Úpal a úžeh: Jaké léky a homeopatika vám pomůžou od potíží a které naopak nebrat? | Moje zdraví

Úpal a úžeh: Jaké léky a homeopatika vám pomůžou od potíží a které naopak nebrat?

Úpal a úžeh: Jaké léky a homeopatika vám pomůžou od potíží a které naopak nebrat?
Nezapomeňte se chránit před sluncem kloboukem • Autor: iStock
28. července 2017 • 06:00

Schválně, kdo si to neplete a vždycky na první dobrou ví, co je úpal a co je úžeh? Mnozí si to vždycky osvěží na začátku sezóny, aby pak věděli, zda jde jen o celkové přehřátí, nebo vážnější problém v  podobě podráždění mozku. Pamatujete si ale, jaká je v obou případech první pomoc? 

I když si mnozí úpal a úžeh zaměňují či tomu přisuzují stejné příznaky, jde o dva rozdílné zdravotní problémy, které se navíc mohou i odlišně projevovat. Jenže je rozdíl, jestli jste celý den strávili v autě bez klimatizace, anebo se váleli přes poledne na přímém slunci, s naprostou absencí jakékoliv ochrany hlavy. 

Slunce, nebo teplo? Na tom nezáleží

„Úpal je přehřátí organismu, když selže vlastní termoregulace. Je to reakce na nadměrné vystavení se teplu a nedostatek tekutin. Úžeh je podráždění mozku a jeho blan přímým slunečním zářením,“ vysvětluje rozdíl Martina Štěpková z Alphega lékárny Centrum Teplice. Takže zatímco k úžehu přijdete raz dva při dlouhodobém pobytu na přímém sluníčku, úpal si uženete klidně, i když budete jen zavřeni delší dobu v přehřáté tramvaji nebo jiném dopravím prostředku. 

Mezi hlavní příznaky úpalu patří bolest hlavy, závratě, horečka, pocení, nevolnost od žaludku a únava. U některých jedinců, zvláště u starších lidí, malých dětí nebo nemocných, se může snížit tlak či se objevit stav podobný šoku. 

Jestli jste strávili celý den na sluníčku, pití vody příliš nedali, potom vás budou trápit zvýšená teplota, dokonce až horečka, nevolnost doprovázená zvracením, křeče, známky dráždění mozkových obalů, což je bolest hlavy, ztuhlá šíje, křeče nebo dokonce i ztráta vědomí. Úžeh je o něco horší jak úpal, protože při něm může dojít k poškození mozkových blan. Nicméně první pomoc je v obou případech podobná. 

Jaká je první pomoc? 

V obou případech tělo přišlo o dost tekutin a minerálů, tudíž je dehydratované, a proto je nutné je co nejdříve doplnit. Ideální je rehydratační roztok, který se prodává v lékárně pod názvem Kulíšek. Nemusíte pro něj ale hned běžet do nejbližší pobočky, v akutních případech si jej klidně vyrobte doma. Na jeden litr vody, ideálně převařené, použijte osm čajových lžiček cukru, jednu čajovou lžičku soli a jeden šálek stoprocentního džusu. V případě, kdy nemáte džus, ho můžete vynechat. Důležité je doplnit tekutiny s minerály. Při dehydrataci ale pomůžou také třeba iontové nápoje. Dále je důležité zchladit tělo vlažnými obklady nebo sprchou.

Některé příznaky můžete potlačit pomocí léků. Bolest hlavy a horečku utišíte paracetamolem. V případě zvracení si dejte mátový čaj a kinedryl. „Je možné, mimo tekutin a ochlazování, také užívat homeopatika. Při prudkých teplotách následkem přehřátí teplem doporučuji například Aconitum napellus nebo Gelsemium 9CH každých 15 minut do odeznění příznaků," radí lékárnice Martina Štěpková.

Naopak čemu byste se měli vyhnout, jsou léky, které dráždí žaludek, jako je acylpirin nebo ibuprofen.

VIDEO: Víte, jak moc je úpal nebezpečný? 

 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.