Gynekomastie: Proč mužům rostou prsa a jaké je řešení? Podprsenka to nebude.
Gynekomastie se projevuje jako oboustranné zvětšení bradavky a prsního dvorce včetně tělesa mléčné žlázy, které lze obvykle nahmatat a při tlaku na něj pacient často pociťuje bolest.
Gynekomastie může vést k subjektivním potížím, jako je pocit napětí v prsou a citlivost bradavek na dotek, ale může být i zcela bez příznaků (asymptomatická).
Jak často se vyskytuje gynekomastie?
Četnost výskytu fyziologické gynekomastie se liší v závislosti na věku:
V raném kojeneckém věku je pozorována u 60 až 90 % chlapců, obvykle však ustoupí během několika týdnů po narození.
Během puberty se může vyskytnout již ve věku deseti až dvanácti let, nejčastěji je však pozorována u 13- až 14letých chlapců, a to až v 60 procentech; ve více než 40 % všech případů však v následujícím roce až dvou letech tato forma gynekomastie spontánně vymizí. Vývoj pohlavních orgánů s tvorbou sekundárních pohlavních znaků a fyziologický růst varlat nejsou ovlivněny a probíhají normálně.
Třetí vrchol výskytu je ve věku 50 až 80 let, kdy je postiženo 25 až 65 % mužů v této věkové skupině.
Proč mužům rostou prsa?
Gynekomastie není samostatným onemocněním, ale příznakem narušeného poměru estrogenů a androgenů. Možné příčiny této narušené hormonální rovnováhy jsou různé. Gynekomastie se však často vyskytuje zcela fyziologicky v určitých fázích života (u novorozenců, v pubertě nebo ve stáří).
- hormonální nerovnováha mezi estrogeny a androgeny – především zvýšená hladina nebo účinek estrogenů, anebo naopak snížená hladina nebo účinek androgenů.
- nádory varlat, nadledvin nebo hypofýzy, které produkují hormony.
- systémová onemocnění – např. jaterní cirhóza, hypertyreóza, obezita, selhání ledvin.
- léky – např. spironolakton, cimetidin atd., ale také anabolické androgenní steroidy (zneužívané při dopingu).
- drogy – např. alkohol, heroin, metadon, marihuana, amfetaminy.
- vliv životního prostředí a výživy (vzácné) – např. sójové mléko, mýdla a šampony s přísadami levandule nebo čajovníkového oleje, fytoestrogeny, izoflavony.
- mechanické vlivy – tlak, náraz, tření (např. u vojáků).
- genetické faktory – např. chromozomální abnormality u Klinefelterova syndromu.
Pravou gynekomastii je třeba odlišovat od pseudogynekomastie. Ta se vyznačuje nárůstem množství tuku bez zvětšení žlázové tkáně a obvykle se vyskytuje u mužů s nadváhou, ale může být způsobena i nezhoubným nádorem.
Jak problém řešit?
Ne každou gynekomastii je nutné léčit. Cílem je odstranit nebo léčit příčinné faktory. Fyziologická nebo idiopatická gynekomastie často vymizí sama. Léčba gynekomastie je nutná pouze v případě, že pacient pociťuje bolest nebo má psychické potíže z estetických důvodů.
V závislosti na spouštěcím faktoru je k dispozici:
- medikamentózní léčba
- chirurgický zákrok – pokud má pacient s prsy estetický problém, pokud se jedná o gynekomastii trvající šest až dvanáct měsíců.
Pokud i Vás gynekomastie trápí a nevíte si rady, navštivte svého praktického lékaře, urologa, androloga nebo endokrinologa.