Zvířata trpí přehřátím: Rozpoznejte tento problém včas | Moje zdraví

Zvířata trpí přehřátím: Rozpoznejte tento problém včas

Zvířata trpí přehřátím: Rozpoznejte tento problém včas
Psi snáší teplo hůře než kočky. • Autor: shutterstock.com
28. července 2016 • 09:42

Přehřátí ohrožuje člověka i jeho domácího mazlíčka. Na to často zapomínáme. Úpal tedy může dostat nejen pes, ale i kočka či králík, když ho třeba vystrčíme na balkon. 

Člověk je na rozdíl od domácích mazlíčků od přírody podstatně lépe vybavený k tomu, aby mohl snášet sluníčko a vysoké teploty. „Lidé mají schopnost potit se, a tím ochlazovat povrch těla,“ říká MVDr. Katka Novozámská, CSc., z veterinární vyšetřovny v Praze 1. „Pes tuto schopnost nemá, může tedy pouze ventilovat horký vzduch přes jazyk a hledat si stinná místa.“ K přehřátí je proto obecně náchylnější než jeho páníček. Kočky jsou původem pouštní a teplo milující zvířata.

S vysokými teplotami se proto vyrovnávají lépe než psi. Ale ani kočka nevydrží sedět věčně na rozpálené střeše. A pokud cestuje třeba na chatu se svým páníčkem v uzavřené přepravce, hrozí jí, stejně jako psovi, přehřátí. „V uzavřeném prostoru zvíře svým dechem někdy ohřeje vzduch natolik, že může dojít i k úhynu,“ varuje veterinární lékařka. „Větrání okénkem leckdy nestačí, výhodnější je klimatizace v autě.“ Velmi citliví na vyšší teploty jsou například králíci, kteří v přírodě žijí pod zemí, tedy v podstatě v chladu. Také mláďata, jejichž organismus ještě není plně vyvinutý, vysoké teploty jen obtížně zvládají. 

Když se auto mění v past 

Největší riziko hrozí, když v horkém počasí ponechá majitel pejska v zavřeném autě. Během 10-15 minut zde totiž teplota může vystoupat až na 65 oC. Ale ani ve stínu nebývá zvíře tak docela v bezpečí. Už proto, že slunce poměrně rychle pluje po obloze, a než se majitel vrátí, může se teplota v autě výrazně zvýšit, protože už není ve stínu. Podle slov veterinářky už dnes díky osvětě naštěstí mnozí chovatelé o těchto rizicích vědí a podobných chyb se nedopouštějí.

„Poměrně často však majitelé chtějí udělat svému pejskovi radost a jdou se s ním uprostřed letního dne proběhnout,“ uvádí doktorka Novozámská. „Neuvědomí si, že mu může uškodit nejen horký vzduch, ale i rozpálený chodník.“ Obzvlášť náchylná k přehřátí jsou psí plemena s extrémně zkrácenou čenichovou partií a úzkými nozdrami. K nim patří například buldoci, boxeři nebo mopsi. Problémy často mívají také černě zbarvení krátkosrstí psi nebo severská plemena, jejichž srst je uzpůsobena k tomu, aby co nejvíce bránila úniku tepla. Celkem dobře naopak vyšší teploty zvládají perští chrti, kteří pocházejí z teplých oblastí Přední Asie, Sýrie a Persie a jsou na pobyt na sluníčku lépe adaptovaní. 

První signály přehřátí 

Zvíře ohrožené přehřátím ztíženě nebo velmi rychle dýchá. Má suchou horkou kůži i čenich, bývá neklidné a nervózní. „Cévy se snaží vydat teplo, a proto se rozšíří, zvířeti klesá krevní tlak, srdce je přetížené,“ říká doktorka Novozámská. „Jakmile majitel zachytí první signály úpalu, měl by domácímu mazlíčkovi co nejdříve poskytnout první pomoc.“ Především zvíře účinně ochladit. Zabalit ho do mokrých ručníků, postříkat chladnou vodou a postupně mu do ní ponořit i celé tělo.

Příliš ledová koupel však v tomto případě není vhodná. Vlivem velkého teplotního rozdílu totiž může dojít k šokové reakci organismu, která celý problém ještě prohloubí. Jestliže zvíře reaguje a je schopné pít, mělo by dostávat po menších dávkách chladnou vodu. Pokud potíže přesto přetrvávají, neměli bychom váhat s návštěvou veterinární ordinace. V opačném případě totiž může dojít k dehydrataci, oběhovému selhání a metabolickému rozvratu organismu, který mívá tragické následky. Určitě se proto vyplatí myslet i na cestách včas nejen na své vlastní pohodlí, ale i na pohodlí domácího mazlíčka. 

Problémy s horkem ovšem mívají i zvířata namáhaná výcvikem nebo jinou zátěží za horkého dne. A také zvířecí senioři, obézní anebo nemocní domácí mazlíčci. Obzvlášť ti, kteří trpí srdečními či dechovými problémy. 

Jak chránit zvíře před přehřátím? 

* V horkých dnech nenechávejte zvíře v zaparkovaném autě.

* Dlouhé procházky nebo výcvik odložte na ráno nebo podvečer.

* Zajistěte zvířeti dostatek chladné pitné vody nejen na cestách, ale i doma.

* Přepravku s domácím mazlíčkem nevystavujte přímému slunci. Dbejte na to, aby byla dostatečně odvětrána.

* Pokud už se musíte pohybovat na přímém slunci, polévejte zvíře vodou nebo mu umožněte koupání.

* Psi s holou kůží bez chlupů (čínský chocholatý pes, peruánský naháč, mexický naháč a americký bezsrstý teriér) se mohou na sluníčku spálit. Natírejte je proto opalovacím krémem.

Autor: Ivana Matyášová
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.