo jen z nezbytně nutných důvodů. A když už, tak ať je co nejvolnější. Jenže to zase trochu koliduje s dalšími zdravotními riziky, která jsou s (ne)nošením podprsenky prokazatelně spojena, jako je bolest zad v důsledku nekvalitního, nepadnoucího spodního prádla. Další prevencí proti ucpání proudu lymfy jsou i pravidelné masáže.

 • Kde je pravda?

  Dělat závěry, zda podprsenka skutečně může vést k rakovině, či nikoliv, je bruslení na hodně tenkém ledě. Nicméně autoři knihy Móda si to žádá jsou antropologové, nikoliv lékaři. Ti se totiž naopak snaží veřejnost uklidnit, že žádný výzkum doposud neprokázal spojitost mezi těmito dvěma veličinami. "Na vznik rakoviny nemá žádný vliv, jak těsné oblečení ženy nosí. Ani to, zda nosí podprsenku denně, nebo vůbec, nehraje roli," píše na stránkách www.mamo.cz onkolog Václav Pecha. Jeho názor potvrzují i další lékaři. Nejdůležitější je tedy přistupovat k oběma názorům se zdravým rozumem a najít si to své.

  Článek vyšel v původním znění na ženy.cz.

  Jak na samovyšetřování a co dělat pro prevenci, vám pravidelně připomíná i nezisková organizace Loono svou kampaní #prsakoule, která se věnuje právě prevenci onkologických onemocnění a zejména pak prevenci rakoviny prsu. Na webu www.preventivniprohlidka.cz naleznete, jaké prohlídky máte absolvovat podle vašeho věku a pohlaví.

  LOONO PODPORUJEME PREVENCI

  MUDr. Martina Čermáková, garant odborného obsahu Loono, je součástí týmu neziskové organizace Loono už pátým rokem a má na starosti odborný obsah. Již dva roky se stará o pacienty ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové – aktuálně na Oddělení urgentní medicíny.

  Celý článek o tom, jak si hlídat svá prsa, si můžete přečíst v aktuálním čísle časopisu Moje zdraví, které koupíte na stáncích. Předplatné pořídíte z pohodlí vašeho domova na www.ikiosek.cz/mojezdravi nebo přes predplatne.cnc@cpost.cz.

 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.