Rakovina prsu: 6 varovných příznaků, které nepřehlížejte. A bulka to není! | Moje zdraví

Rakovina prsu: 6 varovných příznaků, které nepřehlížejte. A bulka to není!

Rakovina prsu: 6 varovných příznaků, které nepřehlížejte. A bulka to není!
Rakovina prsu je velmi dobře léčitelná. Je ale důležité přijít k lékaři včas • Autor: iStock.com
4. listopadu 2021 • 14:00

Nádor prsu, jímž ročně onemocní asi šest tisíc žen, z počátku většinou nebolí. Hlásí se plíživě – od citlivé kůže přes nenápadnou bulku kdekoliv včetně podpaží až po výtok z bradavky. Proto je důležité prsa kontrolovat svépomocí – ideálně vždy po menstruaci, kdy tělo čelí nejmenší hormonální smršti. 

Rakovinu prsu je potřeba hlídat. Velkou roli proto hraje samovyšetření, které by si každá žena měla dělat sama, a to nejlépe 7. den cyklu. Je třeba postupovat pomalu a hlavně důkladně. Návod, jak svá prsa vyšetřit, najdete např. na webu  zaměřeném na prevenci rakoviny prsu mamo.cz.

Video se připravuje ...
Které potraviny pomohou v prevenci proti rakovině?VIDEO 

Jaké jsou nejčastější příznaky rakoviny prsu?

Bulka v prsu

Jestliže si nahmatáte v prsu jakoukoliv bulku nebo tuhý útvar, je to jasný signál k návštěvě lékaře. Jen ten totiž s pomocí vyšetření na mamografu (případně i ultrazvuku) dokáže určit, zda se jedná o nezhoubnou cystu, anebo nádor. S nádorem může souviset i „vtažení“ části tkáně do prsu a následný důlek. Ani to není běžný stav – kůže na zdravém prsu bývá volná a hladká.

Nepravidelná bradavka

Nádor může v některých případech způsobit zploštění nebo vtažení bradavky. Může to být vidět na první pohled anebo v kontrastu s druhým prsem, jehož bradavka je zdravá – volná a pravidelná.

Každý prs je jinak velký

Některé ženy mají asymetrická prsa od dospívání, drobné odchylky velikosti a tvaru jsou normální. Zbystřit (a zajít k lékaři) byste měla v momentě, kdy se jeden prs postupně zvětšuje a tuhne.

Pomerančová kůže

To, co známe z jiných tělesných partií, například ze stehen a hýždí, se může týkat i nemocného prsu. Takzvaná pomerančová kůže se na prsu vytvoří v momentě, kdy nádorové buňky zaplní drobné lymfatické cévy.

Výtok z bradavky

Jestliže z bradavky vytéká krev nebo zabarvená tekutina, na nic nečekejte a jděte k lékaři. I tento příznak totiž signalizuje nádor prsu.

Zarudlá kůže a bolest

V mnoha případech se ukáže, že rudá a teplá kůže na ňadru je příznak zánětu. Může se ale jednat i o karcinom. To samé platí o viditelné a rozšířené spleti žilek a také o bolesti prsu. Způsobit to mohla hormonální změna, cvičení nebo namáhavá práce. Vyloučit nádor by ovšem měl opět lékař.

Nebojte se mamografu

Dobrá zpráva je, že rakovina prsu je velmi dobře léčitelná. Je ale důležité přijít k lékaři včas. Ideálně tehdy, kdy ještě žádné příznaky na těle nepozorujete. I ty nejdrobnější zhoubné změny v prsu dokáže odhalit rychlé a nebolestivé vyšetření na mamografu, na které mají zdarma jednou za dva roky nárok všechny ženy nad 45 let.

Už před touto věkovou hranicí by na vyšetření měly chodit ženy, jejichž maminky, tety či sestry dříve rakovinou prsu onemocněly. S výběrem vhodného akreditovaného centra, které má s mamografií a doplňkovým ultrazvukovým vyšetřením zkušenosti, vám může pomoci praktický lékař nebo gynekolog. Nebojte se ho zeptat a požádat o radu! Seznam center najdete zde.

Jak přesně se objednat a co dělat, když na vyšetření zdarma nemáte nárok, ale rády byste ho absolvovaly za poplatek, se dočtete tady.

Zajímá vás, jak probíhá vyšetření mamografem? Čtěte zde.

Autor: redakce Moje zdraví
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.