Homeopatická lékárnička na prázdniny: Jak si poradit s nejčastějšími úrazy a potížemi?
- Homeopatie je šetrnější než klasická medicína. A často pomůže stejně dobře
Na dovolené se někdy úrazům nebo nepříjemným nemocem nevyhnete. Důležité je být připraven. Klasické léky seženete téměř všude. Co ale sbalit, pokud sázíte spíše na přírodní léčbu? Poradíme vám, co by v cestovní lékárničce nemělo chybět.
Vyrážka ze sluníčka
A dodává: „Pokud se dermatóza již objeví, je vhodné např. homeopatikum Apis mellifica 15 CH, které pomáhá, pokud nás trápí drobná svědivá vyrážka s růžovým otokem. Zlepšení nastává ochlazením postižených míst. Na zarudlejší plochy vyzařující teplo je vhodný lék Belladonna 15 CH v dávkování 5 granulí každých 15 minut do úlevy. Oba zmíněné léky lze i střídat. Při výsevu sluneční kopřivky u moře, která má závažnější charakter, se užívá Muriaticum acidum 15 CH a Belladonna 15 CH, oba léky se střídají po 5 granulích 2–3x denně.“Nevolnost a zvracení
Úrazy a pohmožděniny
O letních dovolených dochází také často k úrazům při turistice a sportovních aktivitách. Arnica Montana 9 CH je základním lékem traumatismů a fyzické zátěže. Používá se při poraněních, pádech, úderech či zhmoždění. Zmenšuje bolesti, urychluje hojení. Preventivně je vhodné ji užívat při namáhavých sportovních výkonech. Kromě klasických homeopatických „kuliček“ existuje už i arniková homeopatická mast.
Na poraněné šlachy, kotníky, zápěstí, především vyvrtnutí, kulhání a bolesti Achillovy šlachy je skvělým pomocníkem Ruta graveolens 9 CH. „Pokud máme citlivé svaly na tělesnou námahu a vlhký chlad, je vhodné užívat Rhus toxicodendron 9 CH, 5 granulí 2–3x denně dle závažnosti stavu. Lék je vhodný na bolestivou ztuhlost svalů, ideálně tedy pro turistiku s batohem na zádech a stanováním v přírodě,“ doplňuje MUDr. Bartlová.Horečka
Syndrom těžkých nohou
Projevují se jako pálení, otoky zejména okolo kotníků, pocity těžkých nohou či rozšířené žíly. Potíže vyvolává nebo zhoršuje teplo, delší nehybnost, obezita, těsná obuv či oblečení i hormonální antikoncepce. „Na rozšířené žíly citlivé na dotek, kdy se i po lehkém dotyku snadno tvoří modřiny, je vhodný lék Hamamelis virginiana 5 CH, odpočinek a chladnější prostředí. Při výraznějším pocitu městnání, kdy si pacient stěžuje na pocit bolestivého pnutí žil, jsou ideální Aesculus hippocastanum 5 CH a studená sprcha na končetiny,“ doporučuje lékařka a homeopatka Eliška Bartlová.
Jak na Jet lag?
„Může vám pomoci i vhodná strava – je lépe jíst proteinová jídla ráno a sacharidová večer. Pokud vás již potíže postihnou, je vhodné užívat už během letu Cocculus indicus 15 CH, který řeší ospalost, podrážděnost i určitou nevolnost,“ vysvětluje MUDr. Bartlová.Homeopatika mohou také skvěle pomoci při strachu ze zubního lékaře. Podívejte se na naše video.
Video se připravuje ...