Umělé oplodnění: Metoda dozrávání vajíček, kde, kdy a jak se provádí? | Moje zdraví

Nová metoda zkoumání zralosti vajíček: Pomohla na svět už osmi dětem v Česku!

Nová metoda zkoumání zralosti vajíček: Pomohla na svět už osmi dětem v Česku!
Díky nové metodě je oplodněno až opravdu zralé vajíčko • Autor: iStock.com
7. února 2018 • 06:00

V České republice je nová metoda, která pomáhá párům, které musí podstoupit umělé oplodnění. Využívají ji ženy, kterým se nedaří otěhotnět kvůli nedozrálým vajíčkům. Poskytuje ji zatím jediná klinika reprodukční medicíny.

Nová metoda pomůže ženám, které se marně pokoušejí o potomka prostřednictvím umělého oplodnění a nedaří se jim kvůli jejich nedostatečně zralým vajíčkům . S pomocí techniky polarizační mikroskopie nyní lékaři vyšetří zralost jejich vajíček před tím, než je uměle oplodní a zavedou do dělohy. Pokud ještě nejsou zralá, nechají je lékaři v klidu na misce i několik hodin zrát.

Tato metoda je v rámci České republiky unikátní. Lze ji označit za „záchranářskou“ pro ženy, u kterých se nedaří umělé oplodnění kvůli malému počtu zralých vajíček. Většinou platí, že vajíčko dozraje do 36 hodin po injekci hormonu, který dozrání vajíčka spouští. Lékaři pak vajíčko odeberou, oplodní odebranými spermiemi a vzniklá embrya vloží znovu do těla ženy.

„Ne každá žena, která ale stimulaci podstupuje, reaguje podle šablony. Některým pacientkám nestačí vajíčko úplně dozrát, což před odběrem nelze poznat. Pokud však dojde k umělému oplodnění nedozrálého vajíčka, je šance na úspěšné těhotenství mizivá. To ukazují nejen starší publikované práce, ale i výsledky naší probíhající studie,“ říká vědecká poradkyně kliniky Reprofit PharmDr. Zuzana Holubcová.

Mikroskopií s využitím polarizovaného světla se umíme podívat do odebraného vajíčka a s pomocí světelného filtru a počítačové kalkulace zhodnotit, zda je vajíčko zralé a připravené k oplodnění. Nebo jestli je třeba ještě několik hodin počkat a nechat je v klidu dozrát. Naše dosavadní výsledky ukazují, že využitelnost embryí z plně zralých vajíček je více než dvojnásobná oproti těm, které jsou oplozena předčasně.“

Ve studii je 200 pacientek

Bezmála dva roky ověřoval tým Zuzany Holubcové potenciál této metody, nejprve na dárcovských vajíčkách, poté spustil studii na vajíčkách pacientek, kterých se problém přímo týkal a které se zařazením do studie souhlasily. „Za tuto dobu prošlo studií více než 200 pacientek. Metoda již pomohla k narození 8 dětí a další těhotenství stále běží. Použití polarizační mikroskopie nám umožňuje optimálně načasovat oplození. Je to šance i pro ženy, které by jinak nemohly otěhotnět,“ doplňuje Zuzana Holubcová.

Vzpomíná na případ, kdy ženě odebrali 17 vajíček, a ta se při bližším prozkoumání ukázala jako nedostatečně zralá, a tudíž nevhodná k oplození. Tím, že počkali několik hodin, 12 z nich dozrálo a žena má nyní zdravého chlapečka.

Důvody, proč u některých žen vajíčka v obvyklém termínu nedozrají, lékaři neznají. „I na běžné léky reagujeme odlišně. Stejně je tomu s reakcemi žen na hormonální léčbu,“ vysvětluje vědecká poradkyně.

Mikroskopie s využitím polarizovaného světla není v reprodukční medicíně nová, dosud se ale používala k jiným účelům. Nové je využití této techniky v kontextu poznatků o vývoji vajíčka. „Je to metoda pro obtížné případy. Reprofit ji jako součást individualizovaného přístupu k léčbě neplodnosti provádí zdarma pro indikované pacientky, které se tak zároveň zapojí do naší probíhající studie,“ uzavírá vědkyně.

Chcete se dozvědět víc?

Páry, které budou chtít vidět, jak metoda funguje, se mohou přijít podívat 17. 2. od 13 do 16 hodin přímo na brněnskou kliniku. V rámci dne otevřených dveří jim Zuzana Holubcová a její spolupracovníci ukáží, jak vyšetření zralosti vajíčka probíhá.Autor: Kateřina Erbsová
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.